הכן גינתך לחורף
הכן גינתך לחורף צילום: freepik

#1 סדר וניקיון בגינה ⚒️

בסוף הקיץ יכול להיות שתגלו שאתם צריכים להתמודד עם ערבוביה מבולגנת של צמחים גוססים, עשבים שוטים שמתלהבים ומשגשגים. למרות שזה מפתה להתעלם מכל זה – כדאי לבלות עכשיו יותר זמן בגינה כדי למנוע הרבה בעיות לקראת החורף. למה זה חשוב? בקיצור, פחות מזיקים, פחות מחלות ופחות עשבים שוטים. אם אתם גידלתם בעיקר בעציצים, תפנו את כל מה שנבל ומת, את האדמה תשמרו – אפשר למחזר אותה ולהשתמש בה שוב (נגיע לזה בסעיף השני).

ועכשיו בהרחבה:

פחות מזיקים

חרקים אוהבים את החורף כל עוד יש להם מחסה ואוכל נהדר, אתם יודעים, כמו פסולת בגן שלכם. כשאתם מוציאים מהם את בית הגידול והאוכל - הצמחים המתים, הגוססים והחולים – אתם חוסכים בעיות עתידיות רבות.

פחות מחלות

כשאתם לא נפטרים מצמחים חולים – צמחים בריאים עלולים להידבק ולחלות.

הוסיפו קומפוסט אורגני
הוסיפו קומפוסט אורגני צילום: freepik

#2 הוסיפו קומפוסט אורגני 🐛

אחרי שניקיתם וזרקתם את כל הצמחים הישנים מהערוגה, זה הזמן להזין את האדמה. קומפוסט היא המתנה הגדולה ביותר שאתם יכולים לתת לאדמתכם. הוא מחליף את החומרים המזינים שאבדו מעונת הגידול הקודמת, משפר את מבנה הקרקע ויוצר בית גידול ידידותי לחרקים מועילים ולמיקרואורגניזמים. חשוב לחדש את האדמה בקומפוסט בתחילת כל עונת גידול, לכל הפחות. אם עדיין אין לכם קומפוסט משלכם, תרצה למצוא מקור איכותי המתאים לגינות ירק. אתם יכולים לבדוק את זה במשתלה המקומית שלכם או לחילופין לחפש אחר ספק קומפוסט במשקים חקלאיים בדרך כלל. שימו 1-2 סנטימטרים של קומפוסט על גבי האדמה ולאחר מכן הפכו אותו לעומק של כ -6 סנטימטרים לפני השתילה.

#3 לגננים המתחילים – הכינו את הערוגות 🧑‍🌾

אם זו פעם ראשונה שלכם והחלטתם להתחיל את גינת הירק שלכם בחורף – אז תצטרכו להתחיל מאפס, זה דווקא נחמד ומהנה למדי 😊 ראשית, אם אתם מתכננים לגדל באדמה, תצטרכו לבחור מקום מואר ועם מספיק שמש ישירה. לאחר מכן, יש להחליט איזה סוג ערוגות אתם רוצים ומה הגודל שלהם. ולסיום, באמצעות קלשון חפירה – תחחו את האדמה עד שהיא מאווררת וקלה, ולאחר מכן הרטיבו את הערוגה והוסיפו את הקומפוסט – ערבבו יחד עם האדמה באמצעות הקלשון.

לסיום, תיישרו את הערוגה באמצעות מגרפה. אם אתם מתכננים לגדל במרפסת – אז עליכם גם לבדוק מה כיוון המרפסת שלכם וכמה שעות שמש היא מקבלת. לאחר מכן, החליטו אם אתם מתכננים לבנות ערוגות עץ, או לחילופין להסתפק במיכלים ועציצים. הערה חשובה: רוב ירקות החורף יעדיפו עציצים בגודל של 20-30 ליטר.

#4 תדאגו לחיפוי 🍂

הטבע מתעב ריקנות. אחד הדברים החשובים ביותר לשים ברשימת הצ'ק ליסט שלכם לגינת החורפית שלכם זה חיפוי – או במילים פשוטות יותר לכסות ולהגן על אדמתכם. אם אתם יכולים לראות את האדמה שלכם, אתם צריכים לדאוג שיהיה לה חיפוי – בין אם עלים יבשים, שבבי עץ, קש, חציר וכו'. החיפוי חשוב בעיקר בגלל שהוא מפחית אובדן מים מהאדמה, מייצב את טמפרטורת הקרקע, חונק עשבים שוטים ומפחית נביטת זרעי עשבים. יתרון נוסף, זה השפעה על מראה הגינה 😊

זריעה
זריעה צילום: freepik

#5 התחילו בשתילות 🥬

זהו מגיע הרגע המרגש! תוכלו ללכת למשתלה הקרובה לביתכם ולרכוש שתילי חורף – כמו כרובית, ברוקולי, כרוב, חסות, כוסברה, סלרי, סלק ועוד. השתדלו לשתול אותם בתחילת הסתיו כדי שלא יהיה להם קר מדי. שימו לב שאתם שותלים את הירקות במרווחים תקינים, לדוגמה, המרחק בין המצליבים צריך להיות בין 30-40 ס"מ.

#6 זריעה-כמה שיותר מוקדם 🌱

אם אתם מתכננים להתחיל את גינתכם מזרעים, חשוב להתחיל זאת במועד הנכון. רצוי שהזריעה תתבצע בתוך הבית, ליד חלון מואר. מה זורעים במגשי נביטה? כמעט כל ירקות החורף. מה זורעים ישירות באדמה (בלי מגש הנבטה) – גזר, צנונית, צנון. בחודשים אוגוסט, ספטמבר אתם יכולים להתחיל לזרוע זרעים של צמחים הזקוקים לעונת גידול ארוכה יותר כמו כרוב ניצנים, ארטישוק לדוגמה. כאמור, הזריעה צריכה להתבצע בתוך הבית, ליד מקום מואר. לאחר נביטה ראשונית יש להוציא לשמש.

#7 אל תשכחו לשתול "עיניים" של תפוחי אדמה 🥔

חורף זו גם עונת תפוחי האדמה. אז אם הכנתם ארוחה ויצא לכם להיתקל "בעיניים" או אפילו שקלתם לזרוק את התפוחי האדמה הללו – חשבו שוב. במקום זה – תוכלו לגדל בקלות תפוחי אדמה טעימים, כל מה שצריך לעשות זה לטמון את העיניים באדמה, לכסות את העציץ בשליש אדמה ולהשקות מדי יום. לאחר שהעלים ינבטו ויפרצו החוצה – כסו אותם שוב באדמה, השאירו ממש מעט עלים מבצבצים, כך צריך לבצע כל פעם עד שמגיעים לסוף המיכל/עציץ. שיטת גידול זו נקראת תילול ותאפשר לכם ליהנות מיותר תפוחי אדמה. איך יודעים מתי מוכן? כשהעלווה של תפוחי האדמה מתייבשת לחלוטין זה הזמן להפוך את האדמה (לרוב בין 90-100 יום).

הכתבה בחסות הגנן הנדיב – אדריכלות נוף, עיצוב והקמת גינות.

מקווים שהמדריך הזה עזר לכם. יש לכם עוד שאלות? השאירו לנו תגובה נשמח לענות! 😊