חיים ברוידא (משמאל)
חיים ברוידא (משמאל) צילום: ללא

ברעננה פונה מדייריו ונהרס בניין שהיה חשש שיקרוס. ראש עיריית רעננה, חיים ברוידא, מתייחס לאירוע, לתובנות העולות ממנו באשר למבנים רבים נוספים, גם למשבר הפוליטי הפנימי בו איבד את הקואליציה הרחבה והמוצקה שעמד בראשה וגם להתמודדות עם תלונות שכניו של ראש הממשלה, נפתלי בנט, שממשיך להתגורר בעיר ואינו מעתיק את משכנו לירושלים כקודמיו.

על הבניין שפונה ונהרס אומר ברוידא: "מדובר בבניין שתוך כדי הליכי הכנות לקראת תמ"א 38, מחפרון חפר עם מקדח מיוחד לעומק 8 מטרים ופגע בעמוד תומך של הבניין, העמוד קרס לעומק של עשרה סנטימטרים ומחצית מהבניין סטה לכיוון שלו, כלומר שלא קרה כאן משהו בעקבות עייפות החומר".

בתפיסתו סבור ברוידא כי אין מקום לתמ"א 38 אלא להרס בניינים ישנים ובנייתם מחדש. "אני פועל במתכונת הזו מאז אני בתפקידי", הוא אומר ובאשר לבניין שנהרס אתמול הוא מציין כי "הבניין הזה התחיל את תהליך תמ"א 38 לפני כהונתי ולא יכולתי לעצור את המהלך. הדיירים לא הסכימו להצעה חלופית שלי ומאחר והדבר נעשה כחוק לא יכולתי לבטל את החלטתם".

עם זאת רואה ברוידא באירוע הבניין "איתות אזהרה", ולטעמו נכון לנקוט בשיטתו שלו גם ברשויות אחרות, שכן "בתמ"א 38 מקבלים את הבית הישן עם התשתיות הישנות על כל המשתמע מכך. אם בונים אז נכון לעשות זאת מחדש בצורה איתנה שתחזיק לאורך שנים. צריך לחשוב על פתרון שבו הקבלן לא ירגיש שהוא מפסיד כסף. מדובר בתהליך מפחיד ואנחנו לא רוצים לראות מבנה קורס ויגבה חיי אדם".

"זה היה מפחיד לראות את הבניין נוטה הצידה. לא ניתן לדעת מה עומד לקרות בעוד שעה. הסתכלתי על הסדק וראיתי איך הוא מתרחב. מהשעה ארבע ועד שבע וחצי בערב ראיתי שינוי. הבניין זז וסטה", מספר ברוידא. "לכן לא חיכיתי, פעלתי במהירות, הורדנו חפרון גדול מאשדוד, הארנו עם יחידות החילוץ של השטח ופירקנו את המבנה".

"היו ארבעה מהנדסים שדיברו על מקום מסוכן שאי אפשר להכניס אליו דיירים, ולכן היה עדיף רכוש על חיי אדם. התארגנו באמצעות הקבלן והדיירים שוכנו במלון ברעננה ושם הם עברו את הלילה. אנחנו דואגים להם. כל משפחה קיבלה 500 שקלים ויקבלו כל סיוע שיצטרכו וכל הכבוד לקבלן שלקח אחריות".

ברוידא נמצא בימים אלה בעיצומה של סערה פוליטית כאשר חברי קואליציה שלו בחרו לפרוש ממנו ולהעתיק את תמיכתם לאופוזיציה. על הסיבות שהביאו אותו לכך ועל התפקוד ללא רוב במועצת העיר, הוא אומר: "חונכתי על יושר שצריך להיכנס לפוליטיקה. אני לא צריך לחלק ג'ובים ושכר על בסיס איומים. צריך להוקיע את השיטה הזו. הכסף הציבורי לא צריך לתת אתנן לאיש. באתי לנהל פה עיר ואני משקיע את הנשמה שלי ברעננה", הוא אומר.

"הניסיונות של אנשים להתאחד ולפגוע בראש העיר רק כדי לקבל את שללם לא מקובל עליי", הוא אומר. "אני לא עומד בסטנדרטים האלה. העיר הזו מסודרת והציבור מבין שזה לא משבר פוליטי, אלא ניסיון לאלץ את ראש העיר לתת את מה שהם רוצים. אני לא שם".

על התפקוד מאז השינויים בהרכב המועצה, הוא אומר: "אני במועצה לעומתית שאשפר לעבוד מולה גם אם זה לא נוח. באתי לשרת הציבור וממנו אני מקבל את הכוח והוא אומר לי שלא להיכנע לתכתיבים הללו כי אם אכנע פעם אחת זה יהיה על חשבון מה שהציבור אמור לקבל".

סוגיה נוספת שהעלינו בפני ברוידא היא התפקוד העירוני כאשר ראש הממשלה מתגורר בעירו והדבר פוגע במידה כזו או אחרת בשכניו. "ברור שיש אנשים שנפגעו באורח החיים השגרתי שלהם", הוא אומר. "לא אוכל לשנות הרבה כי המילה האחרונה היא של השב"כ וגורמי הביטחון, אבל אני יכול לומר שיש לנו שיח מצוין עם מאבטחי ראש הממשלה ואנחנו פותרים את הבעיות ומנסים להקל ככל הניתן על השכנים שאין ספק שהדבר פוגע בחיי היומיום שלהם. אנחנו מאפשרים זכות מעבר למי שמזוהה וכך גם לגבי ילדים והמקום לא סגור הרמטית. יש עוד מה לתקן אבל אנחנו לא נתקלים בחומה. יש שיתוף פעולה מצוין ונמשיך אתו".