לימודי רפואה סינית בבית ספר ראשית
לימודי רפואה סינית בבית ספר ראשית צילום: מירב ורנר, הפקת המירב

מהפכה שקטה

מתחת לפני השטח מתחוללת מהפכה שקטה. אמון הציבור ברפואה הסינית הולך וגובר, קופות החולים פתחו אגפי רפואה משלימה, בתי החולים מציעים טיפולי דיקור בעוד רבים צובאים על פתחיהם של מטפלים טובים ומוכנים לשלם על כך במיטב כספם.

הללויה נתנאל, יועצת ומטפלת בעלת וותק של מעל עשרים שנה לא עמדה בעומס הפניות "בעבר הפנתי לאחרים רבות מהנשים שפנו אלי לטיפול מתוך רצון שיקבלו את המענה המיטבי שלא היה בידי. עם הכשרתי כמטפלת בסינית עתיקה התהפכה התמונה: מטפלים רבים כגון רופאות נשים, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, יועצות, קלינאיות תקשורת ואפילו רופא שיניים מפנים לקליניקה שלי".

לפני כעשור, כשפנו אליה עוד ועוד נשים המעוניינות ללמוד את השיטה 'שלה' בחרה נתנאל לצאת מ'קונכיית המטפל', ופתחה בית ספר לרפואה טבעית "התחלנו בקטן, מסלולים חד שנתיים בהם הכשרנו תומכות לידה ומטפלות במקצועות מגע. עכשיו הבשילו התנאים לקומה הבאה: מסלול תלת שנתי ללימודי רפואה סינית עתיקה".

לפרטים והרשמה לחצו כאן

עולמות נפגשים

במקומות רבים נלמדת הרפואה הסינית (TCM), אך רק במקומות בודדים בעולם נלמדת הסינית העתיקה.

נתנאל מסבירה: "אוצרות הידע של הרפואה העתיקה, מיומנויות אבחנה וטכניקות טיפול מיוחדות נשארו בידי מאסטרים בודדים ששרדו את המהפכה הקומוניסטית. ההיסטוריה הזו היא היומיום שלי. מנהלת מרפאה אזורית החלה להפנות אלי נשים הזקוקות להיפוך עובר. בעבר היא הפנתה להיפוך טבעי והתאכזבה. היא חושבת שאני המפתח, אני יודעת שהמפתח הוא אלוקי, וההשתדלות היא האבחנה של הסינית העתיקה".

שילוב ידיים עם הרפואה הקונבנציונאלית הוא מסימני ההיכר הבולטים של תכנית הלימודים. הסטודנטיות מתמחות במוסדות רפואיים מתוך מטרה להביא את השילוב הזה למעשה.

הדוגמאות רבות: תזמון ביוץ וסיוע להשרשה ע"י דיקור ורפלקסולוגיה בהתאם למעקב זקיקים ורירית הרחם, שיקום פיזיותרפיסטי המלווה שיאצו ודיקור, צמחי מרפא ותוספי תזונה בהתאם לאבחנות נוירולוגיות "אני מאמינה שרפואת העתיד היא רפואה המשלבת את כל העולמות".

לפרטים והרשמה לחצו כאן

סימן היכר נוסף לבית הספר הוא היחס לאדם כחטיבה אורגנית של גוף נפש – ונשמה. "רבים רואים שהגוף והנפש מושפעים זה מזה: פוסט טראומה המתבטאת בסוכרת ויתר לחץ דם, הפרעות עיכול ושינה על רקע של מתח נפשי וקשיי פוריות שנוצרו מפגיעה מינית. לא רבים מתייחסים לקומת הנשמה: תחושות של חוסר משמעות, בדידות עמוקה, ואפילו ייסורי מצפון ממשקעיי עבר מהווים כולם גורמי חולי הזקוקים למענה טיפולי רוחני". בהתאם לתפיסה זו משולבים במערכת הלימוד קורסי יסוד בהבנת נפש האדם.

העתיד כבר כאן

זו אינה תיאוריה. אל נתנאל חברו מטפלים מהשורה הראשונה: הרב שגב רומנו, המנהל את תחום הרפואה היהודית, מורן רוג וסלעית דפנה, מורותיה בעבר וקולגות בהווה. "כולם מטפלים מנוסים ומורים בחסד. אין לי ספק שהתלמידות יתברכו מהיכולות הנדירות, הידע והניסיון שלהם".

לבית הספר "ראשית", יש כבר עשרות בוגרות שנהנו ממסלול לימודים מרוכז וחסכוני, המאופיין בפרקטיקה קלינית רחבה וליווי אישי בדרך להשמה. הצטרפי אליהן, מקצוע העתיד שלך מחכה לך במרחק לחיצת כפתור.

לפרטים והרשמה לחצו כאן