יעל מלניק ז"ל
יעל מלניק ז"ל צילום: מתוך הרשת

ח"כ עידית סילמן, יו"ר הקואוליציה ויו"ר ועדת הבריאות, קוראת לשר הבריאות ניצן הורוביץ להקים ועדת בדיקה שתבחן את רצח הנערה יעל מלניק ז"ל בידי איש צוות בבי"ח פסיכיאטרי.

"סבתא של יעל התריעה בפני רשויות החוק על הקשר הנצלני והפוגעני ששרר בין נכדתה לבין החשוד ואלה הוציאו נגדו צו הרחקה. הסיפור מתחילתו ועד סופו מחריד ומצמרר. מסוג המקרים שהדעת אינה מסוגלת לסבול והנפש לא יכולה להכיל.

אני סמוכה ובטוחה שרשויות החוק ימצו את החקירה עד תום ולא ישאירו אבן על אבן וככל שיאומתו החשדות, תקוותי כי הדין ימוצה עם החשוד במלוא חומרת הדין", כתבה.

"יחד עם זאת פרשה זו צריכה להדיר שינה מעיניהם של כל מי שחיי אדם בכלל וביטחון חוסים במוסדות בפרט, חשובים לו, ומעל הכל – לאנשי מערכת הבריאות.

לא מובן כיצד מתקיימת מערכת יחסים שכזו באין מפריע במסגרת טיפולית, במוסד פסיכיאטרי, הגם שלחשוד הוצא צו הרחקה. מטרידה מאוד השאלה כיצד אירוע זה התרחש דווקא במקום בו הפיקוח מחוייב להיות מהאדוקים והקפדניים ביותר.

על מערכת הבריאות להקים ועדת בדיקה פנימית שתבחן את המקרה ואת הכשלים הכרוכים בו, תמליץ על מסקנות נקודתיות ומערכתיות, ושתמליץ מה לעשות כדי שמקרה כזה לא יישנה בעתיד. אל לנו לעבור על כך לסדר היום.

כמי שנושא את בריאות הנפש בכלל והדאגה לחוסים בפרט יקרה לליבו – בטוחני כי תיקח באופן אישי את הטיפול במקרה זה ובמניעת אירועים אלו בעתיד".

הממונה הארצית על ייצוג קטינים בסיוע המשפטי במשרד המשפטים, לידיה רבינוביץ', השתתפה היום בדיון בוועדת הרווחה של הכנסת בעקבות רצח ליטל יעל מלניק.

רבינוביץ' אמרה כי על המדינה להגביר את הפיקוח על המוסדות הללו. "לא יצא חוזר מנכ"ל אחד שמתייחס למחלקות נוער וילדים בבתי חולים פסיכיאטריים", אמרה. "גם כשילד זוכה לייצוג, ואנחנו יכולים לייצג רק מעל גיל 15, לא מאפשרים להם להיפגש עם עורכי הדין שלנו במחלקות הפסיכיאטריות וילדים לא מובאים לבתי המשפט. פנינו בעניין הזה והתרענו לא פעם. צריכה לקום ועדת בדיקה אתמול".

ליטל בת ה-17 הובאה אתמול (שני) למנוחות בבית העלמין באור עקיבא. לפי ממצאי החקירה, החשד הוא שמלניק נקברה בעודה בחיים ומותה נגרם מחנק מחול.

אחותה רות ספדה לה: "אני מתגעגעת אלייך כל כך. הלב שלי נשבר. לו היית מקשיבה לנו ומאמינה לנו שאנחנו רוצים רק בטובתך, שתהיי הכי קרובה אלינו. רצינו להגן עלייך מהרוע ומהאכזריות שקיימים בעולם הזה. אני לא אנוח ואשקוט עד שמי שעשה לך את זה ישלם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו