תינוקת. אילוסטרציה
תינוקת. אילוסטרציה iStock

תינוקת כבת שנה ושלושה חודשים אושפזה היום (חמישי) במצב קשה בבתי החולים איכילוב שבתל אביב כשהיא סובלת מפרכוסים ובתת משקל. על פי החשד היא הורעבה על ידי אמה.

האם נעצרה לאחר שעלה חשד כי היא לוקה בתסמונת 'מנכהאוזן על ידי שליח'. הסובלים מתסמונת זו יוצרים באופן מכוון פגיעה בניסיון לגרום לאשפוז של אדם אחר.

בידי המשטרה סרטונים בהם נראית האם כשהיא נוגעת ללא סיבה בצינור ההזנה שחובר לבתה התינוקת.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל פתחה בחקירה בגין חשד להתעללות בחסר ישע והזנחה לאחר שהתקבל דיווח מבית החולים אודות פעוטה שאושפזה בעקבות פרכוסים. על פי הדיווח צוות בית החולים הבחין בהתנהגות חריגה של האם והיא נצפתה במצלמות".

בחקירתה הכחישה האם כל קשר למיוחס לה. עם זאת בית המשפט החליט להאריך את מעצרה עד ליום ראשון.

ד״ר אילת רימון, מנהלת מלר"ד ילדים שמשמשת גם כיו״ר הועדה המוסדית למניעת התעללות בילדים, קבעה שמדובר בחשד למקרה חמור מאוד של תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח, ובעזרת השירות הסוציאלי והמחלקה המשפטית הוכנסו לתמונה הרווחה והמשטרה.

למרות שבחקירה ראשונית ובדיקה מול רופא הילדים בקהילה לא נמצאה עילה לחקירה, ד״ר רימון לא ויתרה ובעזרת השירות הסוציאלי ובקשר הדוק עם המשטרה והפרקליטות, הובאה האם למעצר ולחקירה. כעת, בזכות ערנות הצוות המטפל, הילדה החלה לעלות במשקל, הפסיקה להקיא ואף הפרכוסים מהם סבלה פסקו.

״מדובר במקרה ההתעללות הקשה ביותר שחווינו בשנים האחרונות בבית החולים. אני מקווה שהצדק יהיה עם הפעוטה, ושהתנהלות הרשויות תהיה כזו, שתבטיח את הפסקת ההתעללות לנצח. הזדעזעתי לשמוע שבמדינת ישראל מניעת אוכל מפעוטה לא מוכרת לכל גורמי המקצוע כהתעללות בדרגה החמורה ביותר. לא רק פגיעה אקטיבית מצדיקה הליכים משפטיים קיצוניים", אמרה ד"ר ימון.

''מדובר בפעוטה בת שנה וחצי שעדיין במשקל של ילוד. איננו יודעים מה הנזקים העתידיים אם בכלל מהם תסבול, וכולי תקווה שתצליח להחלים ולהישאר ללא פגיעה ארוכת טווח. כעת כולנו ב׳דנה׳ מקווים לראות שיפור מהיר אצל הפעוטה, ומאחלים שמהיום היא תזכה רק לטיפול מסור וצמוד ובעיקר מלא חמלה ואהבה, בבית החולים וגם לאחר השחרור״, הוסיפה הרופאה הבכירה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו