שייח' ג'ראח במזרח ירושלים
שייח' ג'ראח במזרח ירושליםצילום: קובי גדעון, פלאש 90

בית המשפט העליון הציע אתמול (שני) פשרה בעניין פינוי המשפחות הערביות המתגוררות בבתים השייכים ליהודים בשכונת שמעון הצדיק (שייח' ג'ראח) בירושלים.

על פי מתווה הפשרה, כל משפחה ערבית שאמורה לפנות את הדירה על פסיקת בית המשפט, תוכל להמשיך להתגורר בה תוך שהיא משלמת מראש דמי שכירות שנתיים.

את דמי השכירות, בסך 2,400 ש"ח לשנה, יעבירו המשפחות לסנגורי חברת 'נחלת שמעון הצדיק' ובכך יכירו בבעלותה על הבתים.

המשפחות הערביות יקבלו מעמד דייר מוגן, כך שלא ניתן לפנות אותן בשנים הקרובות. על פי המתווה, הדיירים המוגנים רשאים לבצע כל שינוי פנימי בדירות ובעלי הדירות לא יכולים להתנגד לכך.

הצדדים יצטרכו להודיע לבית המשפט אם הם מקבלים את הצעת הפשרה עד לתאריך ה-2 לנובמבר 2021, ובאם לא יקבלו את הפשרה - בית המשפט יכריע האם לדון בערעור המשפחות הערביות.

מדובר, כזכור, בבקשת ערעור שהגישו שמונה דיירים ערבים המתגוררים במבנים השייכים לחברת נחלת שמעון בשכונת שייח' ג'ראח (שמעון הצדיק). סביב סוגיית הבעלות על המבנים התקיימו הליכים משפטיים שונים, בסיומם הוכרע כי הדירות המדוברות שייכות לחברה.

בית המשפט המחוזי דחה את ערעור שמונת הדיירים על פסק הדין המסלק את ידם מהדירות, תוך שהוא קובע כי פלשו אליהן בלי לשלם דבר לאיש במשך שנים.

"יש לזכור כי בסופו של יום, המערערים נכנסו לנכסים בהם הם ובני משפחותיהם מתגוררים עשרות שנים, וזאת מבלי ששילמו דבר. זאת - לא בעת הכניסה לנכסים, לא במשך תקופת המגורים שם ואף לא לאחר שהמשיבה פנתה אליהם. מצב זה ממשיך ומתקיים גם עד עצם היום הזה", כתבו שופטי המחוזי.

"פסק דינו של בית משפט קמא מפורט ומנומק ודן בכל הטענות שהונחו בפניו באופן יסודי, תוך הפנייה לראיות ופסק הדין ככלל מקובל עלינו. לא מצאנו שיש עילה להתערב בתוצאה אליה הגיע בית משפט קמא", הוסיפו השופטים ודחו את הערעור, וכעת כאמור מבקשים הדיירים הערבים מבית המשפט העליון להתערב בפסק הדין במסגרת בקשת רשות ערעור.