סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, וחבר מועצת העיר, יונתן יוסף, מספרים בראיון משותף על הקשר המיוחד לשר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד במלאת עשרים שנה להירצחו.

יונתן יוסף מספר כי למעשה גנדי הוא שהכיר בינו לבין קינג. היה זה בימים בהם הוא עצמו היה שותף למאבק נגד הפעלת האוריינט האוס בידי פייסל חוסייני כנציג הרש"פ. אריה קינג הגיע להתיישב בהר הזיתים בשטחה של נגריה שהייתה שייכת לארווין מוסקוביץ'. גנדי ביקש מיוסף ומפעילים נוספים לחזק את אריה קינג במקום והוא אכן הגיע למקום רגלית באחת השבתות.

אריה קינג הופתע לגלות את הפעילים שהגיעו אליו בעיצומו של יום השבת מבלי שציפה להם. מאז אותה שבת נוצר הקשר בין השניים, קשר לו כאמור היה אחראי גנדי.

קינג מספר כי הכיר את גנדי בהיותו תלמיד כיתה י' שאינו מצטיין במיוחד... באחד הימים נסע לחוף הים באשדוד וראה מודעה המבשרת על אסיפת בחירות ברחבת התחנה המרכזית של אשדוד. קינג וחברו הגיעו למקום וראו את הבמה שעליה יושב אדם שלא הכירו. קינג וחברו, יריב, היו היחידים שהגיעו למקום על אופניהם. אותו אדם החל לשאת דברים על אף שהנוכחים היחידים היו השניים.

"כך הקשבנו לנואם שנואם לעצמו ולנו. אותו נואם היה רחבעם זאבי גנדי, ומאז הכרנו אותו וליווינו אותו", אומר קינג המוקיר את ההחלטה בערוץ 7 להקפיד ולזכור את דמותו ואישיותו של גנדי, יליד ירושלים שנלחם למענה, בנה אותה וגם נרצח ונקבר בעיר.

על יום הרצח מספר קינג כי באותו בוקר הוא היה בביתו בהר הזיתים. היה זה ימים אחדים לאחר ביקור של גנדי בהר הזיתים. "שמענו את הסירנות של החיפושים אחרי המחבלים שברחו לכיוון הר הזיתים ומשם לכיוון יריחו. זה היה הלם מוחלט. באותו יום הוא אמור היה לפרוש מממשלת שרון ולצערינו הרב אפילו ההתפטרות לא נכנסה לתוקף לפני שכדורי המחבלים תפסו אותו. זה היה הלם טוטאלי כי מדובר היה בעינינו במנהיג חזק שהוביל גייסות".

יוסף מספר כי באותו יום היה בבית הוריו, בית הרב יעקב יוסף זצ"ל, "קיבלנו בהלם את הידיעה על הירצחו. התגוררנו בסמוך למקום הרצח, שמענו את הסירנות וכשהבנו במי מדובר קיבלנו הלם. אבא נפגש עם גנדי בעקבות הפינוי משתי שכונות בחברון השולטות על הישוב היהודי בחברון. ערב קודם לכן אבא הלך עם רבני 'פיקוח נפש' ועם הרב דרוקמן ורבנים נוספים להיפגש עם גנדי ושם הם קראו לו לפרוש מהממשלה".

"גנדי היה מקורב מאוד לתורת ישראל אבל לא היה מוגדר כאדם דתי ורבנים באו אליו וביקשו ממנו לפרוש מהממשלה והוא נענה להם ואמר שמחר הוא פורש מהממשלה כי לא יתכן שערפאת פוצח באינתיפאדה והתגובה תהיה פינוי של שכונות שמהן ירו על שלהבת פס, על הישוב היהודי בחברון והופכים חיי יהודים לבלתי נסבלים", אומר יונתן יוסף המספר על הקשר בין משפחתו לבין רחבעם זאבי ומציין בין השאר כי באחד הימים העביר גנדי ידיעה למשפחה על הכוונה לעצור את יונתן יוסף עצמו לאחר פעילות למען ארץ ישראל.

"גנדי היה אדם שהכיר את ארץ ישראל על בוריה ועל כל רבדיה וההיסטוריה שלה", אומר קינג ומספר כי כאשר אמר לגנדי שהוא מגיע מקיבוץ עלומים וסבר שהסיכוי שגנדי מכיר את קיבוצו קטן, אך גנדי מיד ציין שבקיבוץ מגדלים גזר וסיפר את ההיסטוריה של הקיבוץ "כאילו הוא גדל ונולד שם".

"גנדי ליווה אותי גם כשהייתי בצבא ביחידה מיוחדת. היינו בתרגיל לוחמה בשטח בנוי. הוא הגיע לשם. לא ידעתי איך הוא זכר שאני שם, אבל הוא ידע שהתגייסתי לשם והגיע לבסיס ושאל אם אני נמצא בבסיס ופגש אותי", מספר קינג ומוסיף כי כלקח מההיכרות עם גנדי חינך את ילדיו לטייל בארץ כשהם יחפים שכן זו אדמה שעליה נכתבו פסוקים, ועל המקום הקדוש הזה ראוי ללכת יחפים, כך עברו את מסלול חוצה ישראל מספר פעמים.

יונתן יוסף מוסיף כי גאולת שכונת שמעון הצדיק התרחשה בזכות שניים, הרב בני אלון וגנדי זכרם לברכה. "הלכנו יחד עם גנדי לבצע ניקיון בבית הכנסת שהיה אז נטוש בשכונה. גנדי הגיע בהילולה לחיזוק התושבים כדי להפוך את המקום לשוקק חיים".

"כשפרס התמודד מול נתניהו היינו במירון וחילקנו עיתונים של מולדת לרבבות החוגגים בציון רבי שמעון בר יוחאי. ראינו איך הוא מחובר לכל משעול בארץ ישראל, ראינו את החיבור שלו לתורת ישראל ולשורשים. הלוואי שנצליח לייצג אותו נאמנה גם בעיריית ירושלים".

על יחסה של התקשורת לגנדי אומר ייוסף כי מדובר בחלק מהתנהלותה הסולדת מכל מה שטוב. "אם הם היו מחמיאים לו הייתי חושב שיש כאן איזושהי בעיה. הם לא אוהבים כל מה שטוב וגנדי היה אנטיתזה מוחלטת למגמות האנטי יהודיות שהתקשורת מובילה". יוסף מספר על הקשר והכבוד של גנדי כלפי רבנים ואנשי תורה. "זכינו גם להכיר את הנכד שלו, נפתלי זאבי, שעוסק גם הוא בצרכי ציבור".

ומה היה גנדי אומר על הממשלה הנוכחית? קינג משיב: "גנדי היה קורא לפירוקה המיידי. הוא התנגד לכל מחשבה של מסירת שטחים. עם כל קרבתו וידידותו העמוקה לראשי ההנהגה הבדואית הוא היה גם גדול הלוחמים בעבריינים הבדואים שהיו גם למחבלים. הוא היה מצד אחד מכבד את המורשת הבדואית ומצד שני הבהיר להם שיש כאן גבול וחוק ומדינה יהודית. אני מאמין שגנדי היה פועל לפירוק הממשלה הנוכחית כי הוא היה מבין עד כמה היא מסוכנת לעם ישראל".

"גנדי היה איש עקרונות", מוסיף יונתן יוסף, "הממשלה הזו היא לא ממשלת עקרונות אלא ממשלת התאגדות של אנשים נגד נתניהו. זה הדבק היחיד שמלכד ביניהם וגנדי ידע שממשלה שבקווי היסוד שלה אין את שלמות הארץ, שלמות התורה ושלמות העם אין להצטרף אליה. גנדי היה הולך באופן קבוע לרבי מלובביץ', וידע שרק אם נעמוד על העקרונות שלנו נחזיק מעמד במזרח התיכון. הוא היה פועל מיידית לפירוק הממשלה הזו. הוא היה יוצא להפגנות וחורש את השטח. בגיל 80 הוא היה מתרוצץ כמו נער צעיר ואנחנו היינו מתעייפים. הוא היה מעודד אותנו אומר שיש לנו רק ארץ אחת, בואו נלחם עבורה", אומר יוסף המבטיח את המשך הנצחת גנדי בירושלים גם אם יש המתנגדים לכך ומבקשים לבזות את זכרו.

"אותם המתעלמים מהמורשת שלו בתקשורת הם הקשורים בנימי נפשם לזהבה גלאון וזו בושה להזכיר אותה בכתבה על איש גדול וצדיק כמו רחבעם זאבי. אני קורא שלא להתייחס לכל אלה שיוצאים נגד מורשתו", אומר קינג המזכיר בתמצית את עיקרי משנתו של זאבי עבור הדור הצעיר, כמי שהבין שהפתרון האמתי הוא עידוד הגירה ערבית מישראל. "המורשת הזו צוברת עוד ועוד תמיכה, גם אצל מי שחשבו בעבר שיש פתרונות אחרים, מבינים היום שאין ברירה וצריך לעודד את הערבים לעזוב את הארץ כדי שהרוב היהודי יהיה ברור ואיתן, וזה כולל גם את עזה וכמובן הגליל ויהודה ושומרון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו