בני גנץ
בני גנץצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שר הביטחון, בני גנץ, נאם הערב (רביעי) בטקס "ברית אחים", ערב הצדעה והוקרה לעדה הבדואית ולכוחות הביטחון הבדואים שנערך באתר ההנצחה הממלכתי לזכר החללים הבדואים.

הטקס התקיים במעמד מפקד מפקדת העומק ומפקד המכללות הצבאיות אלוף איתי וירוב, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת אריה מועלם וסמנכ"ל וראש האגף הביטחוני חברתי משה צין.

על האלימות בחברה הערבית אמר גנץ: "רוב גדול של האוכלוסייה הבדואית הם אזרחים שומרי חוק, שרוצים להיות חלק מהמדינה, ששואפים לחיים בשלום ובדו קיום. את אלו שמנסים לפעמים לעשות הפרד ביניכם לבין המדינה, ולמשול בשלטון פחד ברחובות – אנחנו ננצח. כדי להתמודד עם הפשיעה, נגבה את המשטרה, נגייס פלוגות מג"ב שיסייעו לה, וננהג באפס סבלנות כלפי אותם עבריינים שלקחו רק השנה את חייהם של מאות בני אדם.

''זוהי שעת חירום, וכולנו מגויסים לכך'', הדגיש גנץ. ''אני מאמין שתראו את השיפור בקרוב. לא רק במאבק בפשיעה, אלא גם בחיזוק החינוך, פיתוח התשתיות והשקעה בצעירים. אתם ההוכחה הטובה ביותר שצריך לחיות ביחד, שאפשר לחיות ביחד, ולשפר את הכל למען עתיד טוב לכולנו."

על גיוס הבדואים לצה"ל אמר שר הביטחון: "בשנה החולפת המשכנו במגמת העלייה בגיוס הבדואים לצה״ל, עם יותר מ-600 מתגייסים, ואנחנו ממשיכים לפעול בכדי שההיקף יגדל. המציאות הוכיחה לנו השנה, שגם בימים של התקדמות טכנולוגית ופריצות דרך, אין תחליף לחדות של הגששים, להיכרות עם השטח, לניסיון של דורות. ראינו זאת ממש לאחרונה במרדף אחר המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע, ואנחנו רואים את זה מדי יום בפעילות המבצעית. זוהי גאווה מבצעית ולאומית.

''השירות הצבאי והשירות הלאומי אינם מובנים מאליהם, ואני שמח שיותר ויותר בני העדה, מתגייסים למסלולים מגוונים. מתוך הבנה של חשיבות המגוון וחשיבות הקולות השונים, אני רוצה לראות יותר מכם – בתפקידי פיקוד בכירים, וגם ביחידות טכנולוגיות ובמקומות שמהווים שער הכניסה לחברה הישראלית. במסגרת מתווה השירות שאנחנו מקדמים במשרד הביטחון, נפתח גם מסלולים אזרחיים – שיאפשרו לעוד ועוד צעירים בדואים לתרום בשירות משמעותי בחינוך, בבריאות, ברווחה ועוד'', הוסיף גנץ.