השמאל צריך להאשים את עצמו
השמאל צריך להאשים את עצמו

בימים האחרונים טענו גורמים שונים בשמאל כי ח"כ לוי אבקסיס צריכה להחזיר את המנדט שלה, מאחר שהיא עשתה מהלך על גבם של העבודה ומרצ. זהו טיעון מגוחך ויש לכך הסבר מאוד פשוט.

לאורלי שורשים חזקים מבית אבא. אביה, דוד לוי, היה דמות משמעותית בפוליטיקה הישראלית ובמחנה הימין בשנות השמונים והתשעים. לכן, מהלך מן הסוג הזה אותי באופן אישי לא כל כך מפתיע, גם אם רבים מן האנשים במערכת הפוליטית לא קלטו או ראו את הדבר מגיע.  

הבעיה במערכת הפוליטית כיום נובעת מגורם הגלוי לעין כל, הרכבן של הרשימות בכנסת, שחלקן מורכבות ממספר מפלגות. המצב הסבוך הזה מביא  לכך שאנו צופים בחוסר תיאום בין ח"כים שונים בתוך הרשימה, זאת בשל ריבוי המפלגות תחת רשימה אחת שנבחרת על ידי הציבור.

רשימה שמורכבת מכמה מפלגות יוצרת מכשולים ושיבושים בדרך לקבלת החלטות מכריעות בנושא של הרכבת ממשלה. הטענה שנשמעת כעת היא על גניבת המנדט. זו טענה בזויה בעיניי, מכיוון שכאשר הבוחר מחליט בעבור מי הוא שם את הפתק בבחירות בכלל ובסיבובים האחרונים של הבחירות בישראל בפרט, הוא מודע לכך שישנן ברשימה כמה מפלגות שהתחברו יחדיו לכדי רשימה אחת.

הבוחר חכם, מודע ומבין שישנן רשימות המורכבות מכמה מפלגות וישנן כאלו המורכבות ממפלגה אחת. במידה והוא בוחר לתת את קולו לרשימה המורכבת מכמה מפלגות, הוא יודע באיזה אחריות הוא נושא בהצבעתו. הבוחר יודע שגם אם אינו מסכים על כל הנושאים עם יתר המפלגות ששותפות לאותה רשימה הוא בכל זאת יבחר במפלגה מתוך אותם ערכים בהם הוא מאמין שנמצאים באחת מהמפלגות השותפות לרשימה.

הבוחר שמצביע לרשימה בעלת מספר מפלגות גם יודע שיש סיבות לאותו חיבור שיכול להיות לרוב טכני, זאת על מנת להימנע מזריקת קולות אבודים או במקרה של "העבודה גשר מרצ" להימנע ממחיקתה מעל פני המפה הפוליטית.  

הבוחר יודע שהוא מכניס גם אנשים שלא היה מכניס ללא אותה מפלגה שמבטאת את ערכיו, כך שאין כאן גנבת מנדט, אלא השלמה עם המצב המורכב בו המערכת נמצאת והמצוקה של אותן רשימות שזקוקות לאיחוד מפלגות, שיסייעו לכלל המשותף למקסם את כוחן בכמות המנדטים.

הפוסט שפרסמה לוי אבקסיס במהלך חגיגות חג הפורים, ובו הבהירה את התנגדותה לממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, עורר הרבה רעש וצלצולים ברשתות החברתיות. בפוסט אחד בפייסבוק היא הצליחה לפוצץ את הבלון המנופח של כחול לבן ובכך הצטרפה לח"כים המתנדנדים הנדל, האוזר וטרופר שהודיעו, כי הם לא מוכנים לממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת.

זאת בשעה שליברמן הספיק להודיע כי הוא וגנץ הגיעו להבנות ביניהם וחלק אחד מהמהלך להדחת נתניהו כבר בושל על ידם. מיד לאחר מכן משה בוגי יעלון ובני גנץ יצאו בהצהרות  שהם תומכים במהלך משותף עם המשותפת והצליחו להפר יחד באופן בוטה את הצהרתם טרם הבחירות. לנוכח זאת נוצרה התמקדות בח"כ לוי אבקסיס, בין היתר בעקבות כותרת מוטעית ב- YENT שממנה עולה לכאורה כי לפני הבחירות אמרה בריאיון: "אין לי בעיה עם ממשלה צרה בתמיכת המשותפת", אך כיאה לתקשורת שלנו הוצאו דבריה מהקשרם וניתן לשמוע זאת בריאיון המלא.

הבעיה במהלכים מן הסוג הזה היא העליהום על לוי-אבקסיס מצד השותפות שלה. עכשיו שהיא כבר יצאה מהמחנה אפשר להביע ביקורת עליה. בין הטוקבקים הזועמים בשמאל והמאושרים בימין יצאה גם חברת הכנסת זנדברג בביקורת חריפה על לוי אבקסיס וכתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "‏אוי לבושה. היחס של אורלי לוי אבקסיס לנציגות נבחרת של הציבור הערבי מחפירה וגזענית. העובדה שנבחרה לכנסת על הגב שלנו  בקולות של אנשי ונשות שמאל שמחויבים גם לממשלה של גנץ וגם ושותפות יהודית ערבית מחייבת אותה לפנות את מקומה ולהתפטר. אין לה מנדט למנוע ממשלת שמאל".

מול הטענה שללוי-אבקסיס 'אין מנדט למנוע ממשלת שמאל', צריך לזכור כמו שאמרנו: העניין פה הוא מורכב יותר. מדובר ברשימה המורכבת ממספר מפלגות. כל אחד מביא את חלקו, ואחרי זה אם לא נעשה הסכם מפורש הוא לא חייב לקחת חלק במהלכים שנוגדים את ערכיו.

אחרי המהלך של ח"כ לוי אבקסיס נראה שגם הפעם השמאל העדיף לעצום עיניים ובחר שלא להבין את המורכבות הפוליטית בה אנו נמצאים כבר כשנה וחצי. האצבע המאשימה של זנדברג כלפי אבקסיס צריכה להיות מופנית גם כלפי עמיר פרץ וניצן הורביץ שלא השכילו לראות לטווח הרחוק את הצעדים שיכולים להינקט, לכן כל הפליאה על ההחלטה והדרמה - מיותרות.

זנדברג בפוסט הופכת  את לוי אבקסיס לגזענית, כי לדעתה מי שלא מוכן לשבת עם הרשימה המשותפת הוא גזען. אולם, ציבור רחב במדינה מוקיע את המשותפת לא בגלל היותם ערבים חלילה, אלא בגלל האמירות המקוממות שלהם נגד האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל. די אם ניזכר באמירה המקוממת של טיבי נגד עצם השימוש בביטוי הזה "ארץ ישראל".

יכול להיות שמה שבאמת מרגיז את זנדברג היא העובדה שהיא לא ראתה את הנולד. שאחרי פרסום תוצאות הבחירות היא טענה שאיננה רואה את אורלי לוי-אבקסיס עושה צעד כזה ואף הוסיפה שהיא עשתה שינוי במהלך הזמן והתמתנה עוד יותר. כעת התהפכה זנדברג על לוי-אבקסיס, וחשפה כאמור את הבעייתיות ברשימות מרובות מפלגות, שבהן כל אחד יכול להחליט להיות פרש בודד או ח"כ אינדיבידואלי.

אם בשמאל חשים שלוי-אבקסיס עשתה מחטף, ותפסה עליהם טרמפ לכנסת, הם צריכים להאשים רק את עצמם שנתנו בה את האמון, אחרת מהלך כזה לא היה יכול לקרות מלכתחילה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו