השר מתן כהנא
השר מתן כהנא צילום: ערוץ 7

1.

בכל בוקר, מיום עומדי על דעתי, בעודי עטור בטלית ותפילין אני מודה מחדש לקדוש ברוך הוא על כך ש"נתן לנו תורת אמת" – תורתנו תורת אמת והאמת סופה להתגלות. אני מאמין באמונה שלמה שאם רק ניתן לתורה הזדמנות אמיתית יבחר כל יהודי מרצונו החופשי להתחתן כדת משה וישראל.

2.

לתת לתורה הזדמנות אמיתית אין פירושו לכפות אותה על מישהו אחר. כולנו יודעים על בשרנו עד כמה כפיה מעוררת רתיעה. אף זוג לא בחר להתחתן כדת משה וישראל כי כפו אותו.

3.

קחו לדוגמא את מצוות ברית מילה ואת מצוות יום כיפור – אם היה חוק האוסר על נסיעה ביום כיפור – האם גם אז היו רחובות עירנו ריקים מכלי רכב ביום הכיפורים? ואם היה חוק המחייב כל אזרח יהודי למול את בנו – האם גם אז אחוז הילדים הנכנסים בבריתו של אברהם אבינו היה כל כך גדול? כנראה שלא. כשלא כופים אנשים מתקרבים מרצונם לתורה ולמסורת.

4.

מה עושים כשהנתונים מלמדים על ירידה הולכת ומתמשכת במספר הזוגות הבוחרים להתחתן כדת משה וישראל? עוצרים וחושבים.

חושבים איך משלבים בין חזון המדינה היהודית לבין זה שאיננו רוצים לכפות על אנשים בכוח יהדות. חושבים איך מנציחים את חזון המדינה היהודית ואת חזון העם המאוחד בלי שחלק מאחינו ירגישו זרים בארצם.

5.

אחרי שעוצרים וחושבים, מבינים שהמלחמה הבלתי מתפשרת על הסטטוס קוו נכשלה. לאורך שבעים ושלוש שנים רוסק הסטטוס קוו ונחבט עד זוב דם. במאבקים אין סופיים על הסטטוס קוו גם הפסדנו שוב ושוב וגם יצרנו טינה ואיבה כלפי היהדות אצל חלקים חשובים בחברה היהודית.

6.

הסטטוס קוו אינו קדוש. זהותה היהודית של המדינה היא שקדושה. אחדותנו כעם היא שקדושה.

7.

את המתח בין דת למדינה צריך לפתור בהסכמות חברתיות רחבות. בוויתורים הדדיים שכל צד עושה עבור הצד השני כדי שנוכל לחיות כאן יחד בלי שאף צד ירגיש שחייו בלתי נסבלים או לחילופין שהעולם האמוני שלו נדרס. ויתורים הדדיים ידרשו מאלה שחזון המדינה הדמוקרטית עומד בראש סדר יומם ומאלו, ואני בתוכם, שחזון המדינה היהודית עומד בראש סדר יומם.

במסגרת דיון עומק זה, העוסק בכל הסוגיות הכואבות שמפלגות אותנו כבר כמה עשורים, אני משוכנע שתמצא הדרך לאפשר לזוגות שלא יכולים או לא מעוניינים להתחתן דרך הרבנות, למסד את הזוגיות שלהם במדינה. לאורך השנים הוצעו ע"י רבנים גדולים מספר אפשרויות, בין אם כחלק בלתי נפרד מאמנה הכוללת ויתורים כואבים והדדיים, ובין אם כמענה ספציפי לסוגיה זו.

8.

כשר לשירותי הדת אני חש חובה לחזק את זהותה היהודית של המדינה תוך הפחתת המתחים ההיסטוריים הנובעים מהיחסים שבין דת למדינה. לשם אני חותר בעזרת ה'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו