מאיר שרפר
מאיר שרפר צילום: באדיבות המצולם

האם תרבות השיח של הרשתות החברתיות ושל יישומוני העברת המסרים משנה את שיח הזוגיות שלנו? האם השינוי הזה משפיע על יציבות הזוגיות הזו?

על השאלות הללו שוחחנו עם מאיר שרפר, מומחה לתקשורת מקרבת לזוגות ויחידים, מייסד סדנאות 'מאיר דרכך' שבימים האחרונים אף מגיש לציבור הרחב מדריך מיוחד שנועד לתת כלים פרקטיים לתקשורת טובה בזוגיות

"רק לפני עשר או עשרים שנה התקשורת הייתה בעיקר בינאישית, דיברו אחד עם השני", מזכיר שרפר לכולנו נשכחות ומציין כי "היום זוגות מתקשרים באופן שוטף ורציף דרך המדיות השונות ומה שבעבר היה מחכה בנחת לסוף יום העבודה, היום גם כאשר יושבים לדבר שיחה זוגית, יש לא מעט רעשי רקע ויוצא שעל אף שעידן התקשורת פורח וניתן לתקשר כל הזמן על כל דבר, זה יוצר לא מעט חוסרי הבנה ותגובות מיידיות ללא שימת לב ומחשבה והצורך לדבר מתוך הקשבה אמיתית רק גדל כיוון שהזוגיות הינה מערכת היחסים שאולי הכי חשוב בה עצם הקשר והתחושה שבן הזוג מקשיב ומבין אותי באמת.."שרפר מדגיש כי גם כאשר מתקיים שיח אמתי, זה מול זה, לא תמיד קיימת הבנה מלאה בין בני הזוג, וחוסר ההבנה הזה הולך ומתעצם כאשר מדובר בשיח הרשתות והמסרונים הכתובים. ליקויים שכאלה בהבנת כוונת הכותב מובילים לכעס, עצבים ומתיחויות ולמעשה מתברר שדווקא תרבות עודף התקשורת יוצרת נתק בתקשורת הזוגית.

אל הוואקום המתוח הזה, מסביר שרפר, נכנס המונח 'תקשורת מקרבת'. "גדלתי בבית עם מודעות והתפתחות אישית, ועם זאת דווקא כשהתחתנתי חוויתי מה קורה שאין לך כלים לתקשר את הרגשות והחוויה הפנימית, לפעמים היה שיח שבלי כוונה הייתה בו שיפוטיות וביקורת או מילים שממש פגעו בי ולא ידעתי איך להגיב אליהם בצורה שתשמור על החיבור והקרבה ביננו ולפעמים מאוד רציתי לבטא את מה שאני חושב אך לא ידעתי איך לעשות זאת בלי לפגוע בצד השני. זה יצר מצבים של שתיקות או חוסר תקשורת שיש מאחוריהם פגיעות ורגשות לא נעימים של כאב ותסכול, אחד הדברים הכי משמעותיים שמעצימים את הזוגיות זו היכולת להבין באמת אחד את השניה, אם כל הזמן יש ויכוחים, פערים ומריבות מי צריך זוגיות כזו"

שרפר מדגיש כי לא מדובר רק בהבנה שכלית של הדברים שנאמרים אלא הבנה של מה שחשוב לשני מעבר למילים, אך כדי להגיע אליה יש צורך בלמידה ותרגול של הדברים גם באופן מילולי. בדבריו מציין שרפר את הצעדים הפשוטים והפרקטיים שלא חונכנו לעשות בהם שימוש בדור שלנו, ואותם הוא מתרגל עם הזוגות אותם הוא פוגש ושכעת נגישים לכל זוג במדריך המיוחד הניתן כאן ללא עלות

"השפע הקיים נותן הרבה אפשרויות אבל יש בו הרבה בלבול, ואת הנושא הזה אנחנו צריכים לדייק", הוא אומר ומדגים את שלבי התקשורת המקרבת כאשר הם נפתחים במה שהוא מגדיר כנאמנות למציאות, כלומר אמירה אמתית וכנה של התחושות באותו רגע. אם הכיור מלא בכלים לשטיפה ולאחד מבני הזוג אין כוח לשטוף הדבר יכול להביא לעימות חשבונאי של מי שטף בפעם הקודמת ומי יותר עייף ממי, אבל אם במציאות הזו ייאמר משפט שאין בו כפייה אלא שאלה, בנוסח 'אני עייף, תוכלי לשטוף?' הדברים יתקבלו בהבנה רבה הרבה יותר.

מכאן והלאה מתורגלת התקשורת המקרבת את יכולת ההקשבה, ההבנה ומתן האפשרות לצד השני להבהיר את עצמו באופן ברור וכזה שאינו מייצר עוינות ותחושות שליליות של תסכול וכעס.

כאשר מכניסים את אופן הדיבור הזה לזוגיות הפערים, השוני המנטאלי וחוסרי ההבנה מפנים את מקומם לחוויה של חיבור וקרבה שרק מתפתחים וגדלים עם הזמן יותר ויותר.

על הפונים אליו, מספר שרפר כי אלו כוללים מגוון רחב של זוגות, "החל מזוגות מיד אחרי החתונה, שרוצים תשתית לקשר טוב ודרך כלים פשוטים יכולים לבנות את היסודות האלה, אבל הרוב הם זוגות לא צעירים, לפעמים מבוגרים שמוצאים את עצמם "רבים" כמו ילדים קטנים, למרות שיש ביניהם אהבה, אחרי שהילדים עזבו את הבית והתפנה להם זמן, והם רוצים את הכלים לתקשורת טובה יותר ואף פעם לא למדו איך לעשות את זה". לאלה מתווספים זוגות בגילאי הביניים שעסוקים ביומיום שבבית ובעבודה ונצרכים לקניית כלים של הקשבה שיוכלו לחולל פלאים בזוגיות שלהם.

לקבלת המדריך המלא (במתנה!) לחצו כאן!

במדריך תקבלו בין השאר את 4 אבני היסוד איך לתקשר בצורה מקרבת בזוגיות ולהפסיק את הויכוחים וחוסרי ההבנה שמעכירים על הזוגיות