שרת הכלכלה אורנה ברביאי ושר הבריאות ניצן הורוביץ מציגים הבוקר בכנסת את המתווה החדש לקיצור שעות התורנות של המתמחים ברפואה.

"נדרשת היערכות גדולה של בתי החולים ולכן הלכנו למקום בו צריך הכי הרבה חיזוק - בפריפריה. החל ממרץ יחל מערך של ירידה ל-18 שעות", אמרה ברביבאי.

היא הוסיפה כי "הרעיון הוא להגיע באופן מדורג של חמש שנים למודל מכליל של כלל מערכת הבריאות. אנחנו מחריגים את הכירורגיה. במהלך 2023 תהיה תחנת יציאה - נסתכל על הנתנונים ונראה כמה התקדמנו וכמה זה יושם. התכנית לא מושלמת, היא חלקית והיא רק תחילתו של דבר. היא פריצת דרך שמסמנת יעד נורמטיבי ערכי של שעות העבודה ובכל הקשר של תנאי עבודה".

המתמחים הודיעו כי הם אינם מקבלים את המתווה. יו"ר "מרשם", ארגון הרופאים מתמחים, ריי ביטון, אמרה כי מחר מתכוונים 2,300 המתמחים להגיש מכתבי התפטרות.

"יש בשורה, יש התחלה של קיצור תורנויות ואנחנו מברכים על כך", אמרה ביטון, "אבל לצערנו זה לא מספיק, וכלמודי ניסיון עם מאבק של מעל עשור שממסמסים אותנו אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות", דברי ביטון.

"אנחנו מבקשים סליחה מאזרחי מדינת ישראל. מחר נגיד מכתבי התפטרות של 2,300 סטודנטים, סטאז'רים, מתמחות ומתמחים. ביקשנו שבפעימה הראשונה כבר יהיו יותר מ-10% מהמתמחים, שיהיו בה 25 עד 30 אחוזים, כולל מחלקות המיונים, הקורונה והפנימיות", סיכמה.

על פי המתווה, יקוצרו התורנויות ל-18 שעות החל מאפריל הקרוב בעשרה בתי חולים בפריפריה ורק משנת 2026 הקיצור יתרחב לכל הארץ, אם הוועדה שהוקמה בנושא תחליט שלא נפגע הטיפול הרפואי ויימצא תקציב מתאים.

יו"ר הקואליציה עידית סילמן התייחסה למתווה שהוצג ואמרה, "זהו הישג חשוב ומשמעותי, ודרך ארוכה עוד לפנינו. אני מתכוונת להמשיך לעבוד למען קיצור התורנויות".

"כמי שמלווה את מאבק המתמחים מקרוב מזה שנים, עוד לפני כניסתי לכנסת, אני שמחה על ההתקדמות המשמעותית בעניין קיצור תורנויות המתמחים, ועל כך שהגענו להבנה שמשמרת של 26 שעות אינה הגיונית, ובסופו של דבר - פוגעת בבריאות של כולנו. נושא שלא טופל שנים והוזנח הגיע כעת לתחילתו של מענה. זהו הישג חשוב ומשמעותי".

"בתחילת השבוע הבא תיפתח שנת הלימודים האקדמית וגם שם נדאג להגדיל את כמות הסטודנטים לרפואה ולסיעוד. עם זאת, דרך ארוכה עוד לפנינו. אני מתכוונת להמשיך לעבוד למען קיצור התורנויות במתווה נכון ואחראי ואף לפקח על ההתקדמות בועדת הבריאות. חשוב לזכור כי כלל המחלקות הפנימיות והמחלקות לרפואה דחופה (מלר״ד) צריכות לקבל מענה הולם בטווח הזמנים הראוי ברמה הארצית, ובכוונתי לעשות כל שביכולתי כדי להביא לכך, כולל יישום אצל כלל המתמחים", דברי סילמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו