מה אם?
מה אם? Marvel Studios, Disney Platform Distribution

בדרך כלל כששם של סרט, או סדרה במקרה הזה, מכיל בתוכו שאלה, אתה די מצפה שלאחר שתציים לצפות בה גם יהיו לך את התשובות. זה לא המקרה ב'מה אם?' החדשה של מארוול שפרק הסיום שלה שודר בשבוע שעבר.

הסדרה, שמבוססת על סדרת חוברות קומיקס באותו השם, לוקחת רגעים ואירועים מרכזיים מהיקום הקולנועי של מארוול ובוחנת מה היה קורה אילו הם היו מתרחשים אחרת. אבל על אף שהיא פותחת המון עלילות משנה, שלכאורה לא קשורות אחת לשנייה, היא לא באמת טורחת לגמור אותם ולספק את סקרנות הצופים.

נכון, בפרק האחרון (אזהרת ספוילר) כמה מקווי העלילה האלו מתלכדים והגיבורים שלהם נלחמים למען מטרה משותפת, ופתאום אתה מבין למה עלילות המשנה התפתחו כפי שהתפתחו ויש מין סגירת מעגל יפה, ועדיין, גם בסוף תשעת הפרקים של העונה הראשונה נשארת תחושה כלשהי של החמצה.

על התיאור המדויק של האופן בו הסדרה מסתיימת אני אוותר כדי לא להגזים עם הספוילרים, אבל אין ספק שמבחינה רעיונית הוא משתלב עם התמה של הסדרה. הוא לא סוף טוב – הוא פשוט סוף.

כל הרעיון שעומד בבסיסה של הסדרה הזו הוא רעיון ה'מולטיוורס' – היקומים המקבילים. כלומר, אם יש יקום שבו קרה א, אז יש גם יקום שבו קרה ב. ולכן, בהכרח אם היה סוף טוב, אז יש גם יקום עם סוף רע. ובראייה מרחבית, כמו זו של הצופה (הדמות המיסטית שהסדרה מסופרת מנקודת מבטה) אין באמת הבדל בין השניים.

זה גם המסר שהסדרה מנסה להעביר לצופים, שתמיד יש אופציה אחרת. כמעט תמיד אנחנו אוהבים להתבאס, לחשוב על כמה טוב היה אם הייתי עושה כך וכך, והסדרה באה להציב מראה – נכון, היה יכול להיות טוב יותר, אבל היה גם יכול להיות רע יותר. או אנמי. או אחרת לחלוטין. יש מיליון אופציות, ובכל זאת, תחיה את המציאות שלך. כי לפחות בשבילך – היא כל מה שיש.

ועכשיו, לשאלת השאלות – האם מישהו שהוא לא חובב מארוול מובהק יהנה מהסדרה, וכאן לפחות לדעתי התשובה היא שלא. הוא לא יסבול מהסדרה, בסך הכל מדובר בפרקים קצרים עם אנימציה מצוינת (אם כי קצת פשטנית) ועלילות לא מסובכות מדי, אבל כנראה שאם השמות גאמורה, סטארלורד ונטשה רומנוף לא אומרים לך כלום כנראה שהסדרה הזו לא נועדה בשבילך.

במידה ואתם בכל זאת רוצים להבין על מה חובבי מארוול שסביבכם מדברים, לדעתי ארבעה פרקים מתוך התשע בהחלט יעשו את העבודה עבורכם: הפרק הראשון בו נחשפים לצופה וליקום החליפי של קפטן אמריקה, הפרק עם ד"ר סטריינג' ושני הפרקים האחרונים אמורים להספיק בהחלט כדי להכניס אתכם לאווירה של השלב הרביעי ביקום הקולנועי של מארוול.

ואם גם המילים 'השלב הרביעי ביקום הקולנועי של מארוול' לא אומרות לכם כלום, אז כבר בהחלט אין שום סיבה שתשקיעו בסדרה הזו ארבע וחצי שעות מהחיים שלכם. יש דגים אחרים בים, ויש סדרות אחרות בנטפליקס...

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו