אל תחילו ריבונות פלסטינית!
אל תחילו ריבונות פלסטינית!

שאלו כל אדם ויאמר לכם שתכנית טראמפ עניינה - הכרה אמריקנית בזכותנו על נחלת אבותינו ביהודה ושומרון ובהחלת ריבונותנו על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל יישובי יו"ש. בקיצור, הישג היסטורי.

בצד, לגמרי בצד, יש בתכנית גם משהו בעבור הערבים – הסכמה ישראלית למדינה פלסטינית, תיחום השטח שלה (כולל מחצית משטח C, ובסה"כ 70% מכל יהודה ושומרון) והקפאת 15 ההתנחלויות הממוקמות בתוך השטח הריבוני הפלסטיני למשך 4 שנים.

חלקם של הערבים בתכנית טראמפ לא טרד יותר מדי את מנוחת היהודים ובתוכם אפילו מתנחלי 15 היישובים שהתכנית דנה אותם לכליה אטית. זאת, מפני שאשפי הלוחמה הפסיכולוגית של ראש הממשלה טפטפו לראשיהם ללא הרף כי אין חשש: הערבים שוב יאמרו "לאו" כפי שהם עושים תמיד, הם לעולם לא יקבלו אף אחת מן ההתניות האמריקניות כגון הכרת היות ישראל מדינה יהודית, והם בחיים לא יפרקו את החמאס. לכן, רוצו מהר להכריז ריבונות על אותו שליש מן השטח ש'נותנים' לנו, כי זה חינם: הערבים יסרבו לקחת את מה שנתנו להם, כמנהגם, ואז נבוא אנחנו וניקח לנו את כל היתר. גאוני!

אודה ולא אבוש, לא ירדתי לסוף מהותה המתוחכמת של תכנית טראמפ - הנושאת את טביעת אצבעותיו של נתניהו בכל אות בתוכה – עד שלא הזדמן לי לקרוא את נאומו של השגריר דייוויד פרידמן מ-11.2.20 ('ג'רוזלם סנטר פור פבליק אפרס', מכונו של דורי גולד) תחת הכותרת "תכנית טראמפ: הגישה האמריקנית החדשה". רק לאחר עיון מדוקדק בנאום הזה, גלוי הלב, נפקחו עיניי לראות שאנחנו עומדים ברגל אחת בתוך פח יקוש.

הבה וניתן לפרידמן לדבר בעד עצמו.

פרידמן: (זו) "מתנה לפלסטינים.. יש להם הזדמנות יותר מאשר להכפיל את טביעת הרגל שיש להם באזורי A ו – B, יש להם היכולת להרחיב את עזה מעבר לגבולותיה הקיימים, לחבר את עזה ליהודה ושומרון.. להכפיל את עזה.."

"אנחנו חושבים שישראל הלכה כברת דרך ארוכה בהסכימה להקפאת בנייה בשטחים שתכנית זו מקצה באזור C למדינה פלסטינית, זו התחייבות בעלת משמעות."

"...אני מקווה שאנשים בכל העולם יבינו שישראל הגישה הצעה נוקשה (מחייבת א.ה.) ליותר מאשר הכפלה של הטריטוריה הפלסטינית ולהקמת מדינה פלסטינית בתנאים נתונים ובממדים טריטוריאליים נתונים ודבר זה, ידידיי, הוא פריצת דרך כבירה שאף אחד לא חזה אותה ב-52 השנים האחרונות...אני מברך את ממשלת ישראל על אומץ הלב שגילתה להתקדם בעניין הזה."

שאלה: "מה העיתוי ליישום החלת החוק ע"י ישראל?"

תשובה: "אנחנו מבינים שההסכם עם ממשלת ישראל הוא שאנחנו פותחים תהליך.. של מיפוי...בפעם הראשונה תמונה וועדה להפוך מפה תיאורטית למשהו ספציפי ואחרי זה תהיה הכרה מידית (בהחלת הריבונות. א.ה.)...זו היתה הבנתנו, כן".

"אם ישראל מוכנה היום, מדוע לא יקבלו את מה שהם מסכימים לו היום? אם הפלסטינים יהיו מוכנים תוך 4 שנים, אזי הם יקבלו את מה שיקבלו ב-4 שנים. והדרך היחידה.. להניע את ישראל להיכנס להתחייבות כזאת היום, שהיא בעלת השלכות לשנים שתבאנה, היא לתת להם היום את מה שמגיע להם בתמורה....אומרים להם (לפלסטינים. א.ה.) הביטו, אינכם צריכים לומר כן או לא היום...קחו את הזמן שלכם. תעכלו את זה, לא יענישו אתכם בגלל חלוף הזמן. אם זה ייקח לכם 3 או 4 שנים להגיע לשם, הטריטוריה שהופרשה למענכם תישמר. ישראל מעולם לא הסכימה לפני כן להקפאה של 4 שנים."

שאלה: "האם זה משהו פתוח לכל צד לקחת לו מה שהוא רוצה וליישם מיד, חד-צדדית, או האם הכל צריכים לחכות להסדר מוסכם?"

תשובה: "יש כאן עסקה ו'עסקה בתוך עסקה'. העסקה עצמה.. היא מסמך ארוך ומקיף.. בסיס למו"מ שארה"ב לא תכפה על שום צד.. 'העסקה בתוך העסקה' היא ההסכם שאנחנו הגענו אליו עם ישראל שלפי תנאיו – אם ישראל שומרת על האופציה הזאת 4 שנים, יוצרת הקפאת התנחלות ל-4 שנים ב-50% משטח C שהוקצו לפלסטינים.. ומסכימה שהתכנית הזאת (מדינה פלסטינית. א.ה.) תשמש כבסיס למו"מ, ואת זאת ראש הממשלה כבר עשה – אזי כאשר ישראל תחיל את חוקיה שלה על הטריטוריה שסומנה בשבילה בתוך יו"ש...ארה"ב תכיר בהחלת החוקים..."

"לזה הייתי קורא 'הסכם היישום', לפיו..ארה"ב הסכימה להכיר בהחלת החוקים הישראלית...כדחיפה לישראל להשאיר פתוח את הטריטוריה האחרת (הפלסטינית א.ה.) לצורך הסכם עתידי."

"במשך שנים הבעיה הקריטית היתה התלונה הפלסטינית שישראל יוצרת עובדות בשטח שבמשך הזמן מפחיתות את הסיכוי לפתרון-שתי-מדינות. לנו היה חשוב להקפיא את התהליך הזה, כדי שאם הפלסטינים יבואו לשולחן...הטריטוריה תהיה שם בשבילם. אם לא תהיה לנו ההקפאה הזאת במקום, 4 שנים מעכשיו כל זה ייהפך לאקדמי, כי אין.. כל סיבה, למה ישראל לא תמשיך בתהליך... ובכן, כדי להשאיר בחיים את האופציה הזאת (למדינה פלסטינית א.ה.) זה נראה מחיר קטן להכיר בריבונות ישראל על השטחים האלה בתמורה על ההקפאה.. הזאת.

זה אינו משהו שתיווכנו אותו, זה משהו שקבלנו כהתחייבות מישראל ..."

עד כאן דברי פרידמן, המציגים את תכנית נתניהו-טראמפ בכל מערומיה, ובראש וראשונה מפזרים את האשליה, שתחילה ניקח את חלקנו (שליש מיו''ש) ואח'כ, הואיל ואין פרטנר ערבי, ולא יהיה, ירשו לנו האמריקנים לקחת גם את היתר.

ההיפך הוא הנכון: האמריקנים הם הפרטנר! פרידמן מדבר בפירוש על הסכמה מחייבת של נתניהו כלפיהם (לא כלפי הערבים!) – למדינה פלסטינית ולהקפאת בנייה (construction במחצית שטח C המיועדת לפלסטינים).

הוא אינו מתבייש לומר, שמטרת התרגיל כולו היא למנוע מתנועת ההתנחלות להמשיך ולכרסם בשטח C, עד שלא יישאר עוד מקום למדינה הפלסטינית. הוא אפילו מתפאר שקנה את ההקפאה הישראלית ל-4 שנים בזול מאוד – תמורת 'החלת חוק' שאינה נותנת לנו יותר ממה שהיה לנו בלאו הכי. ההצגה, כאלו התכנית עיקרה הוא החלת החוק, היא תרמית. פרידמן חושף שהשגת הסכמת ישראל למדינה הפלסטינית ולהקפאת יישובים לשם כך, זה העיקר!

שימו לב, ששינוי כ'כ כביר במדיניות הישראלית, ששום ממשלה עד כה לא העזה לחולל, נתניהו עשה לבדו ושלא על דעת ובידיעת שום מוסד, מפלגתי או ממלכתי.

ההתחייבות נעשתה, אך מתי תיכנס לתוקף? על פי פרידמן ברור שהדבר יקרה לאחר שוועדה תקבע באופן מחייב את הגבולות וישראל תחיל את החוק על בקעת הירדן. זה יום קבלת ישראל את חלקה ועל כן זה גם היום בו תוקפא בתמורה כל בנייה יהודית בשטח המיועד למדינה הפלסטינית, ובתוכו 15 היישובים האלה:

תלם, אדורה, נגוהות, בית חגי, עתניאל, כרמי צור, מעלה עמוס, מיצד, חרמש, מבוא דותן, אלון מורה, איתמר, הר ברכה, יצהר, עטרת.

בהתאם לכך, כבר הוסרו מסדר היום של הוועדה לאישור תכניות בנייה ביו"ש תכניות הסדרה ובנייה ביישובים יצהר והר ברכה. אוסלו ג' כבר בפעולה!

בשעתו, לא הבינו את פשר טכס השקתה של התכנית בבית הלבן ושאלו, כיצד זה המתווך חוגג כך בפומבי עם אחד הצדדים? התשובה היא שאמריקה היא כאן הצד להסכם ולא מתווכת. ההסכם הוא אמנם לטובת הפלסטינים, אך לא איתם. אם יש מקום לתמיהה, אין זה אלא - על מה עלזו שם כ'כ הישראלים ובמיוחד המתנחלים שביניהם? אך זה עניין להתחשבנות מרה, פנימית, שתבוא בעתיד.

מה עושים?

בשום פנים ואופן אין להחיל ריבונות במסגרת תכנית טראמפ, כי בכך נפעיל אוטומטית את מנגנון ההכרה במדינה הפלסטינית והקפאת היישובים. דומה הדבר למי שבמו רגלו שומט את הכיסא שעליו הוא עומד וכך תולה את עצמו.

יש שרים בליכוד המקפידים למנוע כל אזכור של התכנית בהחלטות של הממשלה, כי נדמה להם שע"י כך היא תישאר חסרת תוקף. טעות: היא כבר בתוקף! להיפך, רק החלטה מפורשת של הממשלה שתדחה בפירוש את החלק הפלסטיני של תכנית טראמפ – רק היא עשויה עדיין להוריד אותנו מחבל התלייה.