האיחוד האירופי
האיחוד האירופי צילום: איסטוק

הנציבות האירופית הציגה היום (שלישי) אסטרטגיה ראשונה מסוגה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים.

כאשר האנטישמיות נמצאת באופן מעורר דאגה בסימן עלייה באירופה ומחוצה לה, נקבעה באסטרטגיה סדרת צעדים הנשענים על שלושה יסודות: למנוע גילויי אנטישמיות מכל סוג וצורה; להגן על חיים יהודיים ולטפח אותם; ולקדם מחקר, חינוך ואת זכר השואה.

באסטרטגיה מוצעים צעדים שיגבירו שיתוף פעולה עם חברות מקוונות במטרה לרסן את גילויי האנטישמיות במדיה המקוונת, להגן טוב יותר על מקומות ציבוריים ועל אתרי פולחן דתי, להקים מרכז חקר אירופי בנושא אנטישמיות עכשווית, וליצור רשת של אתרים שבהם התרחשה השואה.

צעדים אלה יתוגברו על ידי האיחוד האירופי במאמציו הבינלאומיים להוביל את המאבק העולמי באנטישמיות.

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה: "אנו מחויבים כיום לטפח חיים יהודיים באירופה על גוניהם השונים. אנו רוצים לראות את החיים היהודיים משגשגים שוב בלב הקהילות שלנו. כך צריך להיות. האסטרטגיה שאנו מציגים היום היא שינוי מגמה באופן המענה שאנו נותנים בנושא האנטישמיות. אירופה יכולה רק לשגשג כאשר הקהילות היהודיות שלה מרגישות בטוחות ומשגשגות".

סגן נשיאת הנציבות האירופית לקידום דרך החיים האירופית שלנו, מרגריטיס סקינאס, הוסיף: "האנטישמיות אינה עולה בקנה אחד עם ערכיו של האיחוד האירופי ולא עם דרך החיים האירופית שלנו. אסטרטגיה זו – ראשונה מסוגה – היא מחויבותנו להיאבק בה על כל גילוייה ולהבטיח עתיד לחיים יהודיים באירופה ומחוצה לה. אנו חייבים זאת לכל אותם אנשים שנכחדו בשואה, אנו חייבים זאת לשורדים, ואנו חייבים זאת לדורות הבאים".

האסטרטגיה תיושם לאורך השנים 2021-2030. הנציבות הזמינה את הפרלמנט האירופי ואת המועצה האירופית לתמוך ביישום האסטרטגיה, ותפרסם דוחות יישום מקיפים בשנים 2024 ו-2029.

שר החוץ יאיר לפיד אמר בתגובה: "אני מברך את האיחוד האירופי על הצגת האסטרטגיה הכוללת למאבק באנטישמיות וחיזוק החיים היהודיים באירופה. מהלך זה משקף מחויבות לא רק למאבק בתופעת האנטישמיות המכוערת, אלא גם לביטחון הקהילות היהודיות".

"האסטרטגיה היא אבן יסוד חשובה במאבק באנטישמיות, בקידום חינוך הדור הצעיר ובזיכרון השואה. אני מצפה לחיזוק שיתופי הפעולה בין ישראל לאיחוד האירופי בנושא זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו