נתניהו ופומפאו
נתניהו ופומפאוצילום: ערוץ 7

ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו שוחח עם ערוץ 7 אחרי שנפגש ביקב פסגות עם מזכיר המדינה האמריקני לשעבר מייק פומפאו.

"מייק פומפאו הוא אישיות גדולה. הוא נקט במדיניות נכונה לא רק מבחינה מוסרית והיסטורית אלא גם מבחינה מדינית", אמר נתניהו.

לדבריו, "הדבר היחיד שמחזיק את המזרח התיכון בחלקו המערבי הוא מדינת ישראל - והמדינה בלי הלב של ארץ ישראל לא תחזיק מעמד - וגם האזור לא יחזוק מעמד", הוסיף כשהוא מתכוון לשטחי יהודה ושומרון.

נתניהו נשאל האם יתגעגע לממשל טראמפ וענה בתהייה "אתגעגע?", כשהוא רומז להעדפתו לגבי הממשל הקודם.

פומפאו סיפר בנאום שנשא ביקב על המהלכים שביצע יחד עם השגריר דיוויד פרידמן למענה של ישראל. "היה לי כאן שותף מצוין: השגריר פרידמן. הוא היה בולדוזר, אבל כזה שיודע לפעול באדיבות ובעדינות", סיפר מזכיר המדינה לשעבר.

"היה לנו קשר אמיץ סביב הרצון לומר לעולם את האמת. והאמת הראשונה שהדהדנו היתה שבירתה של ישראל היא ירושלים ועל כן השגרירות שלנו צריכה לעבור אליה", הוסיף.

"לעולם לא אשכח את התקשורת שאמרה 'תהיה מלחמה. זה ייצור אינתיפאדה' ובכל זאת הנשיא טראמפ לקח את הסיכון. זו היתה ההצהרה הפשוטה והאמיתית שלנו: אנו עומדים לצד ישראל ולצד הההתיישבות כי אנחנו נאמנים לאמת".

פומפאו הזכיר גם את מה שהגדיר כ'הצהרה החשובה ביותר' שהצהיר במהלך כהונתי. "אמרתי כי ישראל אינה כוח כובש ביהודה ושומרון. זוהי המולדת החוקית של עם ישראל והיא כוללת את יהודה ושומרון".

את הביקור בבנימין פתח מייק פומפאו באתר המורשת שילה הקדומה יחד עם רעייתו ובנו. שם הם התפללו במקום המשכן והתרגשו לגעת בממצאים הארכיאולוגיים במקום מתקופת המשכן והשופטים.

לאחר מכן נערך ביקב פסגות טקס ההוקרה לפומפאו בהשתתפות כל ראשי ההתיישבות ובהם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ. יקב פסגות חנך בשנת 2019 יין מיוחד על שם פומפאו לכבוד הצהרתו על ההכרה האמריקנית בחוקיות היישובים ביהודה ושומרון.

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר באירוע, "כל אחד צריך בעל ברית. אין בעלת ברית טובה יותר מארצות הברית ואין בעל ברית יותר טוב ממייק. כשהולכים כאן בגבעות וברחבי יהודה ושומרון, מוצאים את ההיסטוריה היהודית בכל צעד ושעל. מדינת ישראל היא תקווה לאומות ובעזרת ארה"ב ובעזרת האל נמשיך להראות את החוזקה של ישראל בעולם".

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ הוסיף, "משמעות ההצהרה שלך מייק פומפאו, היא ביטוי מעשי לרצונו של האל ולכן זו הערובה שלנו נצליח להעמיק כאן שורשים לנצח וזה בדיוק מה שאנחנו עושים כאן בכל יום. ההצהרה שלך, מייק נתנה לנו הרבה כוח והיא המשך העשייה והפריחה של עם ישראל כאן, בבנימין, יהודה ושומרון בארץ הקודש".

יגאל דילמוני מנכ״ל מועצת יש"ע נאם בשם ראשי הרשויות ואמר לפומפאו: "הארץ הזו שייכת לעם ישראל. הקשר שלנו לארץ הזו עמוק. ההצהרה המדינית שלך על חוקיות ההתיישבות כאן הביאה את קול האמת והצדק, את הקול של הקב"ה לממשל בארה"ב, והייתה צעד חשוב לעם ישראל." דילמוני העניק למזכיר המדינה פומפאו מפת תלת מימד של ארץ ישראל.