מרב בן ארי
מרב בן ארי צילום: Miriam Alster/FLASH90

הוועדה לביטחון פנים קיימה הבוקר (שני) דיון על מסקנות המשטרה בעקבות פרעות ערביי ישראל במהלך מבצע 'שומר החומות'.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד), אמרה בפתח בישיבה, "נחשפנו בשומר החומות לאיום שבתוכנו, ההתנגדות לא הייתה טובה ואזרחים שכל חטאם היה לגור בעיר הלא נכונה שילמו בחייהם".

"המבצע הבא בעזה כנראה יביא איתו גל של אלימות לאומנית ועלינו להיות ערוכים לכך, אנחנו רוצים לדעת שהתושבים מוגנים, בתוך הערים המעורבות וגם מחוצה להן", הוסיף.

היא גם זעמה על אי התייצבות נציגי המשטרה לדיון באופן פיזי לאחר שחברי הכנסת אמרו כי "כמו שהמשטרה לא הייתה בפרעות כך גם היא לא נמצאת בדיון".

"זה לא יקרה יותר ולא ארשה זאת", הבהירה בן ארי.

נצ"מ שלומי טולדנו רמ"ח מבצעים במשטרת ישראל התייחס למבצע המשטרתי שבוצע לאחר 'שומר החומות'. "נעצרו 3,000 חשודים והגשו כתבי אישום. בנוסף, אנחנו נערכים לתרחישים שונים ובסוף החודש יתקיים תרגיל של המשטרה עם כל הגופים שידמה הפרות סדר בערים מעורבות".

"המלצנו גם להגדיל את כוחות המילואים שלנו מ-16 פלוגות ל-32 ובשנת 2022 אנחנו מתכננים להקים שתי פלוגות נוספות של משמר הגבול. בנוסף, נקים תחנות שיטור חדשות כשהראשונה שבהן תהיה בלוד".

נציג המל"ל עמית אבירם הוסיף כי "לקחי שומר החומות והמוכנות לתרחישים עתידים נמצא בנושאים המרכזים שהמל"ל מטפל. המל"ל מסתכל בראיה לאומית לטיפול חירום מידיי לפשיעה בחברה הערבית ואמל"ח בחברה הערבית".

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי אמר כי צריך להעביר את האחריות לביטחון לרשויות המקומיות. "יש אחוז אחד במדינת ישראל שמנצל את העדר המשילות בכלל ובערים המעורבות בפרט. הגיע הזמן לבחון את העברת האחריות של הביטחון לראשי הערים. אין כרגע התאמה בין כמות השיטור למצב הביטחוני בעיר. במבחן התוצאה ובזמן אמת המשטרה לא תיפקדה והביטחון של התושבים נפגע. יש לי עדין גוש בגרון מהפרעות. אפשר לחיות בערים המעורבות אבל בלי ביטחון לתושבים זה לא יקרה. הפרעות הבאות יהיו קשות פי אלף מאלה שהיו".