דיכטר עם עמית הלוי מייסד המכללה למדינאות
דיכטר עם עמית הלוי מייסד המכללה למדינאות צילום: יחצ

ח''כ אבי דיכטר מהליכוד שיזם את חוק הלאום התארח במכללה למדינאות למפגש הראשון במחזור י''ד בסדרת 'מדינת הלאום', בה התארחו אמש גם פרופ' אביעד בקשי ממנסחי חוק הלאום, ד''ר אסף מלאך ופרופ' אלכס יעקבסון.

ח''כ דיכטר התייחס לשאלה האם המדיניות הנכונה מול ארה''ב, היא מדיניות של 'אין הפתעות': ''אני מקווה שאין מדיניות כזו. צריך לזכור שאיראן היא מדינה שמייצרת איום קיומי על מדינת ישראל. הם כבר הצהירו על הכוונה להשמיד את ישראל ועכשיו הם מנסים לבנות את היכולת.

״ישראל לא יכולה להיות תלויה בשום פנים ואופן אפילו לא בידידתה הגדולה ארה''ב, למרות שהקשר עם ארה''ב הוא אסטרטגי. ישראל לא יכולה להיות כפופה להבנות או להסכמות שאנחנו לא מפתיעים את ארה''ב. לפעמים אין ברירה, אם אתה פונה אתה עלול לקבל או תשובה שלילית או לא לקבל תשובה, משום שברגע שפנית אתה לא יכול לעשות שום דבר עד שתקבל תשובה. לפעמים לישראל יש צורך לעשות דברים כשהיא לא יכולה להמתין או להיות תלויה בידידתה הגדולה ארה''ב''.

דיכטר התייחס לטענת הממשלה הנוכחית ולפיה רה''מ לשעבר נתניהו הותיר אחריו 'אדמה חרוכה' בכל הקשור למאבק נגד הגרעין האיראני: ''האיראנים מנסים לשדר שהם בדרך לגרעין ושהם נחושים. אבל אנחנו יודעים שלא מעט דברים קרו באיראן בין אם ישראל ובין אם אחרים אחראים לזה. המאמצים לעכב, למנוע ולשבש את התקדמות איראן במסלול הגרעין הצבאי הם מאמצים נכונים בכיוון הנכון. איראן עם נשק גרעיני היא איום על המזרח התיכון כולו לא רק על ישראל''.

לסיום נשאל על הוראות הפתיחה באש בעקבות מותו מטווח אפס של הלוחם בראל חדריה שמואלי הי''ד: ''קו הגדר איננה קו הגבול. הגדר נמצאת עשרות מטרים אפילו לפעמים כמה מאות מטרים בתוך שטח ישראל. כשאנחנו רואים עזתים מגיעים לגדר, צריך להבין שזה פלסטינים מעזה שכבר חצו את הגבול ונכנסו לתוך שטח ישראל.

״כל מי שחוצה את הגבול מעזה לעבר ישראל - ברירת המחדל היא פתיחה באש על מנת לעצור אותו. במקרים סופר חריגים, של אישה או ילד, אפשר להתאפק, אבל אסור לקחת סיכון שתהיה קבוצה שתחצה את הגדר שמגיעה עד למוצב או עד לגדר ומתחילה להרוס אותו. אסור לספוג את זה או לקבל את זה. חייבת להיות פתיחה באש. אם אין ברירה וצריך להרוג – יש להרוג״.

לדברי דיכטר ״עזה היא מדינת אויב וכך צריך לראות את מי שחוצה את השטח שלה לעבר ישראל״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו