עם ראשית שנת השמיטה מקיים האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך באולפנת בני עקיבא 'רעות' הפנינג שמיטה ייחודי לו נערך המשרד יחד עם מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא.

ממוקד ההפנינג המיוחד שוחחנו עם הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף, משה בר חיים המשנה למנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומנכ"ל אולפנת 'רעות' ושמעון איגרא מנהל מרכז התורה והארץ. הרב בר לוי מספר על ההיערכות לקראת ההפנינג המשפחתי שהוקם בתום תהליך ארוך שנמשך לאורך חודשים.

"הוצאנו קול קורא לכל הגופים בארץ, עמותות ואמנים, שישלחו את החומרים שלהם בנושא השמיטה, אספנו את החומרים ואת הפעילויות, הערכות והחוברות, ביצענו עבודות שטח לבדיקת החומרים הללו והכול מתכנס לכאן בחול המועד", אומר הרב בר לוי.

משה בר חיים, מנכ"ל האולפנה המארחת את המיזם המיוחד, מביע את שמחתו לארח את עם ישראל שלדבריו מגיע בהמוניו להפנינג. "אנחנו רואים חשיבות גדולה להנחלת נושא השמיטה לציבור הרחב ולכן מרכז ישיבות בני עקיבא התגייס יחד עם האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך לעניין הזה".

שמעו איגרא מספר על השילוב של טכנולוגיה מתקדמת בהנחלת ערכי השמיטה. לצורך כך הופק סרט מיוחד במשקפי מציאות מדומה המעביר את נושא השמיטה באופן חווייתי באופן המותאם לשנת 2021.

הרב בר לוי מוסיף ומספר כי האגף בראשו הוא עומד לא עוסק רק בקשר עם מוסדות החינוך הרגילים אלא גם בחינוך הבלתי פורמאלי, ובהתאם מפיק האגף פעילויות למשפחות ולקהילות. "התפקיד שלנו הוא להביא את תודעת השמיטה לכל מקום".

משימה לא פשוטה נטלו לעצמם הגורמים העוסקים בהפקת ההפנינג להנגשת מצוות השמיטה לא רק לדור הנוכחי אלא גם למגזרים השונים, שומרי מצוות ושאינם כאלה. "ברוך הש אנחנו רואים פירות. ילדי ישראל יידעו השנה מהי שמיטה באופן הטוב ביותר", אומר שמעון איגרא.

משה בר חיים מספר על האופן בו מועברים ערכי השמיטה לבנות אולפנת 'רעות' דרך הקרקע, דרך חלקת אדמה המצורפת לאולפנה בה לומדות הבנות את נושאי המצוות התלויות בארץ. הפלטפורמה הזו הפכה לאתר בו כלל ילדי ישראל יוכלו ללמוד את סוגיית השמיטה על היבטיה השונים. עוד מציין בר חיים כי למיזם שותפים גם ראש עיריית פתח תקווה שכיבד את ההפנינג בנוכחותו.

הרב בר לוי מספר גם על אתר מיוחד שהקים האגף, אתר 'שמיטת"י', ובו משחק נושא פרסים אליו מוזמנים ילדים והורים להצטרף מתוך היכרות עם ערכי השמיטה הנגעים הן להיבט החברתי קהילתי והדאגה לאחר והן דאגה לזמנו הפרטי של האדם.

את מיזם השמיטה רואה הרב בר לוי כחלק בלתי נפרד ממאמציו של האגף להנגיש סוגיות שונות במעגל השנה לילדי ישראל.

מארגני האירוע מציינים כי מדובר בתוצאה של שיתוף פעולה בין האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך בראשות הרב איתיאל בר לוי, מרכז ישיבות בני עקיבא, בראשות המנכ"ל הרב אלחנן גלט והסמנכ"ל משה בר חיים אולפנת בני עקיבא רעות, בראשות המנהל הרב מתן אדלר, ונציגי עיריית פ"ת - ראש העיר רמי גרינברג, מחזיק תיק תרבות יהודית עו"ד צביקה וישינגרד ומנהלת המחלקה לתרבות יהודית אורית ברוך.