רחלי אייזדורפר
רחלי אייזדורפר צילום: אביגיל פיפרנו באר

תחזיקו חזק, כי אני רוצה לשחרר קיטור. בשבועות האחרונים ישנם רגעים של קידוש השם שמשודרים על המסך הגדול בלב הפריים טיים הישראלי לעיני כל, ממש ככה. הלוואי הייתי יכולה להתעכב על כל רגע שם. מישהו צריך לעשות מזה סמינריון.

הרגע הזה בו גדליה, ראש ישיבת "חברון החדשה" הצעיר, עובר הדרכת חתנים לפני החתונה אצל לא פחות משלמה ארצי, (שבאבניקים, עונה 2, פרק 12, ר.א) זה רגע גאוני! תמצית החוסר בחינוך הדתי.  

כל מה שגדליה רוצה, זה ללמוד לדעת לדבר עם אישה. ומי ילמד אותו? שלמה שנכנס לחייו ולא ישפוט אותו. כי הוא לא יכול לשאול או לדבר על זה עם אף אחד. האם זו תמונת הראי שלנו?!

המגזר הדתי-חרדי טועה ובגדול, כבר שנים. הדרך החינוכית שלנו לוקה בחסר ואנחנו מאחורה בכל מה שקשור לנפרדות מגדרית. כל השנים המשמעותיות שלנו, אנחנו גדלים בלי הצד השני לידנו. גדלים בנפרד, שומעים שמועות על הצד השני, לא מדברים על היום שבו נהיה ראויים לבנות בית, רק מתפללים לבית נאמן בישראל, לזה מחנכים אותנו. בסוף נצטרך גם לחיות עם הצד השני. גבר עם אישה, אישה עם גבר.

ואז מתערבבים פתאום נשים וגברים, לפעמים מוקדם מדי, לפעמים מאוחרי מדי. בסניף, בקהילה, על הגדר, כשבאבניק שמתרועע עם אחרות בסתר. זוכים להצצה לעולם השני. וגם אז- אין תיווך באמת. אולי סמינריון הדרכה בסימן "אלא לראותם בלבד", "אל תרבה שיחה עם האישה", שמירת נגיעה, שמירת עיניים, שמירת הברית, ביטול תורה וכד'

 

אחרי כל שטיפת המוח שגדלנו עליה, יגיע שלב הדייטים. במקרה הטוב, איזה רב עם זקן יסביר לך לפעמים איך לנהוג בדייט, אחרי שנים שלימדו אותך שנשים זה נידה, אסור להרבות איתה שיחה וצריך לשמור ממנה נגיעה ובכלל נשים "דעתן דרמטית" כמו שגדליה אומר בסדרה, אבל בעיקר נשים "דעתן קלה", אומרת גם המשנה. עם כל האיסורים האלה, כבר יצא החשק להיפגש?!

במקרה הפחות טוב, בחורה דתיה לא תוכל למצוא מענה לשאלות שלה ותחשף לכל מיני דברים דרך עיתונות חילונית שהגיעה אליה במקרה או "הרב גוגל" והוליווד והכל יהיה מרוחק מאוד, רשמי מדי, אסתטי מדי ולא מסונכרן עם החיים הדתיים ועם החיים עצמם.

דייט עם הצד השני זה משהו מיוחד שלא קרה לך עד היום ויש מצב שהלב יתחיל לפעום בקצב שהוא לא מכיר ואז או שהדברים מסתבכים או שיש תחושת כישלון ואשמה גדולה על מחשבות, על הרהורים, על גשמיות ורוחניות שמתנגשים. והתסכול, אוח, התסכול! וכל הבלבול הזה לפעמים מביא לחתונה, כן כן. רק כי הם גילו את פעימות הלב פתאום או את הצורך במגע.

לפעמים גם מתחתנים לפי הספר ולפי סדר הדברים ויש אהבה גדולה. פוצ'י מוצ'י לרגע ונעים וזרקורים ועיניים עם לבבות. ושלא תטעו, יש גם סיפורי הצלחות, אבל אנחנו פה לדבר על כשלונות, הלו. על הצלחות אין מה לקטר, רק לבקש שיהיו כאלה יותר.

מגיעים הביתה ומתחילים החיים ואף אחד לא לימד אותך איך למען ה' מדברים עם נשים ולא גילו לך על מעגל השנה שבו כל אישה משתנה, על רגישות, על רגשות, על שינויים במבנה החיצוני, על פוסטרים בשלטי חוצות עם נשים מלוטשות וקמטים של מציאות וסימנים של לידות. על האישה שהתחתנת איתה והאישה שאתה חי לידה היום שאתה לא מזהה בתמונות והגבר החסון שאת נתת לו יד מתחת לחופה והגבר עם הכרס לידך עם גרעינים על הספה צועק "גול!!!" ומעיר את הקטנה.

וזה עוד לפני שדיברנו על מגע אחרי שנים שלימדו אותנו לשמור נגיעה. אינטימיות, מיניות, הריון, לידה, דיכאון, אבטלה, הגשמת חלומות, הרהורי בגידה, משבר גיל ה30, 40, היא לא רוצה- הוא רוצה, היא נשארה דתיה, הוא פתאום חושב על זה. היא רוצה בית עם גינה, הוא חולם על סקי עם חברי ילדות, או הגברים בקהילה. היא רוצה שקט, הוא רוצה מסיבות. היא רוצה רומנטיקה, שיחכה לה בערב טבילה בבית, להרגיש אהובה, תחושת שייכות והוא- טרוד בפרנסה, בחברים שרואים משחק הערב או קבעו לשתות אצל חבר במרפסת ועם אמא פולניה שכל הזמן מקטרת לו שהיא צריכה אותו לידה. ואשתו תחכה לו בבית אחרי טבילה במקווה והוא יביא חבר'ה שהיו באזור לארוחה ולא יבין למה היא נפגעה. אף אחד לא מלמד את תורת החיים האמיתיים בחינוך הדתי- ערכי- חד מגדרי שלנו.

חונכתי לשמור על עולם ערכים, לחיות בנפרדות, פתאום עוברים לגור יחד וזה נפלא רק זה בלי הוראות הכנה או הדרכה ראויה. אף אחד לא חשב להסביר למה בתורה נכתב "ודבק באשתו?" הרי התורה מבינה אישה ולא מרבה שיחה איתה והוא התחתן איתה ופתאום צריך לדבוק בה.

אף אחד לא הכין אותנו למשברים ולמרות כל הפעולות בסניף, "קשה יש רק בלחם וגם אותו אוכלים", אין לנו את היכולת להשליך את זה גם לרגעי קצה.

מתבלבלים, מערערים את כל הקיים ובורחים, כי הכי קל לברוח. אין גם עם מי לדבר או ממי לבקש ללמוד ואין "שלמה ארצי" שיתן הדרכה כזאת. אז מתפרקים, מפרקים ופורקים עול. ומתחילות הודעות של גברים: "התגרשת? תשתחררי, תהני, את יכולה הכל" וגברים נשואים שולחים הודעות בלילות: "אשתי נרדמה, מה את מציעה לעשות?" הכל מתחיל מחוסר איזון, מקיצוניות של נפרדות בחינוך הדתי. מבניית בילד אפ לחיי נישואין חסרות תשתית, שלא תואמים את ציפיות הוליווד.

אחרי פירוק בית, מותשים, מפורקים, מאוכזבים, מנסים לבנות מחדש ושיחת חולין באתר הכרויות. גרושה תשאל גרוש בניסיון גישוש להבין מה עבר ואם פנוי להכיר: "זה מה שענית לה, אחרי מה שהיא אמרה לך?! תגיד, מישהו לימד אותך לדבר עם אישה?" והוא משיב לה: "לא". והיא תצטרך לבחור אם להיכנס לאותו בור שמישהי כבר נפלה.

אין לי בשורה. רק מעלה פה בקול בעיה של דור. כי לידי עוד ועוד זוגות מגיעים למבוי סתום שם וסובלים, עוד גברים שמרוב תסכול לא מוצאים את עצמם. עושים הפוך ממה שצריך כי אין להם כלים להכיל, אין מי שמאיר את הדרך ומדריך ואולי זו הצעה למה שגדליה מבקש משלמה ארצי: ללמוד לדבר עם אישה. עם "שלמה ארצי" או המצאה דומה. לעבור בתוך כל המדבר הזה, בתוך הסערות, קריעת ים סוף, לתת לכל הקולות להיות שם ולצלוח את המסע הזה, יחד עם מי שאיתך, או רגע לפני ולהרוויח אוצר אמיתי. יעיד מי שצלח את אתגר חיי הנישואין הזה והוא בממלכה אמיתית. תראו איך דבורה משתנה כשגדליה מבין את הלב שלה.

יש קבוצות שממש רק על זה גברים מדברים, לומדים את מערכת ההפעלה הזאת- נשים. יש מלאכים שהגיעו לעולם כדי להיות מדריכים כמו "שלמה ארצי", לתת את המתנה הזאת. זכיתי וזוכה לעבור דרכם במסע הזה, עוקבת אחריהם ולומדת מהם וממליצה לכם גם לפנות אליהם באישי, בקבוצתי: דרך גבר בעלמה - יהונתן קליין, באושר ועושר - שי אביבי ומיכל ליבדינסקי, מיניות קשובה- סמדר מילר וניסים לוי, סגר של אהבה, כלים שלובים ועוד.

יש גם ספר שנקרא "דרך גבר" שלהבנתי הוא בשורה. הוא היה שם גם בפירוק הבית שהיה לי והוא גם בונה כ"כ הרבה בתים אחרים לידי, לא קראתי אותו, הוא רק לגברים. אני רק רואה כמה טוב הוא עושה בעולם. כדאי ללמוד אותו בחברותא /קבוצתית יחד עם מי שעבר בו. ליהונתן קליין יש מסע איתו, גם לדתיים.

ונשים? גם לנו יש הרבה מה ללמוד. באותם תחנות, אצל אותם מלאכים. ואולי אני סתם מקשקשת פה על עולם מקביל שנמצא רק לידי וזה לא נוגע בכם. אבל אם בין המילים שלי ימצא את עצמו גבר רווק, נשוי או גרוש וזה יועיל לו- זה גבר כלבבי.

תודה לאלירן מלכה, יוצר הסדרה. העונה הזאת מביאה שיח הכרחי.

בוידאו: הדרכת החתנים של שלמה ארצי לגדליה ומתיקות של רגעים בהם גדליה מגלה את הדרך ללב של דבורה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו