בפגישה עם ניר אורבך
בפגישה עם ניר אורבך צילום: תורתם אומנותן

פורום 'תורתן אמנותן' נערכות להמשך ואולי אף החרפת המאבק נגד כוונת האוצר לבטל את סיבסוד המעונות, מה שייאלץ אברכים לצאת לשוק העבודה או להשארתן של נשות האברכים בבית.

נעמה מושקוביץ, ממובילות הפורום מספרת עלך הקמתו של הפורום עם היוודע דבר הגזירה הממשמשת ובאה. "הקמנו את הפורום כדי לאגד את נשות האברכים בציונות הדתית ולהשמיע את הזעקה שלנו שאין לנו יכולת להישאר עם הגזירה הזו. מבחינתנו זה להיות או לחדול. עלינו לתבוע מחברי הכנסת שמחויבים לערכים הללו למצוא פתרון ולבטל את הגזירה הזו, שנוכל להשקיע ולגדל את עולם החכמים שיוביל את הדור שלנו קדימה".

מושקוביץ מספרת על פנייה שקיים הפורום לחברי הכנסת של 'הציונות הדתית', אך את עיקר המאמץ הן משקיעות בחברי הכנסת של 'ימינה' כמי שאמורים להוביל מחוייבות לערכי התורה. בפגישות אלה הוצגה משמעות הגזירה ודרישה חד משמעית לבלום את המהלך.

עד כה פגשו חברות הפורום את חבר הכנסת ניר אורבך האחראי על המו"מ מול ליברמן, ואת חברות הכנסת שירלי פינטו ועידית סילמן, "כולם מביעים תמיכה והזדהות ורצון לעזור, ואומרים שהם עושים פעולות שונות, אבל עד לרגע זה לא שמענו מהם על שום הישג. עד שלא יהיו מעשים בשטח המאבק שלנו לא תם", מבהירה מושקוביץ.

האם יתכן וחברי הכנסת של 'ימינה' בוחרים לוותר במאבק הזה? מושקוביץ מעדיפה לחשוב שלא. "אני לא חושבת שהם מוותרים. הם עושים את המאמץ, אבל האם הם מפעילים את כל כובד משקלם על הדבר הזה? השאלה היא עד כמה הם מוכנים ללכת עד הסוף עם הערכים שלהם. אורנה ברביבאי ואביגדור ליברמן מתייצבים מול התקשורת ואומרים אמירות ברורות בעוד אנשי ימינה לא מתבטאים כך".

ואולי, אנחנו שואלים את מושקוביץ, אנשי 'ימינה' יודעים שמשמעות ההתעקשות על סעיף סיבסוד המעונות תהיה פירוק הממשלה וכמפלגה בת שישה מנדטים בלבד ללא סקרים מחמיאים הסיכוי שיבחרו בהליכה לבחירות קטן?

"אם לימוד תורה הוא לא ערך מספיק בסיסי בשביל חברי 'ימינה', אז יש כאן עניין לבחון אותו", משיבה מושקוביץ ומזכירה: "הם בעצמם מצהירים שזה ערך שחשוב להם, אז זה צריך לבוא לידי ביטוי בשטח. אם אין להם יכולת להביא לידיי ביטוי בשטח את מה שהם מאמינים בו אז הציבור ישפוט. אני לא פוליטיקאית ובאתי לזעוק את זעקתי ולדאוג לעולם התורה. תפקידם למצוא את הפתרונות. אני לא יודעת לומר להם מה לעשות. זה התפקיד שלהם. אני רק אומרת שמדובר בערך חשוב מכדי לתת לליברמן לקבוע עובדות בשטח".

מאחר וליברמן לא נראה כמוותר על הסעיף ומאחר ולא נראה שבהיבט המשפטי ניתן יהיה לערוך הפרדה בין האברכים של הציונות הדתית לאברכים של הציבור החרדי, נראה שדרישת הפורום היא מראש הממשלה לפרק את ממשלתו על בסיס הסעיף הזה. מושקוביץ משיבה ומחדדת: "חברי כנסת באים כדי לקדם ערכים ולא כדי לשבת על כסא, אם הם מסוגלים לקדם את הערכים שלהם, מצוין, ואם הם לא מסוגלים לקדם את הערכים שלהם יש כאן בעיה. אני מצפה מאנשי ציבור עם ערכים שימצאו את הדרכים איך לנהל את הקואליציה שלהם ואיך להתנהל עם השותפים שלהם, אבל הם לא יכולים להשאיר את המציאות כך שערכי הציונות הדתית נרמסים".

למכתבן המלא של נשות הפורום לחברי 'ימינה'

ומה באשר לחבירה לציבור החרדי בדרישה זו? על כך משיבה מושקוביץ ואומרת כי הפורום פנה לחברי הכנסת החרדים, אך הוברר שמעמדם כחברי אופוזיציה מוגבל ומשום כך בחרו להתמקד בחברי 'ימינה' כמנוף לחץ המייצג במידה מסוימת את עולם התורה בתוך הקואליציה ומבלי לכבול את עצמן, כהגדרתה, למעמד חסר ההשפעה של חברי הכנסת החרדים.

לדבריה לו יצויר ויימצא פתרון לאברכי הציונות הדתית ולא לאברכי החברה החרדית הדבר לא יהיה מקובל עליהן, "אנחנו מצהירות כל הזמן שאנחנו נאבקות עבור כל לימוד התורה ולא משנה מאיזה מגזר הלומד". עם זאת, במידה ואכן כך יהיה "אז מה שנצליח להציל נציל", כלשונה.

בימים הקרובים מתכוון הפורום להקים מעון מול משרד ראש הממשלה ולהזמין את חברי הכנסת והשרים לטפל בילדיהן כי אין להן פתרון אחר. למיזם מחאה זה מזמינה מושקוביץ גם את נשות האברכים בציבור החרדי, שהיו מוזמנות עוד קודם לחבירה למאבק אחד, היא מדגישה.