חברת הכנסת לשעבר נורית קורן, ממובילות המאבק בעניין היעלמות יהודי תימן, המזרח והבלקן קוראת למדינה שלא לנקוט בסחבת ולאפשר את פתיחת הקבר של אחד מילדי תימן עשרות שנים אחרי, כפי שפסק בית המשפט.

"מדובר בהחלטה שיפוטית של בית המשפט העליון, אחרי שלוש שנים שהפרקליטות סחבה את המשפחה והתעללה בה וכעת התקבלה הוראה לתאם ולקבוע את פתיחת הקבר. אני מאוד מקווה שזה ייעשה בחודש הקרוב עוד לפני בוא הגשם, כי אז יהיה מאוד קשה לבצע את הפתיחה", אומרת קורן בראיון לערוץ 7.

לדבריה, איש לא יודע מה תהיה התוצאה של המהלך. "אנחנו לא יודעים מה נמצא. גם בשנת 1997 נפתחו קברים על ידי עורך הדין רמי צוברי והוצאו 22 שרידי שלדים, אך המדינה בשל היעדר טכנולוגיה, לא יכלה לקחת דגימות DNA. היום, יש למכון לרפואה משפטית, טכנולוגיה שמאפשרת לבצע את הדגימות. אנחנו צריכים קודם כל לפתוח את הקבר ולראות אם בכלל יש שם משהו. זו הדרך היחידה שאני ראיתי לנכון כדי לרדת לחקר האמת".

קורן מצפה מהמדינה ללכת צעד אחד קדימה. "לצערי הרב המדינה לא היתה מספיק אמיצה כשהייתי חברת כנסת, לקחת אחריות, להתנצל בפני המשפחות ולהכיר בעוול הנורא שנעשה להן. החוק לפתיחת קברים לצערי היה הוראת שעה והוא כבר לא בתוקף. אני קוראת לחברי הכנסת לחוקק אותו באופן קבוע ולאפשר למשפחות לבדוק ולחקור את גורל יקיריהם".

"הגיע הזמן שגם מדינת ישראל תתנצל ותפעל - צריך לפעול להקמה של מרכז ליהדות תימן למען כל מי שנעלמו ושיהיה גם יום זיכרון ממלכתי - זה מגיע למשפחות. צריך להמשיך את הפעילות שהתחלתי בכנסת ולהקים גוף שייתן תשובות למשפחות", היא מסכמת.