המדבקה מול מטה שב״ס
המדבקה מול מטה שב״ס צילום: פרויקט הניצחון

פרויקט הניצחון הישראלי הדביקו מדבקות של מחבלים יוצאים מהאדמה ליד מטה שירות בתי הסוהר ברמלה.

זאת במחאה על תנאי הכליאה המקלים של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל שמאפשרים להם להמשיך לנהל פעילות טרור מכותלי הכלא ואף לברוח כדי להמשיך בפעילות טרור. 

בתי הכלא בישראל מלאים באלפי מחבלים פלסטינים. מעמדם ותנאי הכליאה הקלים הופכים אותם למקור השראה בקרב תומכיהם ובכך הם ממשיכים לעודד ואף לנהל טרור מתוך הכלא.

הבריחה האחרונה הוכיחה שוב עד כמה המערכת נפלה לשאננות וניוון. גם כתב האישום שהוגש השבוע מוכיח זאת שוב. רק דוגמא אחת לכך היא שזכריא זביידי ביקש לעבור לתא עם חמשת האסירים האחרים שאיתם נמלט רק לילה לפני הבריחה והדבר לא הדליק נורה אדומה.

לאסירים ביטחוניים ולעורכי דינם יש חופש כמעט מוחלט להבריח חומרים מבתי הכלא ומחוצה להם. רבים מסוגלים ללמוד לתארים אקדמיים. לרוצחים מורשעים כמו מרואן ברגותי מאפשרים לנהל תנועה פוליטית מהכלא ולקיים פגישות עבודה עם בכירים בתנועתו בתוך הכלא. 

עבור הישראלים סוגיית האסירים נראית שולית, אך עבור ארגוני הטרור הפלסטינים, אסירים אלו מהווים השראה, והם נחשבים לגיבורים וקדושים הנמצאים בקו החזית של המלחמה ״בכיבוש״. האסירים ומשפחותיהם מתוגמלים באופן נדיב עבור "גבורתם" ועם יציאתם מהכלא זוכים לכבוד מלכים הכולל תגמולים כספיים.

במשך שנים אבו מאזן סירב להפסיק את תשלומי הטרור למחבלים אסורים. ב-2018 הוא הצהיר: "גם אם תישאר לנו רק פרוטה, אנו נותנים אותה לחללים, לאסירים ולבני משפחותיהם. אנו רואים באסירים ובשהידים כוכבי לכת וכוכבים בשמי המאבק הפלסטיני, ויש להם עדיפות בכל".

מנהל פורום המזרח התיכון המוביל את פרויקט הניצחון הישראל גרג רומן: "מבחינת הפלסטינים, המחבלים בבתי הכלא הישראלים אינם שבויי מלחמה המובסים והמנוטרלים. הם ממשיכים להילחם, נשארים בתחום העימותים, עושים כל מאמץ לברוח, מתפרעים ומאיימים על הרשויות הישראליות. לא במקרה שחרור האסירים תמיד נמצא בראש כל רשימת הדרישות פלסטינית במשא ומתן עם ישראל, בין אם מדובר בחמאס, פתח או הג'יהאד האסלמי.

״לכן ישראל חייבת לשנות גישה ולפעול כדי לשבור את רוחם ורצונם להילחם. מחבל פוטנציאלי חייב לדעת שזה לא ישתלם לו. ואף אין כל מניעה גם על פי החוק הבינלאומי לשלול זכויות מהאסירים אם הם ממשיכים להוות איום בטחוני ואכן ניתן בקלות להוכיח כי הם כן מהווים איום כזה. ועוד פרט ׳קטן׳ - צריך להפסיק לשחרר אותם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו