חאן אל אחמר
חאן אל אחמר צילום: הלל מאיר/TPS

בג''ץ אישר הבוקר (רביעי) את בקשת הממשלה לעכב בחצי שנה את פינוי המאחז הבלתי חוק חאן אל אחמר.

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג מתח ביקורת על הסחבת ביישום פסק הדין המורה על הרס המאחז הלא חוקי: "שוב חוזר הניגון, והוא צורם. לא ניתן למתוח את החבל עד בלי די. גם לניסיונות אלו קִצבה וקץ. מגיע שלב שבו הניסיון הופך לביזיון. איננו יכולים לשבת באפס מעשה מול גרירת רגליים".

"גם הפעם אנו נעתרים לבקשה לשוב ולעדכן, בחלוף פרק זמן ממושך יחסית – כמחצית השנה. הציפייה היא כי בתום מועד זה תוצג לפנינו הכרעה ברורה, לאחר מיצוי כלל האפשרויות. פרק מיפוי המתווים ודרכי הפעולה עומד למצות את עצמו; אחריו מגיע שלב ההכרעה. מגמתנו היא להשלים את הדיון בעתירה זו סמוך לאחר שתוגש הודעת העדכון, ותגובות בעקבותיה; אם לטוב אם למוטב", כתב סולברג בהחלטה.

גם שופט העליון פרופ' אלכס שטיין מתח ביקורת על גרירת הרגליים מצד הממשלה: "עיקרון החוקיות, שאותו אנו מצווים ליישם ולהעצים, אינו מאפשר למדינה "לשבת על הגדר" במשך שנים ארוכות ולהביט ממנה על מבנים בלתי חוקיים מבלי להכריע באופן מחייב בין הסדרתם להריסתם".

השופט ג'ורג' הביע את הסתייגותו מהביקורת שמתחו חבריו השופטים וציין כי "אינני רואה בעיתוי זה מקום לכבול את שיקול דעתנו באשר להמשך הדיון בעתירה".

בתנועת רגבים המובילה את המאבק המשפטי והציבורי כנגד ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יהודה ושומרון, אשר הגישה את העתירה, אומרים כי דחיינות "אחרי החגים" אינה פתרון אלא חלק מהבעיה.

"הביטוי 'אחרי החגים' מסמל דחיינות אין סופית שמבקשת להתעלם מהמציאות ומהעובדות", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "כעת מנסה המדינה לדחות בפעם המי יודע כמה לדחות את התחייבותה לפינוי חאן אל אחמר ל"אחרי החגים" הבא בסביבות חג הפסח. הדחיינות לא תעלים את הדרישה הפשוטה: מדינת ישראל חייבת להיאבק בהשתלטות הפלסטינית על שטחי יהודה ושומרון. חאן אל אחמר היה ועודנו מקרה הבוחן לשאלת הרוחב האסטרטגית".

יו''ר תנועת אם תרצו מתן פלג הגיב לדחיית הפינוי ואמר: ''ממי שקראו במשך שנים לפנות את חאן אל אחמר היה מצופה לעשות זאת מיד ולא להיתלות בטעויות קודמיהם. שוב מוכח כי בעיני שופטי בג''ץ בתיהם של יהודים חשובים פחות מבתיהם של פלסטינים. לצערנו גם ההנהגה הנוכחית ממשיכה את אוזלת היד והרפיסות מול השתלטות הרש''פ על שטחי סי''.

ארגון "עד כאן" מסר בתגובה לדחיית בג"ץ לפינוי המאחז הבלתי חוקי חאן אל-אחמר: "בג"ץ נותן פעם נוספת פרס למפירי החוק ולרשות הפלסטינית. אי פינוי המאחז מאותת לרשות הפלסטינית מצד ממשלת ישראל ובג"ץ שהיא יכולה להמשיך להשתלט על שטחי C באין מפריע. חאן אל אחמר הוא לצערנו תמונת ראי עגומה של חוסר ההתמודדות של ישראל עם ההשתלטות החד צדדית של הרש"פ על יו"ש. הגיע הזמן שממשלת ישראל תעצור את הפארסה הזו. אחרי חאן אל אחמר, ישנם עוד מאות רבות של מקבצי בניה פלסטינים בלתי חוקיים שיש לטפל בהם".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בעקבות דחיית פינוי חאן אל אחמר בבג"ץ: ''טוב שבג"ץ לא מקבל את ההכרעה בסוגיית חאן אל אחמר, זה לא תפקידו. כמו בקורונה, שם האחריות לכישלון הקולוסלי מונחת על כתפי הממשלה והעומד בראשה ולא על כתפי הדרג המקצועי, כך גם בסוגיית חאן אל אחמר, אחרי ההבטחות החוזרות ונשנות של בנט ושקד הבריחה מאחריות והכניעה ללחץ בינלאומי במחיר כבד של ויתור על הריבונות הישראלית היא שלהם ולא של בית המשפט. כישלון רודף כישלון''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו