נחש הנחושת
נחש הנחושת צילום: יהודה הנדלר

שש עשרה שנים לאחר גירוש תושבי גוש קטיף מביתם ועל סיפה של פרשת בראשית, יוצא לאור ספר חדש ומרתק בעקבות השבר הגדול.

מרכז הספר שעל שמו נקרא הספר כולו נחש הנחושת, הוא בעקבות הנחש שמראשית ימיו עשה הכל כדי לחבל בעם ישראל ומאז קמו לו לעם הזה, מחבלים רבים. סיפרו של הרב אברהם וסרמן הוא בעצם מסע לתיקון החברה.

פרקי הספר עוברים דרך לבן הארמי שביקש לעקור את הכל, הבן המורד, נער עברי( כינויי הגנאי ליוסף), ועוד. סה"כ 19 אנלוגיות תנכ"יות מרתקות ומושכות לב ועין.

וכך מתאר המחבר את הסליחה בבית הכנסת במורג:

"בית-הכנסת היפה והמטופח של מורג, ליד ארון הקודש הפתוח לרווחה, נפלתי אפיים ארצה, ייללתי וזעקתי. ביקשתי סליחה מה' יתברך על שלא זכינו לשמור על חבלי ארץ הקודש שנתן לנו, על שבעוונותינו שרבו מגלים יהודים את אחיהם ומחריבים במו ידם את יישוביהם.

בנפשי פנימה נצרבה התודעה שמה שהיה שוב לא יהיה. כל שנֶאֱמר ונלמד יצטרך לעבור בחינה מחודשת. לא נוכל לשלוף עוד את הקלסרים הישנים וללמד את אותן פסקאות כאילו דבר לא קרה".

בהמשך מציע הרב, פרשנות חדשה המעוגנת במקורות, ממנה עולה הצעה לתשתית אידיאולוגית אחרת.

דוגמא נוספת היא לגבי מעשיו של חזקיהו המלך. קשה להסביר את ההבדל בין פולחן הנחש לפולחן הקוברה המצרית. חזקיהו ידע שזה המבחן הגדול.

אם לא יכתות את הנחש תימשך תופעת העבודה-זרה, כיון שכבר אי-אפשר להבחין בין הדברים. בדיעבד, שלחו לו חכמים דברי חיזוק ועידוד.

מי שיכתות את הנחש החדש יזכה אף הוא לכך שחכמים עתידים להודות לו, ובעקבותיהם האומה כולה.

בפתח פרשת בראשית, ראוי לשים לב לדברים ונסות לפחות להבינם.

ספר זה מתוסף לספריו של הרב אברהם וסרמן, ר"מ בישיבת ההסדר רמת-גן ורב קהילה בגבעתיים, העוסקים ברובם בנושאים המעסיקים את כולנו.

בסגנון זה של אנלוגיות תנכ"יות, הולכים ונפרסים בדרך ספרותית-פרשנית דבריהם ומעשיהם של אישי תנ"ך רבים: אליעזר ורבקה, יוסף ואחיו, שאול ודוד, אבשלום ויואב, אליהו ואחאב, יהוא ואלישע, אחז וחזקיהו, יאשיהו וירמיהו ורבים נוספים – תוך הֶרְמֵזִים ותובנות הנוגעים למציאות זמננו.

זהו ספר-המשך לחיבור "חמש אנלוגיות ועוד אחת", שפורסם בשנת תשס"ז, ואשר נמצא במלואו בחלקו השני של הספר. מעניין, מרתק ומלמד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו