בדיוק ביום השנה ה-20 להירצחו של השר האלוף רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד החלו העבודות להקמת מרכז המבקרים לידיעת הארץ לזכרו.

בהשקעה של 27 מיליון ש"ח יוקם מרכז ההנצחה הלאומי לידיעת הארץ לזכרו של גנדי ביישוב ברקן בשומרון.

מדובר במבנה מונומנטלי גדול שמשקיף על נופי השומרון וישמש כמרכז מבקרים שיגיעו אליו סטודנטים, תלמידים ומטיילים כדי להכיר את ארץ ישראל. הוא יחולק לחללי לימוד עם האמצעים האינטראקטיביים המתקדמים בעולם כדי להמחיש את ידיעת הארץ על כל חלקיה, ובכל מקום תוזכר דמותו של רחבעם זאבי - היכן לחם והיכן פעל, ובסיומם יוזמנו המבקרים לצאת לסיורים באיזור.

"בהשגחה עליונה ובדיוק מצמרר ומרגש זכינו להתחיל את העבודות בדיוק ביום 20 שנה להירצחו של גנדי", אמר במקום ראש מועצת שומרון יוסי דגן שהזמין לאתר הבנייה את בנו ובנותיו של גנדי וכן את נכדיו. יחד עם אנשי המקצוע הציג ראש מועצת שומרון את התוכניות, ירד איתם לשטח והיה עימם במקום כשהשופלים החלו לעלות על הקרקע לתחילת עבודות.

ילדיו של גנדי, פלמ"ח, ערבה וצאלה, התרגשו לראות את ההשקעה המתוכננת לזכר אביהם ואת התוכניות להקמת מרכז המבקרים, מהמרשימים שהוקמו במדינת ישראל.

"אני רוצה להודות למשפחת זאבי בשם כל תושבות ותושבי השומרון על הזכות האדירה שאתם נותנים לנו להנציח את גיבור ישראל", אמר דגן לבני המשפחה, "אנחנו מרגישים את החשיבות של המשימה הזו על הכתפיים, גם להנציח גיבור ישראל וגם להקים פרויקט בסדר גודל כזה, שהדבר המרכזי בו הוא שהוא מחבר את כל רבדי החברה הישראלית מנוער ועד תלמידים, חיילים, סטודנטים, פנסיונרים לידיעת הארץ ואהבת הארץ.

"המקום הזה לא יתמקד רק בדמותו של גנדי ולא רק בשומרון", סיפר ראש המועצה, "הוא יהיה המרכז הלאומי לידיעת הארץ, לאהבת הארץ, סטודנטים, חיילים, תלמידים שיגיעו לכאן מכל הארץ ומהעולם ייחשפו לכל ארץ ישראל, גליל, נגב, ירושלים וכמובן גם לשומרון וכן לדמותו המאירה של רחבעם זאבי ויוכלו לשאוב ממנה את הכוחות לבנות את הארץ הזו וליישב אותה".

דגן נזכר: "מי שהביא אותי בפעם הראשונה לאתרים החשובים בשומרון היה גנדי. אני מבקש להודות למשפחת זאבי היקרה, ובמיוחד לפלמח זאבי ולרעייתו יעל שמלווים את המפעל הזה יחד איתנו עד שזכינו להגיע לתחילת העבודות. אני מבקש להודות לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שפעל לאורך השנים בנחישות ובמסירות מתוך חזון אמיתי להנצחתו של גיבור ישראל רחבעם זאבי, וביחד איתו למנכ''לי משרדו יואב הורוביץ ורונן פרץ, לכל שרי הממשלה שהיו שותפים ודחפו את הפרוייקט יחד איתנו לאורך השנים. אני שמח שראש הממשלה נפתלי בנט דואג באופן אישי להמשך הגשמת החזון הזה, של הקמת אחד המרכזים החשובים בארץ לידיעת הארץ לזכרו של גיבור ישראל רחבעם זאבי ומודה לו על כך".

בנו של גנדי פלמ''ח זאבי הודה לדגן ואמר: "הלוואי והמקום הזה יהיה אבן פינה בכל הלבבות הישראלים לחשוב על ארץ ישראל כי היא הולכת ונגמרת. לשמור על הארץ הזו כמו שאבא הנחיל לכולנו. בזכות אנשים כמו אבא ואנשים כמו יוסי דגן שיודעים גם לזכור את מה שאבא אמר, אני מאוד מקווה שמרכז המבקרים הזה יחזיר לישראלים את זקיפות הקומה, לזכור למי שייכת הארץ הזו ומה השורשים שלנו.

''מרכז המבקרים לא יהיה פולחן אישיות לאבא אף שזה מגיע לו. אולם זה יהיה מקום שיחזיר את ארץ ישראל להיות זקופה. אני מוכרח להוסיף ולומר שכל התודות מגיעות ליוסי דגן שהיה הבולדוזר האמיתי מאחורי הפרוייקט הזה. תודה לך אח שלי יוסי. תודה לך בן אהוב של הארץ הזו", הוסיף פלמ''ח.