אפשר למנוע הסלמה. ח"כ גמליאל
אפשר למנוע הסלמה. ח"כ גמליאלצילום: הלשכה

בעקבות אירועי האלימות והטרור בערים המעורבות הוקמה בכנסת השדולה למען הערים המעורבות ובראשה עומדות חברות הכנסת קרן ברק ורות וסרמן והשרה לשעבר חברת הכנסת גילה גמליאל עימה שוחחנו על ההיערכות הנדרשת לקראת היום בו תפרוץ הסערה מחדש.

את יעדה המרכזי של הוועדה רואה חברת הכנסת גמליאל כפיקוח על פעילות הממשלה ווידוא שאכן זו נערכת במישורים השונים לסערה מחודשת כדוגמת זו שחווינו לפני כארבעה חודשים. "צריך להבין שגל מהומות נוסף הוא רק עניין של זמן וצריכה להיות היערכות לבלום או למנוע את זה. אם יהיו תכנית אסטרטגית וחזון ניתן יהיה למנוע את זה. בינתיים אני לא רואה בתקציב המדינה התנהלות שתיתן מענה על כך".

"אנחנו רוצים לוודא שמשטרת ישראל ביצעה את ההיערכות הרלוונטית, שהופקו לקחים, שיודעים מה סדר כוחות שיאפשרו ביטחון של התושבים ואיך אנחנו מונעים מאזרחי ישראל מלהגר מהערים המעורבות כי המדינה לא מעניקה להם ביטחון אישי. מעבר לכך, צריך להסתכל בראיה מאוד מפוכחת איך למגר פשיעה, איך לאסוף את הנשק הלא חוקי, לבלום את נורמת הפרוטקשן".

עוד מציינת גמליאל כי "מעל 60 אחוז מהאלימות מגיעה מהחברה הערבית ופוגעת גם בה וגם בחברה כולה ולכן צריך לפעול בתכנית סדורה כדי שהאלימות והאנרכיה הזו לא ישתלמו. צריך להיות אפס סובלנות לפשיעה מזריקת אבנים ועד פרוטקשן. הכול מתחיל מפרטים קטנים שצריך לתת עליהם את הדעת ולטפל בהתנהלות קלוקלת שיש היום בחברה הערבית בכלל ורואים את זה בפרט בערים המעורבות".

בדבריה מציינת גמליאל כי כבר כשכיהנה כשרה לשוויון חברתי הכינה תכנית כוללת הנוגעת למכלול סוגיות ואפיקים בתחומי התשתיות, החינוך, האכיפה, ועוד על מנת להוביל לשינוי, אך עד כה תכנית זו לא יצאה לפועל. אתמול, בישיבתה הראשונה של השדולה, הציגה גמליאל בפני השרה לשוויון חברתי ובפני שרת החינוך את עיקרי התכנית.

לנוכח דבריה אלה שאלנו אם תכנית שכזו על כל פרטיה אינה עוסקת בסימפטומים ולא בשורש הגרעין המוביל לאנרכיה בחברה הערבית, והיא הקושי לקבל את מרות מדינת ישראל והדגל הציוני מעליהם. על כך משיבה גמליאל: "אני נגד הכללות, אבל יש קו דק בין פשיעה ללאומנות. ראינו את זה בכל גל המהומות האחרון. מפלילי זה הפך להיות לאומני. כשיש נשק חם בלתי חוקי שנמצא בהישג יד גל מהומות יכול להביא למורכבות בעייתית מאוד". מדובר בעוני ופשיעה שאם נמגר אותם נצמצם באופן טבעי את הגל הזה".

לדבריה מדובר בחובת השקעה לטווח רחוק שניתן היה לבצע כבר בעבר. היא מצטטת את דבריו של ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, שציין שהיחס המספרי בין שוטרים לאזרחים נשמר בכל הערים באופן שוויוני מבלי להתייחס למורכבות בערים מעורבות לעומת ערים אחרות, מציאות שיש לשנות אותה.

דבריה של גמליאל על הגלישה מהפלילי ללאומני מחזירה אותנו לצורך שיתכן ויש נטייה להתעלם ממנו, להגדיר את הבעייתיות הגרעינית הממוקדת במגזר הערבי, גם אם אין רצון להכליל. גמליאל משיבה: "אסור לעשות הכללות ובוודאי לא להסתכל ובטח לא להתייחס בראיה מקיפה של כלל החברה העברית. יש מי שמנצלים את זה ללאומנות, אבל ללא תשתית של פשיעה ועוני אולי לא היינו מגיעים לזה".

עוד שאלנו את גמליאל אודות התכנית עליה היא מספרת שאותה הכינה כשרה, מדוע זו לא קודמה בתקופת כהונת הממשלות הקודמות, כאשר היא וחבריה למפלגה ישבו סביב שולחן הממשלה. חברת הכנסת גמליאל מזכירה תכניות שהיא הייתה ממקדמיה לטובת המגזר הבדואי ובמהלך הכנת תכניות אלה נחשפה למורכבות של הערים המורכבות. "קיימנו כמה מפגשים עם ראשי הרשויות והכנו תכנית מצוינת שצריך רק לקחת אותה ולבצע, אבל כעת יש שרה אחרת שמכינה תכנית חדשה. זו אחת המורכבויות של משילות אבל מרבית גורמי המקצוע סבורים שניתן לקחת את התכנית הקיימת, להרחיב או לשנות, אבל יש בסיס ראוי לקידום".