הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

הלב רותח. עוד משפחה נהרגה ונמחקה על כביש דמים. אינני רשאי לשפוט את נהג האוטובוס, שדן את עצמו למוות, כי אין לי מושג אם 51 ההרשעות שלו היו 'טכניות', או שהורשע בעבירות מסכנות חיים; אבל ברור למרבה הצער, שנהגים מוּעדים לא מעטים מסכנים חיי אדם בכבישי דמים, מפני שאי אפשר לשלול לצמיתות את זכותם לנהוג, במדינה 'ליברלית'.

אם 'חוק ומשפט ליברליים' מגינים על זכויות התנועה והפרנסה של נהגים מוּעדים להרוג אנשים בכבישים, אז "ידיכם דמים מלאו" כדברי הנביא ישעיהו; זהו 'ליברליזם' חשוך ואכזרי כמו כורתי הידיים במשטר הטליבאן.

אם 'זכות החופש' לתנועה בכבישים מסוגלת להכיל מאות הרוגים בשנה, אז היא טרור אכזרי במסווה של 'חופש'.

תארו לכם, שכל הרוגי הכבישים היו נרצחים בפעולות טרור רצחניות - איך היינו מגיבים? כמה הגבלות תנועה היינו מפעילים? כמה כסף היינו משקיעים בכבישי הדמים? איך היינו שופטים נהגים מוּעדים להרוג? האם נהג עם הרשעות חמורות היה יכול לנהוג אוטובוס של ילדים?

כבר שנים אני זועק אל חברי הכנסת המחוקקים, וכעת גם אל שרת התחבורה ואנשי משרדה: בתורת משה כתוב על שור מוּעד להרוג בנגיחות, אם נגח 3 פעמים, "השור יִסָקֵל", ונהג מוּעד בכביש חמור משור נַגָח.

בחוק הישראלי חייב להיכתב כך: כל נהג שהורשע פעם או פעמיים בעבירת תנועה מסכנת חיים (כמו עקיפה מסוכנת, מעבר באור אדום, נהיגה תחת סמים ואלכוהול, וכד'), יישלל רישיונו לשנה, והוא יחויב לעבור קורס חוזר ומבחן נהיגה; נהג שיורשע 3 פעמים בעבירת תנועה מסכנת חיים, יישלל רישיונו לצמיתות.

כל שלילת רישיון תיחשב כעונש מאסר על תנאי ל-3 שנים לפחות – מי שייתפס נוהג בשלילת רישיון ייכנס מיד למאסר בפועל, בלי שום צורך בהליך משפטי נוסף.

ולשופטים במדינת ישראל אני אומר: אם אתם מתחשבים בזכויות של נהגים מוּעדים, לתנועה חופשית ולפרנסה על ההגה, גם אתם שותפים באחריות לדם הנשפך בכבישים.

לרשויות התעבורה ולמשטרה אני פונה (שוב) בקריאה: כבישים 'אדומים', שנהרגו בהם רבים, חייבים להפוך לכבישים חד-סטריים לסירוגין בפיקוח משטרתי – בכל מקטע תוּתַר תנועה חד-כיוונית, רבע שעה לכיוון אחד, ורבע שעה לכיוון השני, עם סינכרון מירבי לקטעי ההמשך; שעות התנועה יפורסמו ויישמרו בקפדנות, כדי שנהגים יוכלו לתכנן את נסיעתם; זמני הנסיעה יתארכו, אך חיי אדם יישמרו, ויהיו הרבה פחות הרוגים והלוויות.

האחריות נמצאת על כתפי כולנו.