מכונת אקמו
מכונת אקמו צילום: iStock

צעיר בן 22, לא מחוסן, עלה הבוקר (רביעי) על מכשיר האקמו השישי שקיים בבית החולים איכילוב.

החולה המאומת הגיע מבית החולים קפלן וכמוהו מחצית מחולי האקמו שבית החולים איכילוב כמרכז על קיבל מבתי חולים אחרים כמתבקש.

באיכילוב יש מכשיר אקמו נוסף שנמצא לגיבוי ושמור לחולים לאחר השתלות כבד. בית החולים איכילוב פנה לבית החולים רמב''ם וקיבל ממנו מכשיר אקמו נוסף.

במקביל, נעשתה פניה למשרד הבריאות בבקשה לקבל בימים הקרובים מכשירי אקמו נוספים.

פרופ׳ רוני גמזו, מנהל בית החולים איכילוב: ״בית החולים מטפל וימשיך לטפל ככל שידרש בכל חולה נוסף שיצטרך לעלות על מכשיר האקמו. לצערי, מתוך טירוף דעת, אנשים לא מחוסנים, קורסים ומגיעים למצבי קיצון שיכלו להימנע לו התחסנו. יחד עם זאת, צוות הטיפול נמרץ והסיירת המצטיינת שלנו של הטכנולוגים הרפואיים ערוכים לכל תרחיש ככל שנדרש״.

ד"ר עדי נמרוד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי קורונה באיכילוב, אמר: "כבר שנתיים שאנחנו מטפלים בחולי קורונה, כך שאנחנו יכולים לזהות את התנועה מגל לגל. טרם תקופת הקורונה היו ברשותנו 40 מכשירי אקמו. היום יש 80 בכל הארץ והאקמו הוא המוצא האחרון שיש לנו להציע לחולי קורונה קשים. המטרה היא לתת לריאות לנוח. ריאות חולות צריכות הרבה אנרגיה עבור הנשימה".

ד"ר נמרוד סיפר לידיעות אחרונות כי חולים שנדרשים לטיפול באקמו עוברים תהליך שיקומי ארוך, וכי 100% מהחולים קשה שמחוברים למכונה לא חוסנו. גילם נע בין 22 ל־60.

"אתה צריך להחליט את מי לחבר לאקמו ואת מי לא. צוות היחידה צריך לקבל החלטות קשות. אם יש מצב קטסטרופלי של בחור צעיר שחלה או יולדת שצריכה אקמו - אתה חייב להגיב. אם לא, זה איום ונורא", אמר ד"ר נמרוד והוסיף: "חבל מאוד שלא מתחסנים. אני פונה אליכם - חוסו על חייכם. זכותכם לחיים, אבל גם המוות יכול לארוב מעבר לפינה. לכו להתחסן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו