נר נשמה
נר נשמה צילום: איסטוק

בניו יורק נפטר במהלך שמחת תורה פרופ' הרב משה דוד טנדלר, חתנו של גדול הדור הקודם בארה"ב הרב משה פיינשטיין זצ"ל, מי שכתב בין היתר את החיבור ההלכתי 'אגרות משה'.

הרב טנדלר בן ה-95 שימש כרב קהילה במונסי וכאחד מראשי ישיבת הרב יצחק אלחנן ב'ישיבה יוניברסיטי'. הוא נחשב לאחד מגדולי המומחים לאתיקה רפואית יהודית והלכתית.

את השכלתו רכש באוניברסיטת ניו יורק ואחרי שהשלים את התואר הראשון הוסמך לרבנות ב'ישיבה יוניברסיטי' ואז השלים את התואר השני. באוניברסיטת קולומביה עשה את הדוקטורט במיקרוביולוגיה ואחר כך גם התקדם למעמד של פרופסור.

ייחודו של הרב טנדלר היה נשוי לשפרה, בתו של הרב משה פיינשטיין היא חלקו בשו"ת 'אגרות משה' כשחלק מהתשובות מופנות אליו, במענה לשאלות ששאל.

אחד מפסקי ההלכה ב'אגרות משה' שעד היום מתקיים סביבו פולמוס הוא רגע קביעת המוות המוחי לצורכי השתלה. הרב טנדלר נחשב למי שהשפיע על הכרעת חמיו.

הרב טנדלר היה פוסק ההלכה של איגוד המדענים היהודים האורתודוקסים בארה"ב ושימש כנשיא הארגון.

פן פחות מוכר באישיותו הוא היותו מהעולים הקובעים להר הבית, בכל ביקור שלו בארץ ישראל. בארגוני הר הבית מייחסים לו את האמירה: "משה רבינו לא זכה למה שאנחנו זכינו. הוא לא זכה לעלות להר הבית".

למרות גילו הקפיד הרב טנדלר לעלות להר גם בשנים האחרונות ועל שטחו נמנע מלהשתמש בכסא גלגלים.

הרב שמשון אלבוים ממינהלת הר הבית, שליווה את הרב בהר הבית, שאל אותו בעבר על התייחסות חותנו הרב משה פיינשטיין זצ"ל לעליה בטהרה להר בקודש. הרב טנדלר סיפר כי בכל פעם שהוא היה חוזר מהר הבית לארצות הברית הוא היה משוחח עימו על כך, והרב היה מתעניין בקורת רוח בקורותיו בהר הבית.

לשאלה נוספת של הרב אלבוים אמר הרב טנדלר ש"הרב פיינשטיין היה רק פעם אחת בארץ ישראל, ולא היה אפשר לעלות אז להר הבית. אבל כאשר שאלתי אותו אם מותר לעלות להר הבית הוא אמר לי בזה הלשון 'ודאי יש מקום שמותר לעלות". הרב אף הוסיף שתשובה מעין זו גם מובא בתשובותיו של הרב פיינשטיין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו