תאומים סיאמים. ארכיון
תאומים סיאמים. ארכיון פלאש 90

לפני כשלושה שבועות משכה את תשומת הלב התקשורתית הידיעה על הפרדתן של תאומות סיאמיות בבית חולים סורוקה.

חלק מההליך המקדים להפרדת התאומות שהיו מחוברות במשך כשנה בראשן נעשה על מודל תלת ממדי. חברת סטרטסיס הישראלית העוסקת בהדפסות תלת ממדיות, בין השאר גם בעולם הרפואה, הייתה שותפה לניתוח ההיסטורי. עם בן קליין, מנהל מוצר בחברה, שוחחנו על משמעות כניסת טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית לעולם הרפואה.

"אירוע התאומות הסיאמיות מדגיש את היכולות של הטכנולוגיה התלת ממדית", אומר קליין ומסביר כי העובדה שמדובר באירוע נדיר כל כך, כזה שרבים מהרופאים, גם המנוסים ביותר, לא פגשו בפועל אלא לכל היותר בספרות הרפואית, מחזקת את הנחיצות של טכנולוגיה שמאפשרת להם להתנסות על מודל פיזי לפני שהם מגיעים אל שולחן הניתוחים עצמו. הדבר גם משכלל את יכולותיהם המקצועיות מבלי להתנסות במחיר חיי אדם, וגם מקנה להם ביטחון כשהם ניגשים לניתוח עצמו.

לשאלתנו מסביר קליין את אופן ההדפסה התל ממדית של איברים. המודל הפיזי נוצר מחומר פלסטי המתקשה באור אולטרה סגול ומדובר ב"חומר שמייצג את הרקמה באופן הכי קרוב למקור, מודל גמיש שנחתך ונתפר כמו החומר האמתי".

במקרה התאומות הסיאמיות, הן מוכנסות לסריקת CT שמניבה תוצאה תלת ממדית. בסופה של הבדיקה מופק קובץ ממוחשב אותו יכול המנתח לראות במסך המחשב, קובץ זו עובר הליך של המרה דיגיטאלית לקובץ שאותו יכולה המדפסת לקרוא ולבצע את ההדפסה שכבה אחר שכבה באופן מדוייק, כאשר כל שכבה היא בעובי של שערה. למעשה ההדפסה אינה מתבצעת על המטופל עצמו אלא על בסיס קובץ מחשב מדויק המתאר את הגוף קרוב ככל הניתן למקור.

ניתוח התאומות כזכור עבר בהצלחה ולאחר שלראשונה אחרי למעלה משנה הן הסתכלו זו בפניה של זו הן נמצאות בביתן.

טכנולוגיה זו הייתה קיימת בעולם הרכב והתעופה, מסביר קליין, והיא עברה לעולם הרפואה בשל אותם יתרונות שהוזכרו בתחילת דבריו: מניעת טעויות שמחירן חיי אדם, תרגול מוקדם והקניית ביטחון לרופא וכיוצא באלה. "היכולת של טיס לעשות טעות בסימולטור בלי לפגוע באף אחד היא היכולת של רופא שעבר את הניתוח במודל תלת ממדי".

כיום, הוא אומר, הטכנולוגיה התלת ממדית הופכת לסטנדרט במקומות רבים בעולם. "יש מקומות בנאליים יותר, שם רופאים יגידו שהם לא צריכים אימון לפני ניתוח, אבל יש מקומות שכל דבר בהם הוא חדש כמו במקרה של תאומים סיאמיים, וישתמשו בתלת ממד", הוא אומר ומציין תחום שעושה שימוש רב בטכנולוגיה זו, תחום שחזור הפה והלסת שהיא משימה לא פשוטה עבור האורטופד והטכנולוגיה החדשה הופכת אותו לקל ונגיש יותר. כך גם הוצאת גידולים סרטניים שכמעט אף פעם לא מופיעים באותו מקום. הטכנולוגיה המדוברת חוסכת כריתת איברים, אומר קליין.

חברת סטרטסיס הישראלית היא הגדולה בעולם להדפסות תלת ממד, והיא זוכה לגב משמעותי בישראל בשל פריחת ההייטק הישראלי וקליין מעיר כי תעשיית ההייטק הישראלית כולה מתגייסת לקידום הטכנולוגיה הזו מאחר ומדובר בתחום רפואי, מעבר לרווח הכלכלי הטמון בכך.