ניר אורבך
ניר אורבך צילום: אריאל זנדברג

שלוש נקודות. על גנדי אפשר לומר ולכתוב הרבה, אבל אני רוצה להתייחס לשלוש נקודות.

נקודה ראשונה. רחבעם זאבי, כונה גנדי. למה, אתם שואלים? יש לזה מספר גרסאות. אחת הגרסאות אומרת, שבקיבוץ כשהיה נהוג לגלח את ראש הבנים, הוא נכנס לחדר האוכל קירח, רזה ויחף והזכיר לחברים את מהטמה גנדי ומאז דבק בו הכינוי.

לא סתם פתחתי בסיפור על שמו. השם הוא המהות. שמות ילדיו של גנדי מעידים על הדמות שהוא היה, על אהבת ארץ ישראל ועם ישראל שבערה בעצמותיו. לבנו הבכור קרא יפתח-פלמח, ולקטנים יותר סייר-בנימין, מצדה, צאלה וערבה.

אהבת הארץ והעם הייתה חלק ממנו, מאופיו ומהלך חייו. היא החלה מהחינוך שקיבל בביתו כשנולד בימין משה, המשיכה בקיבוץ גבעת השלושה שם למד והתחנך ולאחר מכן בתיכון בגימנסיה העברית רחביה שם הושפע מאוד ממוריו בכל הנוגע לאהבת הארץ. גם כשהמשיך ללימודים גבוהים הם היו לימודי ארץ ישראל. בהיותו בתפקידים בכירים בצבא, ארץ ישראל ועם ישראל עמדו תמיד לנגד עיניו.

נקודה שניה. היכולת לחלוק אך גם לכבד. היכולת לעבוד עם אנשים גם אם האידיאולוגיה שלהם שונה לחלוטין. להצליח לקדם דברים בשותפות, לנצח מלחמות, לעבוד למען עם ישראל גם כשאני לא מסכים עם השותף שלי, כי הוא עדיין שותף. הוא שותף כי בסוף בסוף, הבסיס משותף והמטרה היא משותפת. אנחנו אולי נחלוק על הדרך, אולי נחלוק על הטקטיקה אבל מה שצריך לעמוד לנגד עינינו הוא טובת עם ישראל. תמיד ומעל לכל.

נקודה שלישית. על כרטיס החבר של תנועת 'מולדת', התנועה שגנדי הקים, היה כתוב: "ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל". גנדי כידוע, לא היה אדם דתי במובן המקובל, אבל הוא היה אדם שאהב את המסורת. הוא האמין שעם ישראל קיבל את ארץ ישראל על פי המסורת ומכוח המסורת זכותנו על ארצנו, מכוח המסורת אנחנו עם.

שלוש נקודות, פשוטות, אמרתי על גנדי. אבל הן עולם ומלואו. אלו שלוש נקודות שיכולות לשנות סדרי עולם.

שלושה מחבלים רצחו את לגנדי. שלושה מחבלים שקיבלו, מאסרי עולם. ברגע אחד ומטווח קצר הם רצחו את הגבורה הצבאית, את הגאווה הלאומית, את האהבה והנתינה.

לפעמים יש לנו רק שלוש- שניות, דקות, שעות, ימים, שבועות או שנים לשנות סדרי עולם, השאלה היא תמיד באיזה צד אנחנו בוחרים להיות.

שלוש הנקודות הללו הם מורשתו הלאומית והציבורית של שר וגדול בישראל. רחבעם בן מינה ושלמה זאבי ה' יקום דמו. יהי זכרו ברוך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו