ישיבה מיוחדת בכנסת לזכר רחבעם זאבי
ישיבה מיוחדת בכנסת לזכר רחבעם זאבי צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

במליאת הכנסת התקיימה היום (רביעי) ישיבה מיוחדת לזכרו של השר האלוף במיל' רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "גנדי הקדיש את חייו להידוק הזיקה שבין עם ישראל לארץ ישראל. גנדי לא חשש להילחם על תפיסותיו גם אם הן הוציאו אותו מלב הקונצנזוס. היה יריב חד למול החולקים על דעתו, בר פלוגתא משובח ועתיר ידע".

"גנדי היה חייל של ארץ ישראל עד יומו האחרון - חייל עיקש, הדוק ולא מתפשר", הוסיף בנט, "המשיך להילחם על דעותיו, אמונותיו, על דאגתו לארץ ישראל ולעתידה".

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ספד לרבעם זאבי וגם תקף את הממשלה: ''לצערי הממשלה הנוכחית לא נלחמת בטרור. היא מגלמת חולשה תהומית בתחום זה ובתחומים אחרים, לכן לא הגיבה לירי רקטות לקריית שמונה ואש מקלעים על שדרות. גנדי היה תוקף את מחדלי הקורונה וההשלמה עם הסכם הגרעין עם איראן.

''גנדי לא היה משלים עם ממשלה שהעומד בראשה בקושי עובר את אחוז החסימה והיא תלויה בתנועה האיסלאמית. הוא לא היה משלים עם ממשלה שהיא 180 מעלות שמאלה. קולו נדם אך זעקתו נשמעת גם היום''.

נתניהו המשיך: "גנדי היה מזדעק למראה הריצה הבהולה של שרים לאבו מאזן שהסומק חזר ללחייו. גנדי היה מוחה על קיפוח לוחמי צה"ל שלא קיבלו כל תוספת לשכרם בשעה ש-53 מיליארד ₪ הובטחו לרע"ם. גנדי היה תוקף בשצף קצף את מחדלי הקורונה, את הפגיעה בחקלאים, את ההשלמה עם הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. קולו האישי של גנדי חסר אבל זעקתו מושמעת על-ידי המוני אזרחי ישראל".

רוב חברי הכנסת נעדרו מהישיבה המיוחדת לזכרו של זאבי הי"ד, כולל חברי הכנסת מסיעות יש עתיד, כחול לבן, העבודה, מרצ, רע''מ והרשימה המשותפת. בסיעת יש עתיד מסרו בתגובה להיעדרות: ''כל ח״כ בוחר על פי ראות עיניו אם להיכנס או לא. אין החלטה סיעתית. בטח לא הוראה מלמעלה''.

יו"ר הכנסת מיקי לוי אמר בפתח הדיון: "ההתנקשות בשר זאבי תוכננה ואורגנה במשך זמן רב. עקבו אחריו ואספו מידע מודיעיני אודות סדר יומו. ההחלטה קרת הרוח לרצוח שר בישראל הייתה ועודנה חצייה של כל הקווים האדומים. זו התקפה נפשעת על מדינת ישראל, סמליה ופגיעה בלתי נסבלת בריבונותה ובשלטון שלה.

''ברמה האישית אני זוכר את הבוקר הנורא ההוא כמפקד מחוז ירושלים. הגעתי במהירות למלון היאט שנמצא דקות ספורות מבניין המטה הכללי של משטרת ישראל וכשהגעתי למקום נחרדתי לגלות ששר בישראל נרצח. זה היה יום טראומטי ונורא במסגרת תפקידי. לאחר מכן ארגנתי את כוחות המרדף יחד עם שירות הביטחון הכללי כדי לתפוס את המחבלים השפלים''.

מיקי לוי הוסיף: ''במהלך השנים מדינת ישראל רדפה את מבצעיו ומתכנניו של פיגוע ההתנקשות ובשנת 2006 במסגרת מבצע הבאת ביכורים סוף סוף שמה ידיה על המרצחים שעמדו להשתחרר מהכלא ביריחו. יש לכך חשיבות עליונה במאבק בטרור ובמשמעויות הקשות של האירוע החמור הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו