צילומים מניגריה באדיבות Kavana Films

רודי רוקמן, פעיל ברשתות ומפיק וידאו יצא במסגרת פרויייקט שמחפש קהילות יהודיות אבודות לניגריה ולא שיער שיימצא את עצמו במעצר במשך שלושה שבועות, מבלי לדעת על מה ולמה.

"בניגריה יש את ה'איגבו' שהם מאמינים שמגיעים משבט גד ויש להם קצת סממנים יהודים. רבים מהם הפכו לנוצרים, אבל יש להם כל מיני מנהגים ויש שם עזרה הדדית יוצאת דופן בדומה לערבות ההדדית אצלנו. הם גם סופגים סוג של אנטישמיות, אז זה עוד יותר מזכיר אותנו", מספר רוקמן באולפן ערוץ 7.

הוא מתאר את הרגעים הראשונים של המעצר. "בשישי בבוקר קמנו כדי לעשות תפילות עם הקהילה ואז קיבלנו שיחה שנרד למטה עם דרכונים וטלפונים. הגיעו 15 חיילים עם נשק ישראל מסוג תבור ואמרו לנו שהם משירותי המודיעין שלא ניגריה ושאנחנו לא עצורים אבל צריך לתשאל אותנו וזה ייקח רק שעה ויחזירו אותנו. השעה הזו הפכה לשלושה שבועות בכלא".

"ביום שישי הזמן עבר ואני מבין שלא נשתחרר ואני לא רוצה לוותר על קידוש שזה חלק מהדברים שחשובים לי ומעולם לא פספסתי קידוש בערב שבת. ביקשנו מהם שיביאו לנו אוכל והם הביאו לנו כמה פירות וביניהם כמה ענבים שעשינו עליהם קידוש. האמנו שלמחרת נחזור לשגרה. בשבע בבוקר העירו אותנו החיילים בצעקות והכניסו אותנו לרכב. שאלתי אותם לאן לוקחים אותנו והם ענו: 'אתם לא צריכים לדעת'. הבנתי שאנחנו בבעיה", מוסיף רוקמן.

לאורך כל הדרך, הוא מציין, היה ברור לו שיש מי ששומר עליו. "אני אדם מאמין וידעתי שהסיפור לא ייגמר שם. אבל הבנתי שאני אצטרך להילחם כדי לצאת משם. בששת הימים הראשונים בקושי נתנו לנו לאכול, רק לשתות ולהתקלח. לא ידענו אם מישהו יודע איפה אנחנו כי לא נתנו לנו לייצר קשר עם העולם החיצון. ביום השישי הגיע השגריר ונרגענו שיודעים היכן אנחנו. השגריר בא לבקר אותנו כל כמה ימים והייתי קורע דפים מספרים ועם עט שהשגתי כתבתי מסרים שהייתי מכניס לכיס שלו כדי שיעביר מידע למשפחות שאנחנו בסדר".

"אחרי השבוע הראשון העבירו אותנו לכלוב עם שני מחבלים של 'בוקו חארם' שאחד מהם הרג 70 בני אדם בפיגוע. הם ידעו שאנחנו ישראלים ויהודים והם רצו שנפחד מהם אבל שידרנו להם שהם צריכים לפחד מאיתנו", הוא מוסיף.

עד לרגע זה לרוקמן אין מושג מדוע בדיוק נעצר, אבל הוא לא מתכוון לזנוח את המשימה שלו. "יש במקומות אליהם אנחנו מגיעים יהודים שסובלים. אנחנו הלכנו לשמוע את הסיפור שלהם ורוצים להציל אותם ולחבר אותם בחזרה לעם ישראל".