השר מתן כהנא בישיבת הועדה
השר מתן כהנא בישיבת הועדה צילום: ערוץ 7

לאחר הדיון בכנסת סביב רפורמת הכשרות הודיעו מפלגות ש"ס ויהדות התורה כי לא ישתתפו "בהצגה" של השר כהנא "המשתף פעולה עם ח"כים שהצהירו כי הם מקפידים לאכול שלא בכשרות", כלשונן.

"פשיטת רגל ערכית ומוסרית כפי שנראתה היום בדיון על רפורמת הכשרות ההרסנית - לא הייתה מעולם", מסרו בהודעה משותפת מטעמן.

לדבריהם, מדובר במאבק לחיסול הרבנות. "מול חבריו לשעבר מהציונות הדתית שמנסים לשמור על מעמד הרה"ר כגוף ממלכתי, התייצב השר כהנא כשהוא מגובה ב"עורכי הדין" חברי הכנסת יוליה מלינובסקי וולדימיר בליאק, שבגילוי נאות הצהירו שמפריע להם חותמת הכשרות ואף מקפידים לאכול שלא בכשרות. אלו הם עמיתיו של השר כהנא במאבקו ההירואי לחיסול מוסד הרבנות בישראל וברור לכל כי רפורמה זו לא תוזיל אלא תייקר את מוצרי המזון לציבור".

"ש"ס ויהדות התורה החליטו שלא להשתתף בהצגה המביכה הזו וימשיכו להיאבק בכל דרך על צביונה היהודי של המדינה ולהבטיח כי שירותי הכשרות יהיו נגישים לכל יהודי החפץ לאכול כשרות אמיתית ולא פיקטיבית".

יצוין כי לאורך הדיון חברי הכנסת של יהדות התורה וש"ס לא נכחו ואף ספגו ביקורת על כך מיו"ר הוועדה.

כאמור, ועדת המיזמים הלאומיים דנה הבוקר (חמישי) ברפורמת הכשרות של השר מתן כהנא כדי לכלול אותה כחלק מחוק ההסדרים.

ח"כ יוליה מלינובסקי, יו"ר הוועדה, הציגה בפני חברי הוועדה מגוון של מוצרים שאינם אכילים וחלקם אף נרכשו במרכולים שאינם כשרים. על כולם הייתה חותמת כשרות. יו"ר הוועדה הציגה מגוון מוצרים שאינם מוצרי מזון כגון: אקונומיקה, סבון כלים, קיסמי שיניים ועוד שעליהם יש כשרויות.

"אפילו על סבון לאסלה יש כשרות. הנושא הזה נוגע לא רק לדתיים אלא לכל אזרחי ישראל", אמרה מלינובסקי כשהיא מסבירה את הצורך ברפורמה.

לדבריה, "אנחנו לא יודעים כמה זמן המשגיח מקצה לעסק והיכן הוא משגיח במקביל. זה יוצר כפילויות ופוגע באיכות הכשרות. כולנו צריכים את הכשרות ומשלמים על כך הרבה מאוד כסף בין אם אנחנו דתיים או לא. זה משפיע על כולנו בכל מקום ומקום. עלינו על כך שיש נוהל לבית מלון שרוצה כשרות ולפיו המשגיח צריך לקבל חדר בבית מלון לו ולמשפחתו בסוף שבוע. ברור שאנחנו משלמים על זה".

את הדיון מחרימים חברי הכנסת החרדים מש"ס ויהדות התורה, אך מנגד ח"כ אבי מעוז ממפלגת הציונות הדתית משתתף בדיון באופן פעיל.

ח"כ אבי מעוז (נעם) פנה לשר כהנא בדיון: "אני מדבר אליך בשם הציונות הדתית. התורה ניתנה לכלל ולא לפרט. אין אדם לא מחויב לתרי''ג מצוות אלא לכלל. הרבנות הראשית היא הפרצוף היהודי של המדינה. ובנינו מערך כשרות ממלכתי ורוב תושבי מדינת ישראל אוכלים כשר''.

מלינובסקי אמרה למעוז: ''אתה תדבר בשמך או בשם מפלגת נועם כי 72 אחוז מהציונות הדתית תומך ברפורמה''. מעוז המשיך: ''שלוש הרפורמות - הכשרות, הגיור והכותל, מטרתן להסיר את הרבנות הראשית מחיינו הציבורית ולהפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה. אתה הולך על הראש של הרבנות הראשית''.

השר לשירותי דת מתן כהנא הציג בפני הוועדה את תכנית הכשרות שעתידה לשנות את מבנה מערך הכשרות בישראל. בתחילת דבריו הציג השר את הכשלים במערך הכשרות הנוכחית. השר הבהיר כי עבורו העיסוק במערך הכשרות זו "זכות, חובה ושליחות לטפל בענייני הכשרות. אני עוסק בנושא באינטנסיביות במשך שנתיים מאז נכנסתי לכנסת".

השר כהנא: "אני עוסק בנושא באינטנסיביות במשך שנתיים מאז כניסתי לכנסת. אני מציג היום את התכנית הטובה ביותר שתטפל בצורה הטובה ביותר בכשלים במערך הכשרות".

השר הציג את הכשלים במערך הכשרות על בסיס דוחות של מבקר המדינה, הרבנות הראשית ונציגות של המשגיחים עצמם. הבעיה המרכזית אותה הציג השר היא חוסר סטנדרט בסיסי לכלל הכשרויות של הרבנות, כשלכל רב אזורי יש סטנדרטים משלו: "תארו לכם שתי משאיות שאוספות מאותו שדה ברוקולי אחד למפעל "סנפרוסט" והשנייה למפעל "פרי גליל". לאחד המפעלים הרב המקומי ייתן כשרות ואילו הרב המקומי במקום בו המפעל האחר נמצא - לא. אני לא קובע מי צודק, יכול להיות שהרב המחמיר צודק אבל בסוף אין אחידות וכל רב קובע מה שנראה לו. תכנית הכשרות שלי תהפוך את הרבנות לגוף מפקח עם סטנדרטים אחידים בכל הארץ."

השר התייחס למסלול שלושת רבני העיר שיכולים לקבוע סטנדרטים בעצמם, והבהיר "זה לא החלום שלי אני לא רוצה את הנתיב הזה". השר הודה כי מסלול זה נועד למצב בו הרבנות לא תשתף פעולה עם התכנית. "אני אומר בצורה הכי ברורה אני לא רוצה את הנתיב הזה, אם הרבנות תשתף פעולה אנחנו נמצא בקלות דרך להוציא את הנתיב הזה" סיכם השר.

ח"כ שמחה רוטמן מסיעת הציונות הדתית סיפר: ''אני אוכל רק רבנות ולא אוכל צוהר כי הארגון שלהם פועל בצורה עסקית''.

ח''כ רוטמן ביקר את החלטת ח''כ אבי מעוז להגיש עתירה לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות: "הגשת העתירה תוך כדי הליך שהתנהל בכנסת הוא לא ראוי ולא לעניין – אסור היה לו לעשות את זה".

הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות אמר בדיון בכנסת: "כולנו מחוייבים לשפר את מערך הכשרות והשאלה האם הרפורמה הזו עושה את הדבר הנכון. אבי, רבה של צפת הרב שמואל אליהו, הצליח לשפר את מערך הכשרות בצפת. אני מרגיש שיש פה בלאגן גדול. השמפו עם הכשרות הוא חלק משיווק של החברה ולא קשור לכשרות על מוצרים חיוניים".

ח"כ אופיר סופר מסיעת הציונות הדתית פנה לשר הדתות: ''השר כהנא אתה מייצר תחרות שתוריד את איכות הכשרות. רפורמה שתעקור ותקעקע את מעמדם של רבני ערים והרבנות הראשית''.

סופר: רפורמה שתעקור ותקעקע את מעמדם של רבני ערים והרבנות הראשית

עו״ד פרופסור אביעד הכהן, יועצה המשפטי של התאחדות התעשיינים בנושא הכשרות, אמר כי ״עיקר הבעיה היא בחוסר הבידול בין מפעלים, חלקם מפעלי ענק המעסיקים מאות עובדים בכל רחבי הארץ, מייצרים ומשווקים אלפי מוצרים לבין פלאפלייה זעירה בשוק הכרמל או באילת. בידול זה מחייב הסדר פרטני של כשרות למפעלים שייתן דעתו על העלויות שיהיו כרוכות בשינוי אריזות, בכיתובים שעל גביהן, בהעסקת ״נאמני כשרות״ לצד מפקחי הכשרות, במשך הזמן של תוקף תעודת הכשרות ובדיוק מוצרי הייבוא. התאחדות התעשיינים מקווה לנהל דו שיח פורה עם הגורמים הרלוונטיים על מנת לקדם נושאים אלה ולתת להם מענה הולם וראוי''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו