לא נעים
לא נעים צילום: iStock

לטעות זה אנושי, אבל לא על כל טעות אפשר לסלוח כל כך בקלות. ריכזנו עבורכם כמה מהטעויות היקרות ביותר בעולם שיכניסו כל פאשלה שתעשו בעתיד לפרופורציות הנכונות.

127 מיליון דולר לפח

מכירים את זה שאתם זורקים משהו לאשפה ולא בטוחים אם היה שם משהו חשוב? זה קרה לג'יימס הוולס רק עם מטבעות ביטקוין בשווי של 127 מיליון דולר. ג'יימס כרה ביטקוין במחשב הנייד שלו כבר לפני 12 שנה, כאשר הביטקוין היה רק בתחילתו, וקצת שכח מהעניין. כאשר המחשב שלו הפסיק לעבוד הוא זרק את הדיסק הקשיח שהכיל את המפתחות למטבעות הביטקוין, ולצערו הוא הבין את גודל הטעות רק מאוחר מדי. הדיסק הקשיח נמצא כיום במזבלה בגודל של מגרש כדורגל- ורק מחכה למוצא האמיץ שיוציא משם את הכסף.

אוצרות מתחת לקרח

גם מדינות עושות טעויות לפעמים, ובדרך כלל מדובר בטעויות גדולות במיוחד. לפני כ150 שנה רוסיה החליטה שאין לה יותר מה לעשות עם אלסקה הקפואה ומכרה אותה לארצות הברית תמורת 7.2 מיליון דולר. השווי האמיתי של אלסקה התגלה רק כעשרים שנה מאוחר יותר כאשר התגלו עתודות זהב ומאגרי נפט מתחת להררי הקרח באלסקה. כיום, ההערכות הן שארצות הברית הרוויחה מהעסקה קרוב ל700 מיליון דולר, כאשר היא עדיין ממשיכה לקדוח ולהוציא נפט מהמדינה שקנתה.

אוצרות מתחת לקרח
צילום: iStock

800 דולר או מיליארדי דולרים

היום כולם מכירים את אפל בתור חברה מצליחה במיוחד, אבל לפני 45 שנים היא הייתה רק חברת מחשבים קטנה שלא בטוח שתצליח. אחד משלושת המייסדים של החברה, רונאלד ווין, התאכזב מביצועי החברה והחליט אחרי 11 ימים למכור את החלק שלו (10 אחוזי ממניות החברה) תמורת 800 דולר בלבד. במידה ורונאלד היה משאיר את החלק אצלו, היום הוא היה מרוויח קרוב ל27 מיליארד דולר. ווין התחרט לאחר מכן על העסקה אבל הצליח ליצור ממנה גם משהו טוב כאשר לאחר מספר שנים מכר במכירה פומבית את החוזה שחתם עם מייסדי אפל תמורת 1.5 מיליון דולר.

טעות ההקלדה שמחקה מיליונים

חברת ההשקעות היפנית "מיזוהו" רצתה למכור חלק ממניות החברה בשוק במחיר של 610,000 ין למניה. הבעיה התחילה כאשר העובד שהכניס את נתוני המכירה התבלבל בין המספרים ולחץ בטעות ש610,000 מניות ימכרו תמורת ין אחד בלבד. עד שהחברה הבחינה בטעות זה כבר היה מאוחר מדי וטעות ההקלדה הזאת עלתה לחברה קרוב ל225 מיליון דולר או כ725 מיליון ש"ח. איכשהו אחרי טעות כזאת מרגיש פחות נורא אם סגרתם בטעות את קובץ הוורד לפני ששמרתם אותו.

הבניין ששרף את הרחוב

האדריכל רפאל ונולי החליט שיכול להיות נחמד לבנות גורדי שחקים בצורת חצי עיגול, הוא רק לא חשב על התוצאות של ההשראה שלו. אחרי שנבנה אחד מגורדי השחקים שתכנן בלונדון, הולכי הרגל במדרכה לידו התחילו להתלונן כי הבניין מכוסה המראות מרכז את אור השמש לכיוון המדרכה והעלה את הטמפרטורה בה ליותר מ70 מעלות.

אחד הכתבים שיצא לסקר את התופעה הצליח אפילו להכין ביצת עין ברחוב מתחת לבניין והשווה אותו לזכוכית מגדלת ענקית שמרכז את אור השמש על המדרכה. לאחר שהבניין הצליח להמיס צמיגים, לשרוף שטיח כניסה לבית ואפילו להמיס חלק מרכב יגואר שחנה מתחתיו, הוחלט להתקין כמה צילונים על הבניין בעלות של עוד כמה מיליוני דולרים בשביל לחסום חלק מקרני השמש.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו