יריב לוין
יריב לוין צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בראיון לערוץ 7 מתייחס מרכז האופוזיציה, השר ויו"ר הכנסת לשעבר, יו"ר סיעת הליכוד חבר הכנסת יריב לוין, לכוונת האופוזיציה להחרים את הצבעות התקציב, לסיכויי הפלת הממשלה, ללכידות באופוזיציה וגם לסירובו להצעה שהוגשה לו להחליף את בנימין נתניהו ולהנהיג ממשלת ימין רחבה.

על הכוונה שלא להצביע בדיוני התקציב אומר חבר הכנסת לוין כי תהיה הפרדה בין הדיונים לבין ההצבעות, ובעוד הדיונים יתקיימו בנוכחות מאסיבית של האופוזיציה, ההצבעות הן כבר סיפור אחר. "הדיונים יתקיימו בנוכחות מאסיבית של האופוזיציה. נשתתף בדיונים, אבל בצער גדול, כמי שכיהן כיו"ר הכנסת, אני יכול לומר שהכנסת נמצאת בנקודת שפל שלא הייתה כמותה כתוצאה משורת מהלכים אנטי דמוקרטיים שבהם נקטה הקואליציה והפכו את הדיונים בכנסת לכמעט עקרים".

"הקואליציה אומרת שהם רוצים להעביר תקציב ולכן הם יוצרים לעצמם רוב מוגדל באופן מלאכותי בועדת הכספים, ואת זה נעשה על ידי שנקטין את הייצוג של הליכוד, שאמור להיות ארבעה חברים בוועדה כי מספר חברי הליכוד הוא רבע מכלל חברי הכנסת, וניתן לליכוד שני חברים בלבד כמו לרשימה המשותפת. ברור לגמרי שזה דבר אבסורדי לחלוטין, ואז אומרים שנקיים דיונים והצבעות כדי לתת מראית עין של הצבעה מסודרת, אבל בפועל זו הצבעה מכורה וידועה מראש כי היא נעשית בהרכב מצביעים מעוות", אומר חבר הכנסת לוין ומוסיף כי הדבר דומה להחלטה שלפיה כוחם של חברי הכנסת של הליכוד יקטן על ידי הוצאת 14 חברי ליכוד מההצבעה במליאת הכנסת על מנת להעביר בקלות רבה יותר את התקציב.

"לכן אנחנו עומדים על כך שהרכב הועדות ישקף באופן מלא ומדויק את ההרכב הסיעתי של כנסת. כך זה חייב להיות, וכל עוד זה לא קורה נבוא לדיונים ונגיד את דברינו בעצמה, אבל אם נשתתף בהצבעה שתוצאותיה ברורות ובה ייראה הפער גדול, בהצגה המזויפת הזו אין שום מקום להשתתף ואין תועלת שנשתתף". המשמעות היא שמאחר והליכוד לא ימנה חברים בועדת הכספים הרי שלא יהיה מי שיצביע מטעמו על הצעת התקציב.

מדוע יחסי הכוחות בועדות לא הוסדרו בחוק או בנהלים ברורים, והם תלויים במעין הסכם ג'נטלמני בין אופוזיציה לקואליציה? "מכיוון שאיש מעולם לא האמין שיכול להיות דבר כזה. מאז קום המדינה כל סיעה מקבלת ייצוג בהתאם לגודלה. כך זה גם בכל העולם. אי אפשר להחליט בהחלט רוב כזה או אחר לשלול את הייצוג ממי שקיבל אותו. אני מקווה שהדבר הזה יתוקן, אבל כל עוד האבסורד הזה נמשך חובתנו להביא את המחאה הזו לסדר היום".

על יציבותה של הממשלה הנוכחית, יציבות שרבים בליכוד ובסיעות האופוזיציה סברו שתהיה פחותה בהרבה, אומר לוין: "אני לא יודע מי צפה מה. ברמה האישית לא חשבתי שיהיה קל להפיל את הממשלה. במקרה הזה יש לממשלה הזו דבק אחד שמחזיק אותה, ובניגוד למה שסבורים הדבק הזה הוא לא בנימין נתניהו, אלא חולשת מרכיביה. באותן מפלגות שהעבירו את קולות הימין לשמאל במעשה שההיסטוריה תשפוט אותו וגם מכעיס את הבוחרים שלא יחזרו על הצבעתם, יודע גדעון סער ואנשי 'תקוה חדשה' שהם לא יבחרו מחדש וכך גם שקד ובנט יודעים שיהיה להם קשה מאוד לצלוח את אחוז החסימה, וגם אם הם יחברו זה לזה לסיעה משותפת הכוח שהם יקבלו יהיה נמוך מאוד ולא יאפשר להם להחזיק בעמדות שהם מחזיקים בהן עכשיו ולכן הם נדבקים ונצמדים לממשלה הזו בכל כוחם. כך גם בצד השמאלי של המפה. זו הרי ממשלת שמאל והשמאל קיבל את מפתחות המשרדים שלהם מהימין והם מבינים שהסיכוי לחזור לשם אחרי בחירות קטן מאוד, ולכן גם הם נצמדים לממשלה הזו. לכן חולשת מרכיבי הממשלה היא מקור הדבק שלה".

מוסיף לוין ומחדד: "תהליך החלפת ממשלה הוא תהליך שלא קורה ביום אחד, אבל אם נדע לשמור על אחדות שורות באופוזיציה כפי שהיה עד עכשיו, אין לי ספק שנצליח להביא למצב שח"כ אחד או שניים מהקואליציה הרעה הזו ימאסו מממשלת הכישלון הזו ויביאו להפלתה". על דבריו אלה נשאל לוין אם הוא אינו חושש שלאחר העברת התקציב יהיו באופוזיציה שיסברו שאם ממילא הממשלה אינה נופלת אין תוחלת בישיבתם באופוזיציה ויבחרו להתפתות להצעות שיקבלו בשורות הממשלה.

"אני לא רואה שדבר כזה יקרה ולא חושב שלמישהו יש עניין בזה. נכון שאם התקציב לא עובר הממשלה נפלה, אבל אם התקציב עובר זה עדיין לא מבטיח אריכות ימים לממשלה. הרי בכל רגע נתון הממשלה יכולה ליפול בגלל כל עניין אחר וישנם הרבה נושאים שיכולים לקרוע את הקואליציה הזו מבפנים. אני משוכנע שאם נעמוד מלוכדים, גם אם התקציב יעבור ויש סיכוי גדול שהוא יעבור היכולת להחליף את הממשלה שתלויה על חודו של קול ועל התנועה האיסלאמית, מה שמתברר בימים אלה עד כמה הוא בעייתי, ובקולות מרצ, הממשלה הזו תתקשה להחזיק לאורך זמן, בוודאי מול אופוזיציה נחושה".

לנוכח הביקורת של מפלגתו ושלו אישית על התנהלותו וחוסר ניסיונו של ראש הממשלה בנט, שאלנו את חבר הכנסת יריב לוין אן יתכן שטעה כאשר סירב להצעת נתניהו להתמנות לראש ממשלה שילכד את מחנה הימין לממשלה רחבה ולאומית.

בעיני לוין המציאות מוכיחה בדיוק את ההיפך, את צדקת סירובו: "זה בדיוק להיפך. זה מראה עד כמה נכונה הייתה הראיה של הצורך בניסיון, והצורך דווקא בזמנים המורכבים הללו להמשיך ולראות את בנימין נתניהו עומד בראש הממשלה ומוביל את ישראל בתקופה מאתגרת ולא פשוטה. הצורה שבה בנט מתנהל כראש ממשלה היא מחפירה גם בדרך הקמתה תוך הולכת שולל של המצביעים שלו, וגם בתפקוד היומיומי, לקחת במה מרכזית כמו האו"ם ובמקום לדבר על זכויותינו על הארץ, על כך שלא תהיה מדינה פלשתינית ועל כך שנשמור חופש פעולה מלא כדי למנוע את הגרעין האיראני, ובמקום זאת הוא עוסק בהשתלחות הזויה באנשי משרד הבריאות, וזו רק דוגמא אחת".

"נכון שחשבתי שלא ראוי שאדם שלא הוצג כמועמד לראשות ממשלה ולא קיבל מנדט לתפקיד יקבל אותו יש מאין רק בגלל חרם של כמה חברי כנסת בודדים מסיעות קטנות על נתניהו שקיבל רוב גדול, וחשבתי כך גם כשמדובר בי אישית, אני חושב שהמצב שבו אדם כמו נפתלי בנט שאמר שהוא מועמד לראשות הממשלה והציבור אמר לו בגדול שהוא לא מעוניין בו לראשות ממשלה והוא קיבל מספר כל כך קטן של מנדטים, זה מצב בוודאי חמור, ומה שצריך ללמוד מכך הוא שבסופו של דבר צריך להצביע עבור מפלגת השלטון. מי שרוצה שנתניהו יהיה ראש ממשלה צריך להצביע לליכוד. מי שמצביע למפלגות קטנות נותן כוח לאדם בעל שישה או שבעה מנדטים ומרגיש שיש לו כוח סחיטה לקחת את התפקיד בניגוד לעמדת הציבור".

בהמשך דבריו מוצא חבר הכנסת לוין כמהלך הרה אסון את שבירת הברית ההיסטורית בין אנשי ההתיישבות, הציונות הדתית, החרדים וחלקים גדולים מהליכוד. קבוצות אלה, אומר לוין, שיתפו פעולה מתוך תחושת גיבוי הדדית ודאגה לערכים זה של זה, "מה שעשו בנט ושקד, ובמידה לא מועטה גם סער ואלקין, הוא שהם שברו את הברית ההיסטורית. רבים בימין מרגישים שהם הרבה פחות מחויבים למפעל ההתיישבות כי הם מרגישים שאנשי ההתיישבות בחלקם חברו לממשלת השמאל הזו והשאירו אותם בחוץ והפקירו גם את האינטרסים שלהם. זה דבר הרה אסון, דבר חמור מאוד שהוא ההישג הגדול של השמאל, זה מה שהשמאל חתר אליו במשך שנים ונפתלי בנט ואיילת שקד הגישו להם את ההישג הזה על מגש של כסף כדי לקבל תפקידים אישיים לעצמם. זה מעשה חמור מאוד בראיה ההיסטורית ואני מקווה שלא רק נחליף את הממשלה הזו, אלא גם נצליח לשקם את הברית ההיסטורית הזו. זו תהיה משימה קשה מאוד ותהליך הרבה יותר קשה ארוך ומורכב. הנזק שגרמו בנט ושקד יישאר לשנים ולדיראון עולם".

לשאלתנו אודות הטעות שעשתה מפלגתו והיא שהובילה למצבה כעת כאופוזיציה לממשלה, משיב לוין ואומר כי מעבר לטעויות טקטיות בניהול קמפיין הבחירות, "הדבר העיקרי שהיינו צריכים לעשות הוא שינוי בעולם המשפט ובעולם התקשורת. שני הדברים הללו פגעו בנו וביכולת של הממשלות שלנו לממש את המדיניות שלנו ובאופן שהציבור ראה את הדברים כשהדברים הוצגו לו באופן לא אמתי ולא נכון. ביום שנחזור ונקים ממשלת ימין אנחנו חייבים לשנות מהיסוד את מערכת המשפט ולעסוק בנושא הזה ללא מורא ולא בסיסמאות ריקות מתוכן כפי שהיה בעבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו