ישראל אייכלר
ישראל אייכלר ערוץ 7

בדיון שהתקיים בוועדת הפנים על חוק התחדשות עירונית תקף ח"כ ישראל אייכלר את ביטול מיזם תמ"א 38 וטען כי נמנע מילדים קטנים קורת גג בגלל שראשי הערים מעדיפים משרדים עתירי ארנונה.

"לציבור יש כאב גדול על ראשי הערים שמנעו את קידום תכנית תמ"א 38 בגלל שכדאי להם יותר לבנות בניין משרדים שמביא להם ארנונה מאשר דירה קטנה לעוד כמה אנשים שצריכים קורת גג. זה מקומם לחשוב שמונעים מילדים קטנים ומהורים דלים ועניים קורת גג בגלל תירוצים של תשתיות. המונח תשתיות הוא מונח שאין לו גבול. חוץ מזה, שאיפה שהם רוצים, ראשי הערים מאשרים מגדלים רבי קומות בתוך סמטאות קטנות. מי שמפסיד הם הפריפריה החברתית, אלו שאין להם כסף''.

"במשך למעלה מחמש שנים ישבתי בוועדה להגנת העורף. עסקו שם רבות בסכנת המחסור במיגון בערי הפריפריה גם בצפון וגם בדרום. התמ"א 38 היה אמור לפתור את הבעיה, ולמגן את הדירות. חייבים להשקיע ולדאוג שבמקומות שלא כדאי לקבלנים לעזור לנזקקים – שזה יהיה כדאי. חיזוק המבנים הוא נושא אקטואלי מאוד להיום אחרי הקריסה בחולון, והמבנים שפונו מחשש לקריסה.

"בכל מקרה" הוסיף אייכלר, "ברור שהנושא הזה, שהוא כל כך חשוב, לא צריך להיות חלק מחוק ההסדרים. היה צריך להיות בתוך התקציב סעיף למימון להתחדשות עירונית. וזה לא נמצא. אין תקציב.

בדבריו הזכיר: "בעבר הצעתי חוק לפיצול דירות כדי לעזור לאנשים שיש להם דירות גדולות שחלק מהן מיותר, ומצד שני לסייע לאנשים שזקוקים לדיור. בכך היו מוזילים את שכר הדירה בכל הארץ. מה עשתה סיעת כולנו? הלכה וחוקקה את החוק הזה אבל רק ביישובים קהילתיים וכפריים שיש מספיק חניה. ואילו בערים – איפה שהחוק הכי נחוץ, לא אישרו. הם אמרו לי אז, תסכים שיאשרו את החוק קודם ליישובים הכפריים, אחר כך נביא אותו גם לעירוניים. אבל זה לא קרה.

"גם אני לא רוצה שאנשים יגורו בדירות מזעריות. אבל בדירות גדולות מספיק שאפשר לפצל אותן, אפשר לחוקק את החוק, מה שיגרום מיד להוזלת מחירי השכירות. החלופה הזו תאפשר לאנשים שאין להם מספיק כסף, להגיע לדיור ולהורדת מחירי השכירות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו