צעדת האמהות
צעדת האמהות צילום: אם תרצו

מחאת אמהות הלוחמים נמשכת והערב (ראשון) צעדו עשרות בתל אביב בקריאה לרמטכ"ל אביב כוכבי לשנות את נהלי הפתיחה באש.

בעקבות מותו של הלוחם בראל חדריה שמואלי הי"ד בגבול עזה, צעדו האמהות ביוזמת צופיה נהון, שלום נזרי ואמהות לוחמים יחד עם לוחמים משוחררים, תנועת 'אם תרצו', פורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות, פורום 'אמהות למען לוחמים', ארגון 'תורת לחימה' ועוד.

''בשבועות האחרונים, נחשפנו כולנו לעומקו של המחדל המתבצע מדי יום בגבול רצועת עזה וברחבי יו"ש", אמרה יוזמת הצעדה, צופיה נהון. "האסון הבא ממתין מעבר לפינה".

"אנו, נשות ואמהות הלוחמים, מסרבות להרכין ראש ולאפשר את הפקרת בני הזוג והבנים הלוחמים שלנו. איננו מוכנות לקבל את המשוואה לפיה חיי החמאס ואזרחיו עדיפים על פני הלוחמים שלנו. חייבים לשנות את הוראות הפתיחה באש'', הוסיפה נהון.

מתן פלג, יו''ר תנועת אם תרצו המלווה את צעדת האמהות, אמר: "זהו צו 8 לכל אזרח ישראלי. כל מי שצופה בבית בדיווחים על נזיפות ללוחמים שידיהם קשורות צול מתפרעים, כל מי שלחם בעזה או באיו''ש, כל אם או אב ללוחם שנמצא כעת בשטח, מבינים את גודל הסכנה. התחושה היא של אסון שעומד בפתח. החדירה לגבול והפגיעה באחד הקיבוצים הם רק עניין של זמן לנוכח הוראות הפתיחה באש המונעות מלוחמנו לפגוע באויב. החמאס יודע זאת היטב ועלול לנצל זאת בקרוב. עלינו למנוע את המוות הבא של לוחם בגבול".

בארגון תורת לחימה אמרו הערב: "הרמטכ"ל כוכבי כינה את הביקורת המוצדקת שלנו על הפצ"ר, אשר אחראי באופן ישיר לפגיעה בלוחמינו, "דברים בטלים". אך הוא לא יוכל להתעלם משאלות נוקבות שמטרידות את הלוחמים ובני משפחותיהם:

״מדוע העקרון המוסרי היסודי לפיו חיי הלוחמים קודמים לחיי האויב - הפך למטושטש? מדוע מפקדים בכירים מסכנים לוחמים עליהם הם אחראיים, ולא מאפשרים להם להשתמש בנשקם - רק בגלל פחד ממשפטנים והוראות מעוותות חסרות בסיס מוסרי? מדוע הפרקליטות הצבאית אשר מנותקת מהשטח, כותבת הוראות המסכנת וכובלות את ידי הלוחמים הנמצאים בשדה הקרב האכזרי? ממתי משפטנים אמונים על מוסר הלחימה? מהם המקורות ואמות המידה של הפרקליטות הצבאית לקביעת עקרונות המוסר המעוות הזה?

״האימהות, אשר שולחות את ילדיהן ונשים אשר שולחות את בני זוגם להגן על המולדת דורשות תשובות לשאלות אלו. אנו נמשיך לפעול יחד עימן עד לתיקון הוראות הפתיחה באש והמוסר המעוות."