פרופ' אלון הרשקו, מנהל מחלקה פנימית ומחלקת קורונה בהדסה עין כרם, מזהה בנימה זהירה את תחילת סופו של הגל הרביעי של הקורונה.

"זה נראה שהגל הרביעי הולך ודועך. לשמחתנו יש ירידה במספר החולים הפעילים ומספר ההדבקות", אומר פרופ' הרשקו המספר כי עדיין כוח האדם של הטיפול נמרץ עסוק בחולים הקשים של המחלה ומדובר בחולים צעירים יותר מכפי שציפו בתחילה. "רובם ככולם לא מחוסנים. יש לנו גם חולים קשים גם מונשמים עם אקמו ומכיוון שהמחלה קשה אנחנו צופים שהירידה במספרים תיקח זמן רב יותר".

עוד מציין הרשקו כי הירידה במספר החולים הקשים נובעת בחלק מהמקרים מפטירתם של החולים, כך שהנתון אינו בהכרח מעודד.

על יעילותו של קמפיין החיסון השלישי אומר הרשקו כי סרבני החיסון השלישי הם תופעה בלתי מובנת בעיניו. "זו פעולה קצרה ופשוטה שמוגשת על מגש של כסף, ומדובר בפעולה שמגנה עלינו והיעילות שלה הוכחה מעל לכל ספק ובכל זאת אנשים מתמהמהים. זה לא מובן לי".

האם הגל החמישי בדרך? פרופ' הרשקו ממליץ להתמלא בצניעות כשמדברים על המגפה המפתיעה שלא נראתה כמותה בעבר הקרוב או הרחוק שכן גלי המגפה מגיעים בזמנים לא צפויים כפי שקורה בנגיפים נשימתיים אחרים שמגיעים בעיקר בחורף. "יש סבירות לגל חמישי, אם לא ננהג בצורה הנכונה כלומר התחסנות ושמירה על כל הכללים".

בהתייחס למחאת המתמחים אומר פרופ' הרשקו כי קיימת הסכמה על הצורך לנקוט בצעדים שימנעו שחיקה של המתמחים, אך המשמעות של ירידה בשעות העבודה של המתמחים מחייבת תוספת כוח אדם ולפי שעה תוספת כזו לא הוכנה.

בנוסף, הוא אומר, כשמתקבלת החלטה משמעותית כל כך יש צורך להקשיב לגורמי השטח, אך הגורמים הרלוונטיים לא היו בדיון על קיצור שעות התורנות, "נעשו כאן החלטות שלא תואמות את הצרכים בשטח".

"הדבר הבעייתי ביותר הוא שהתכנית צריכה להיות ברורה. אם אנחנו בתי החולים צריכים להתארגן לשינוי מהותי כזה אנחנו צריכים לקבל תכנית וצפי כדי שנוכל להתארגן, ודבר כזה לא ניתן. אנחנו לא יודעים מה לוחות הזמנים. האם התכנית תגיע לבתי החולים במרכז אחרי הפריפרייה? מתי? מה צריך לעשות כדי להתארגן לזה?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו