איילת שקד
איילת שקדצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרסום ראשון: שרת הפנים איילת שקד פועלת לעצירת מכרזים ברשויות מקומיות במגזר הערבי, לאחר שבחלק מהרשויות השתלטו משפחות הפשע על מכרזי פינוי הפסולת וההסעות, והעבריינים מקבלים כספים מהמדינה.

שקד מובילה מהלך לפיו המרכזים ינוהלו דרך השלטון המקומי או דרך האשכולות, המטרה למנוע מצב שבו המדינה ומשרד הפנים מעבירים כספים לרשויות המקומיות ומשם לעבריינים שאחראים לאלימות הגואה בחברה הערבית.

"נילחם בכל דרך בפשיעה בחברה הערבית ובחוסר המשילות בנגב", אמרה שקד והבטיחה: ''זו רק ההתחלה. עצירת נתיב הכספים לעולם הפשע זה צעד חשוב. ראשי ערים לא ייסחטו יותר".

מוקדם יותר היום (ראשון) התכנסה צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית. ראש הממשלה נפתלי בנט אישר את תכנית העבודה שהוצגה על ידי סגן השר לביטחון פנים, יואב סגלוביץ, במסגרתה תתבצע עבודה מתואמת בשיתוף כלל המשרדים והגופים הרלוונטיים, לרבות משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי, המטה לביטחון לאומי, הייעוץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה, רשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ועוד.

השרים החליטו על טיפול ממוקד בסוגיית אמצעי הלחימה הבלתי חוקיים, בשיתוף צה"ל ושב"כ.

כמו כן, משרד המשפטים יקדם שורת חוקים שיעניקו אמצעים נוספים לגופי האכיפה השונים, לרבות חוק עונש מינימום להחזקה וסחר בנשק.

עלה בדיון, כי אין צורך בשינוי חוק השב"כ. שירות הביטחון הכללי יפעל בהתאם לצורך ובמסגרת החוק הקיים, שמאפשר את הפעלת הסמכויות הנדרשות על ידו.

בנט אמר בפתח הדיון כי "מצב האלימות בחברה הערבית הגיע לקו האדום. הבעיה הודחקה והוזנחה במשך שנים עד שהגיעה למימדים מפלצתיים, כפי שראינו בשנה האחרונה.

''הממשלה שלנו לוקחת את הנושא ברצינות גדולה. בתיאום עם השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, ועם השרים האחרים, הקמנו צוות עבודה בין-משרדי בראשות ניצב בדימוס, סגן השר לביטחון פנים יואב סגלוביץ, כדי להתמודד עם הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. יואב ישמש כפרויקטור הממשלתי למיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. אנחנו כממשלה מעניקים ליואב ולצוות את הכלים ואת הגיבוי כדי להצליח במשימה''.

על רקע תקיפת השוטרים בכפר קאסם בסוף השבוע הדגיש בנט: ''אני מצפה שהציבור הערבי - נבחרי הציבור, אנשי הציבור הערבי, אנשי תקשורת מהחברה הערבית ואחרים - יעמדו מאחורי השוטרים וכוחות הביטחון. וכן, הציבור הערבי כולו צריך לעמוד מאחורי המדינה.

''המדינה מתגייסת עכשיו כדי להגן על האזרחים הערבים ממכת הפשע, מהנשק הבלתי חוקי, מהרצח ומהפרוטקשן. זה יצריך הרבה זמן, מאמץ ומשאבים. ובזמן שהמדינה מתגייסת, הציבור הערבי חייב להבין שכוחות הביטחון הם לא האויב, הם הפתרון. לא להאשים את המדינה, אלא ללכת איתה יד ביד''.

ראש הממשלה אמר כי הוא מצפה מהחברה הערבית לשיתוף פעולה מלא במלחמה כנגד הפשע והאלימות בחברה הערבית. ''במהלך שנים התפתחה פה מדינה בתוך מדינה, אני חושב שכולנו עכשיו כבר ערים לזה. הטיפול בהיקפים הגדולים האלה לא יקח יום ולא יומיים, אבל אנחנו על זה. אנחנו פועלים ונמשיך לפעול. אני רוצה לאחל לצוות ולכולנו בהצלחה".