מתי להקשיב לעצות? אילוסטרציה
מתי להקשיב לעצות? אילוסטרציה צילום: shutterstock

זוג צעיר שנישא - מקבל שלל עצות מסביבתו הקרובה והרחוקה. מהסבים, מהדודים, מהמברכים בשבע ברכות... גם אני קיבלתי עצות שונות. ואפילו התאמצתי ליישם אותן. לקח לי לא מעט זמן להבין שחלק מהעצות האלה בכלל לא מקדמות אותנו.

אמרו לי: בשביל זוגיות טובה צריך לדעת לוותר… להקפיד לתת הרבה מחמאות ולהימנע מביקורת

להקפיד על דייט שבועי ואל תלכו לישון בריב! קיבלתי על עצמי - להקשיב לוותיקים ולבעלי הניסיון. צעירה ואופטימית, מתרגשת מהחיים החדשים, החלטתי ליישם עד כמה שאוכל!

כמה שבועות לאחר מכן הבנתי שזה לא קל כמו שזה נשמע. גיליתי שעל אף שהעצות נשמעות טוב, לא תמיד יש להן מקום בחיים האמיתיים. ולא תמיד הן מועילות. אמרו לי להיות סבלנית קשובה. גיליתי שלפעמים ממש אין לי חשק להיות קשובה. לפעמים אני רוצה להתעלם ולהתכנס קצת בפינה שלי. ולפעמים בא לי לצעוק. גיליתי שכאשר אני מונעת מעצמי להתבטא, נוצרים אצלי משקעים של רגשות שליליים.

אמרו לי להרבות במחמאות תמיד, ולא לומר ביקורת. זה הרבה יותר קשה ממה שחשבתי. כשהכל טוב ואנחנו חברים טובים אין בעיה כמובן. אבל מה קורה כשיש מריבה? אז כבר קשה להרעיף מחמאות. וקשה לא לבטא מה מפריע לי בחיים שלנו יחד. במקום שנשים דברים על השולחן ונטפל בהם, זה הופך להיות ״די עם הביקורת״. למנוע את העיסוק בבעיה אינו פיתרון אמיתי.

אמרו לי תמיד להשלים לפני שהולכים לישון. אבל להשלים לא תמיד קל, ואני ממש זקוקה לשינה שלי בזמן...!

אני מתחתנת, ואז אני צריכה להשתנות?

חלק גדול מהעצות שמציעים לזוגות הצעירים הן בעצם בקשה (או דרישה?) לעשות שינוי אופי די רציני.

ולהשתנות זה קשה! זה לוקח הרבה זמן ומצריך המון מוטיבציה. ובכלל, אני לא בטוחה שאני רוצה את השינוי הזה… הרי נכנסתי לזוגיות הזו במטרה להיות נאהבת כמו שאני. לא כדי להפוך למישהי אחרת

צריך לדעת לוותר? בהחלט. אבל צריך גם לדעת לעמוד על שלי!

אמרו לי לדעת לוותר. אבל בעצם… מה פתאום שאני אוותר על משהו שחשוב לי? מה פתאום לוותר אם אני צודקת? גם בעלי שמע את הטיפים האלה, אז למה שהוא לא יוותר לי? הרי גם הוא רוצה זוגיות טובה לא פחות ממני.

ויתורים מרובים מדי - לא בריאים לזוגיות. מי שמוותר מרגיש שהוא שילם מחיר יקר - ויתר על הרצון שלו. זה יכול ליצור תסכול וריחוק. בהרבה מקרים, ויתורים יכולים גם לפגוע באהבה ובמשיכה ההדדית. אז מה עושים? מה האלטרנטיבה לויתורים? שאלה טובה, שלקח לי כמה שנים טובות להבין את התשובה עליה, וזה אחד המפתחות החשובים שאני זוכה לתת לזוגות היום.

היום כיועצת זוגית אני יותר זהירה בנתינת ״עצות״ לצעירים. לפעמים צריך לוותר ולפעמים ממש לא. לפעמים עדיף להימנע מריב, ולפעמים יש מריבה שתעשה רק טוב לזוגיות שלנו.

העצה היחידה שיש לי - אל תחפשו עצה אחת מנצחת. אל תחפשו כללי אצבע. אלא תבטיחו לעצמכם וגם אחד לשני - שתמיד תהיו קשובים ופתוחים, והיו מוכנים ללמוד דרכים חדשות לקיים את הזוגיות, ולהמשיך את ההתפתחות האישית והזוגית שלכם!

רוצים לקבל כלים איך ליצור זוגיות מאושרת? הירשמו עכשיו לכנס הוירטואלי הגדול של המיזם החדש מבית ערוץ 7 להדרכת זוגות צעירים.

במשדר ישתתפו המנטורים המובילים בזוגיות, אלעד ואפרת צור, יהונתן ויסכה שומר, אילן והילה יפרח והקומיקאי והסופר יאיר יעקובי.

המשדר יתקיים ביום ראשון יא' חשון (17.10.21) בשעה 20:30, שריינו לכם מקום עכשיו חינם בלחיצה כאן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו