אצבעות אדומות - תופעת לוואי לקורונה
אצבעות אדומות - תופעת לוואי לקורונה צילום: ISTOCK

בעקבות דיווחים בחודשים האחרונים של חולי קורונה, בעיקר ילדים וצעירים, כי החלו לסבול מתופעה של "בוהן אדומה" או אפילו סגולה, שהתנפחה ובמקביל אף החלו לצוץ שלפוחיות על חלק מאצבעות הרגליים, ניסו מדענים מאוניברסיטת פריז לפתור את התעלומה.

כעת, הם טוענים כי הצליחו למצוא את הסיבה המסתורית הגורמת ל"בוהן קורונה" ממנה סובלים חלק מחולי הקורונה במשך שבועות ואף חודשים, כאשר במקרים רבים הם אינם סובלים מתופעות הלוואי הידועות של הקורונה כמו חום, שיעול ועוד.

במאמר שפורסם בכתב העת הרפואי British Journal of Dermatology טוענים החוקרים כי שני חלקים במערכת החיסון האנושית אחראיים להתפתחות "בוהן קורונה", ושני החלקים האלו נכנסים לפעולה כאשר הגוף נדבק בנגיף הקורונה.

האחד הוא חלבון אנטי ויראלי הנקרא אינטרפרון מסוג 1, והשני הוא סוג של נוגדן שתוקף בטעות את התאים והרקמות של האדם עצמו, ולא רק את נגיף הקורונה שפלש לגוף האדם.

כמו כן, לטענתם, מעורבים בתופעה המוזרה גם תאים המכילים כלי דם קטנים המספקים דם לאזורים הנגועים. במהלך המחקר בדקו המדענים 50 חולי קורונה שסבלו מ"בוהן קורונה" ומצאו כי שני החלקים במערכת החיסון היו אחראים להתפתחות הנפיחות, השלפוחיות והאצבע האדומה.

רשת BBC ציטטה את ד"ר איוון בריסטוב, רופא פודיאטוריה המתמחה במחלות כף הרגל, שאמר בעקבות המחקר החדש כי "לרוב, כמו במקרים של נפיחות ושלפוחיות הנגרמות כתוצאה מקור עז או בקרב אנשים הסובלים בעיות במחזור הדם, הנגעים יחלפו מעצמם. עם זאת, במקרים אחרים יהיה צורך בטיפולים בעזרת קרמים ותרופות אחרות. מציאת הגורמים לכך יסייעו בפיתוח טיפולים חדשים שיסייעו לטפל בכך טוב יותר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו