אבישי וחילי טרופר
אבישי וחילי טרופרצילום: ללא קרדיט

אבישי טרופר, בנו של הרב ד״ר דני טרופר ואחיו של שר התרבות חילי טרופר, תרם כליה והציל חיים של אדם שלא הכיר.

אבישי נכנס פעמיים לניתוח תרומת כליה. בפעם הראשונה לפני מספר שבועות בזמן שהרופאים החלו לנתח הם גילו גידול קטן, שלא התגלה בבדיקות המוקדמות.

הרופאים לא רצו לקחת סיכון, הוציאו את הגידול לבדיקה, תפרו את הבטן בחזרה בלי להוציא את הכליה ושלחו את אבישי לחדר התאוששות.

אבישי התעורר מההרדמה כעבור כמה שעות וגילה שעדין יש לו שתי כליות. הוא אמר לרופאים שאם הכל בסדר הוא מבקש לחזור לחדר הניתוח ולתרום כליה. בחדר הסמוך המתין נתרם שכבר האמין שההמתנה הארוכה לכליה הסתיימה.

״הרופאים ביקשו להאט, לבדוק לעומק, אולי עם התפוגגות השפעת חומרי ההרדמה אבישי יתעשת ויוותר״, תיאר חילי טרופר, אחיו. ״אולי אז יבין שכרגע הוציאו לו גידול קטן במקום כליה ואולי נכון יהיה לוותר על התרומה.

״אבל גם כשהחומרים התפוגגו הוא התעקש על מעשה הנתינה. הרופאים ביקשו שימתין עד שיגיעו תוצאות הביופסיה ועד אשר החתכים יתאחו והתפרים יוצאו״.

הבירורים הסתיימו ומהמעבדה נשלחה תשובה משמחת שמאשרת שמדובר בגידול שפיר. ״עכשיו הוא התבקש לחכות עוד קצת עד שהחתכים יתאחו והתפרים יתפוגגו. רק כדי שאפשר יהיה לפתוח מחדש ולתפור שוב. כאב כפול משני ניתוחים, זה לא משהו שירתיע את אחי מההזדמנות להציל את חייו של מישהו אחר״.

חילי סיפר: ״כששאלתי אותו אם יש לו כוחות להיכנס לניתוח נוסף, הוא ענה בחיוך שממילא אין לו תכניות להיות דוגמן עם בטן חשופה ונקיה, כך שעוד כמה תפרים על הבטן לא יפריעו לו. יש אדם שמחכה לכליה ומבחינתו מנוי וגמור איתו לתרום לו.

״בפעם השנייה הוא נכנס לניתוח תרומת כליה אמש. הפעם זה עבר בינתיים בשלום והכליה הועברה מגופו לגופו של הנתרם. אחי היקר, שנדיבותו עמוקה ויסודית כל כך עד כדי כניסה וולונטרית לשני ניתוחים מורכבים מתאושש בשלום. בחדר הסמוך מתאושש אדם, שהוא טרם מכיר בכלל, שזכה בכליה ובחיים חדשים״.

אבישי נתן את חלקו בקיצור רשימת ההמתנה לקבלת כליה, כחלק מהמשימה הגדולה שנטל על עצמו הרב ישעיהו הבר ז"ל וממשיכה אשתו רחל הבר.

״זו הזדמנות לעורר שוב מודעות לאפשרות לתרום כליה״ הוסיף חילי שתרם כליה בעצמו דרך ארגון מתנת חיים. ״לפני שנה וחצי כשאני תרמתי הוא העביר איתי את הלילה שאחרי הניתוח בבית החולים ודאג לי. עכשיו תורי. רפואה שלמה אחי״.