רכב חשמלי
רכב חשמליצילום: ISTOCK

לפני כמה ימים, חיכיתי בתחנת האוטובוס וזיהיתי מרחוק רכב כחול שנראה לי מוכר. לקח לי שניה או שתיים להבין שמדובר ברכב חשמלי של טסלה וכשהוא עבר, ידעתי שצדקתי. אמנם ראיתי את הסמל של החברה, אבל זה היה פשוט יותר כי הקשבתי לרעש כשהרכב חלף או יותר נכון, לשקט.

כן, יש בארץ רכבי טסלה חשמליים והם כבר נוסעים בכבישי ארצנו, אך טסלה היא לא היחידה. יש כאן לא מעט דגמים חשמליים והמגמה רק הולכת ומתרחבת. אז מה קרה פתאום בארץ? התשובה פשוטה: אנחנו מדביקים את הקצב העולמי. אמנם לאט, אבל בטוח.

בשנים האחרונות, יצרניות הרכב שינו כיוון והחלו לייצר יותר רכבים חשמליים ופחות רכבים המונעים על ידי דלק, מתוך כוונה להפחית את הפליטה המזהמת שגורמת לזיהום כבד. דעת הקהל העולמית שהשתנתה גרמה לשינוי הזה וגם לרגולציות כמו זו של האיחוד האירופאי שמטיל הגבלות על רכבים מזהמים ואשר קבע יעד מוגדר מראש מתי וכמה צריך להפחית בזיהום האוויר. כך נעשה גם בהסכם פריז שמטרתו להוריד את הזיהום העולמי עד כמה שניתן.

בשוקי הרכב הגדולים באירופה, סין וארצות הברית, רכבים חשמליים נכנסו לשימוש רחב במהלך העשור האחרון והם מהווים נתח משמעותי מכלל הרכבים. בנוסף, נתוני מכירות עולמיים מראים עלייה שנתית מתמדת ברכישה של רכבים כאלה. ישנן מדינות כמו נורווגיה למשל, שבה מספר הרכבים החשמליים שנקנו בשנה האחרונה הוא מחצית מכלל הרכבים החדשים והמספרים רק עולים.

ומה בישראל? אמנם אנחנו לא נורווגיה, אבל בהחלט התחיל להתפתח כאן שוק חשמלי לא קטן ויש דגמים מגוונים של יצרניות רכב שונות מכל סוג, החל מרכבים קטנים, דרך רכבים משפחתיים ועד לרכבי שטח ויוקרה. חוץ מרכבים, ישראל החלה להשקיע גם בתשתיות חשמליות לטעינת הרכבים כך שיהיה ניתן לנסוע ממקום למקום ביתר קלות כשמספר עמדות הטעינה הולך וגדל בכל רחבי הארץ.

אז אלו רכבים ניתן להשיג כבר עכשיו בארץ? יש בארץ לא מעט דגמים של רכב חשמלי. נתחיל בדגם קטן כמו רנו זואי, הרכב הנמכר ביותר באירופה ב- 2017, עם טווח נסיעה של למעלה משלוש מאות קילומטרים לטעינה חשמלית אחת, רכב מאובזר טכנולוגית ובטיחותי, מחירו בארץ הוא כמאה ושלושים אלף שקלים.

בגזרת הרכבים המשפחתיים, נמצאת ניסאן ליף הפופולרית שנבחרה כמכונית השנה באירופה וגם בעולם. מדובר ברכב עם טווח נסיעה של מאתיים וארבעים קילומטרים לטעינה, רכב בטיחותי, נוח לנסיעה בכל תוואי ומחירו מתחיל במאה שישים ושניים אלף שקלים.

רכב נוסף בקטגוריה המשפחתית הוא טסלה מודל 3 שנחשב לאחד מכלי הרכב המבוקשים בעולם. מדובר ברכב עם טווח נסיעה של חמש מאות ושמונים קילומטרים לטעינה, רכב בטיחותי, טכנולוגי ומתקדם ומחירו בארץ מתחיל במאה ושבעים אלף שקלים.

בקטגוריית רכבי הפנאי והשטח, אפשר למצוא דגמים כמו פיג׳ו e2008 עם טווח נסיעה של שלוש מאות ועשרים קילומטרים לטעינה, שלושה מצבי נהיגה, בטיחותי ומאובזר טכנולוגית ומחירו מתחיל ממאה שישים וחמישה שקלים. רכב נוסף מהסוג הזה הוא אאודי אי-טרון עם טווח נסיעה של ארבע מאות וחמישים קילומטרים, תאוצה מהירה, מערכת מולטימדיה מתקדמת ומחירו חמש מאות ועשרים וחמישה אלף שקלים.

למעוניינים, יש גם רכבי יוקרה חשמליים כמו פורשה טייקאן, רכב ספורט עם שני מנועים, טווח של עד ארבע מאות ושמונים קילומטרים לטעינה, זינוק למאה קמ"ש ב- 5.4 שניות והמחיר מתחיל בקרוב למיליון שקלים.

ישנם עוד דגמים חשמליים של חברות נוספות בכל קטגוריה ובכל שנה המגוון כאן גדל. בישראל הבינו שאי אפשר להישאר מאחור ושעולם התחבורה מתקדם לעבר העתיד החשמלי שהוא מזהם פחות, לא מרעיש ומאפשר שמירה על איכות הסביבה ודאגה אמיתית לעתיד של כולנו.