כוכבי עם הורים שכולים
כוכבי עם הורים שכולים צילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי עם זכרם של 617 חללי חיל ההנדסה הקרבית התקיים הערב (רביעי) בראשות הרמטכ''ל רב-אלוף אביב כוכבי ובהשתתפות מפקד מערך התמרון אלוף יעקב בנג׳ו, קצין ההנדסה הקרבית הראשי תת-אלוף עידו מזרחי, המשפחות השכולות וכן מפקדי וחיילי החיל בעבר ובהווה.

הטקס נערך באנדרטת חיל ההנדסה הקרבית בחולדה. "חיילי ההנדסה הם חלוצים בתחומם, ופעמים רבות – הראשונים מוכנים לכל", אמר כוכבי, "ראשונים לפני הטנק או הנגמ"ש, ראשונים לחצות את הגדר, ראשונים לפלס את הדרך. לוחמי ההנדסה פעלו ולחמו במקומות המסוכנים ביותר, במקומות המורכבים ביותר ובכל המקומות שבהם אין תחליף למקצוע הייחודי של החיל.

"חיילי ההנדסה הם חלוצים בתחומם, ופעמים רבות – הראשונים מוכנים לכל", הוסיף כוכבי, "ראשונים לפני הטנק או הנגמ"ש, ראשונים לחצות את הגדר, ראשונים לפלס את הדרך. לוחמי ההנדסה פעלו ולחמו במקומות המסוכנים ביותר, במקומות המורכבים ביותר ובכל המקומות שבהם אין תחליף למקצוע הייחודי של החיל''.

הרמטכ''ל פנה למשפחות השכולות: ''משפחות יקרות, אני מחזק אתכן ומחבק אתכן, אבל מבקש לומר לכן דבר נוסף: הכאב שלא מרפה חייב להזכיר לכן שזהו חלק מהגנת העם וחלק מהתנאים שמאפשרים את פיתוח המדינה ושגשוגה. הכאב חייב להזכיר לכן שמאות אלפי משפחות לא יודעות כאב מהסוג שלכן, בזכותכן, בזכות הבנים והבנות".

"אירועי החודשים האחרונים הוכיחו פעם נוספת – שצה"ל כולו הוא החלוץ שלפני העם, ובכל מחיר ונוכח כל סכנה, נדע להפתיע את האויב ולעצור אותו בטרם יבצע פיגוע רצחני. הביטחון שמדינת ישראל נהנית ממנו עשוי לעיתים להראות כדבר מובן מאליו, אך מאחורי כל יום שקט ובטוח עומדת פעילות מבצעית ענפה ואינטנסיבית של חיילים ומפקדים, אשר פועלים לילות כימים וממלאים את תפקידו וייעודו של צה"ל. הביטחון הזה הוא אתם. אתם דור מעולה של לוחמים. דור שממשיך את משימתם של הנופלים ומונע מאותה הרוח העזה והנחושה שהובילה אותם. הוסיפו לפעול באומץ, באחריות ובמסירות נגד מבקשי רעתנו, המשיכו להיות ראויים לגבורתם של הנופלים, והמשיכו להיות ראשונים. יהי זכר הבנים ברוך", דברי כוכבי.

קצין ההנדסה הקרבית הראשי, תת-אלוף עידו מזרחי: "מאז הקמתו של צבא ההגנה לישראל, נמצאים לוחמי החיל ומפקדיו בליבת העשייה המבצעית. בביטחון השוטף, במבצעים המיוחדים, במערכה שבין המלמחמות ובכל מלחמות ישראל.

"עמדנו יחד, בגבורה, באתגרים הקשים ביותר שיש בשדה הקרב. שילמנו, ועודנו משלמים, את המחיר היקר ביותר, בדמותם של יקירנו, חללי צה״ל, ובהם, חללי חיל ההנדסה הקרבית. שש מאות ושבעה עשר ממיטב בנותינו ובנינו, מפקדים ולוחמים מן השורה הראשונה, אנשי חיל ואנשי רוח, שפעלו בגבורה ונפלו תוך חתירה בלתי נתפסת להשגת המשימה. אלו אשר לא שבו ממילוי משימתם הצבאית ושהעדרם ואובדנם צורב את הלב".

תא''ל מזרחי הוסיף: "נמשיך למלא אחר הציווי המוסרי שהותירו לנו נופלינו: להבטיח את המשך קיומה של מדינת ישראל. נישא מכאן תפילה לשובם בשלום של נעדרי צה"ל, להחלמתם המהירה של הפצועים ולזכרם של יקירנו, חללי חיל ההנדסה הקרבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו