ויטמינים - מיתוסים מול עובדות
ויטמינים - מיתוסים מול עובדות צילום: Shutterstock

ז'אן פייר בלוד, רופא צרפתי, הוא הראשון שהבחין שתוסף ברזל יכול להציל את חייהם של חולי אנמיה(1), עוד במאה ה-19.

מאז פורסמו יותר מיליון מחקרים שמתייחסים ליתרונותיו השונים(2), אך לצד היתרונות של נטילת תוספי ברזל, עלולים להגיע גם חסרונות, בדמות תופעות לוואי.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר עליהן מדווחים אלו שנוטלים את התוסף כוללות:

  • עצירות
  • שלשול
  • תחושת נפיחות
  • בחילות
  • צרבות

האם אפשר ליהנות מכל העולמות? ובכן, הברזל חיוני להישרדותנו, ולעיתים צרבת היא מחיר קטן כדי לשלם עבור הבריאות, אבל האמת היא שלא חייבים לשלם מחיר, מכיוון שקיימות דרכים למנוע מראש תחושת אי-נוחות.

מועילים אך לעיתים קשוחים – מדוע חלק מתוספי הברזל גורמים לתופעות לוואי?

במשך שנים רבות, תוספי הברזל היו מבוססים על ברזל מסוג סולפאט, שלא נספג בצורה אופטימלית, ודורש מינונים גבוהים של ברזל, שעלולים להשפיע על מערכת העיכול(3). כשהמינון גבוה, והספיגה אינה אופטימלית, מערכת העיכול צריכה להתמודד עם עודפי ברזל. התמודדות כזו עשויה להביא עמה גם חסרונות ותופעות לוואי.

כיום אפשר למצוא אופציה ידידותית ואפקטיבית יותר - ברזל טבעי מסוג ביסגליצינאט; ברזל זה נודע בכינויו "ברזל עדין". המלה "עדין" לא נבחרה במקרה, היא מצביעה על כך שהוא משפיע פחות על מערכת העיכול ואינו גורם לתופעות הלוואי הנפוצות.

בנוסף להיותו עדין למערכת העיכול, ברזל זה מציע ספיגה מעולה - על פי מחקרים(4), ברזל ביסגליצינאט נספג בשיעור של פי 4 יותר מברזל רגיל, מה שמאפשר להפחית את מינון הנטילה שלו ב-75% לעומת ברזל סולפאט.

בנוסף, רכיבים תזונתיים שבדרך כלל מעכבים ספיגת ברזל, כגון תה, קפאין, סובין חיטה, חומצה פיטית, חלבון ביצה, מוצרי חלב, תכשירי סידן וסותרי חומצה – אינם יוצרים ריאקציה עם ברזל מסוג ביסגליצינאט ולכן אינם פוגעים בספיגתו, מה שמאוד מקל על נטילתו.

התוסף העדין, לנוחות מקסימלית + ספיגה אופטימלית – נעים להכיר את IRON MAX

אם אתם בחיפוש אחר התוסף שיקל על תופעות הלוואי ובנוסף, יספג מעולה, כדאי לכם להכיר את IRON MAX מבית אקוסאפ. זהו ברזל מסוג ביס-גליצינאט, המיוצר תוך שימוש בטכנולוגיית TRAACS. טכנולוגיה זו רשומה כפטנט יחודי של חברת אלביון העולמית, המתמחה ביצירת תרכובות מינרלים וחומצות אמינו, לשיפור הספיגה והזמינות הביולוגית.

התוסף משלב מגוון יתרונות, שהופכים אותו לאחד מהתוספים האהובים והנמכרים ביותר בישראל:

  • עדין למערכת העיכול: בזכות הפורמולה הייחודית, IRON MAX אינו גורם לתופעות לוואי במערכת העיכול, שאופייניות לתכשירי ברזל שונים.
  • פורמולה לספיגה אופטימלית ולנוחות שימוש מקסימלית: בזכות הפורמולה שמבוססת על ברזל ביס-גליצינאט, התוסף לא יוצר ריאקציה עם מזונות אחרים שמונעים ספיגת ברזל כמו מוצרי חלב וקפאין מה שמקל מאוד על נטילתו ושילובו בצורה קלה בחיי היומיום.
  • רשימת רכיבים קטנה ואיכותית: זהו תוסף היפואלרגני ואינו מכיל גלוטן. כמו כן, אינו מכיל סוכר, חומרים משמרים או ממתיקים מלאכותיים.
  • בתוספת ויטמין C: להגברת היעילות.
  • 100% טבעוני: נטול מרכיבים מהחי.

IRON MAX מתאים לשימוש מגיל שנה, בהתאם להמלצת מטפל מוסמך.


למען הסר ספק המידע אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש.

(1) Maurice Bouvet Les pilules de Blaud, Revue d'Histoire de la Pharmacie 145:118-123, 1955.

(2)https://scholar.google.com/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=iron+supplementation&oq=IRON+SU

(3)https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1296693

(4)ASHMEAD HD, GRAFF DJ, ASHMEAD HH. Intestinal absorption of metal ions and chelates: Charles C. Thomas, Springfield, IL, 1985
FAIRWEATHER-TAIT SJ, FOX TE, WHARF SG, et al. A preliminary study of the bioavailability of iron- and zinc-glycine chelates. Food Addit Contam 1992;9:97-101
HEANEY RP, RECKER RR, WEAVER CM. Absorbability of calcium sources: the limited role of solubility. Calcif Tissue Int 1990;46:300-304