גירושין
גירושין צילום: אייסטוק

אחרי שהסעיר את עולם הדיינות בחישוב חדש שהקטין משמעותית את גובה המזונות, הרב אוריאל אליהו - דיין בית הדין הרבני בנתניה - מפרסם היום באתר דין תורה חידוש נוסף בתחום.

במאמר שמתפרסם לראשונה באתר מכון משפטי ארץ, טוען הדיין הרב אליהו כי במציאות המודרנית בה אנו חיים תשלום המזונות צריך להתחלק בשווה בין שני בני הזוג, כך שגם כאשר מדובר על קטינים מתחת לגיל שש שהחיוב בהם מן הדין, האב לא מחויב לתת מזונות מעבר לחצי הסכום שעלה בחישוב.

"העלנו כי ע"פ ההלכה, ע"פ הצדק וע"פ רוח ההלכה, וכן ע"פ החוק ורוח החוק, כיום האם והאב צריכים לשאת בעול המזונות באופן שיתופי, שוויוני ויחסי, זאת בעקבות שני השינויים הדרמטיים שהרחבנו עליהם, השינוי באופי הכלכלה המשפחתית והשינוי בפסיקה הקובעת איזון בזכויות, מה שמוביל בצורך לאיזון באחריות ובחובות", כותב הרב אליהו.

לצורך כך, אומר הרב, יש לקבל את הפרשנות הקובעת כי כבר מגיל הלידה חיוב המזונות הינו מדין צדקה, וכן את הפרשנות שהאם חייבת כמו האב בדיני צדקה, לחלופין, יש לתקן תקנות או לשנות את החוק בהתאם לנ"ל.

לחלופין יש לחזור לכלכלת המשפחה המשתקפת בהלכה היהודית על כלל מרכיביה, כולל בענייני הרכוש והירושה.

סבורני, כי ערכאות השיפוט הדתיות והאזרחיות צריכות לחתור להגינות וצדק בהתאם למשפטי היושר ולא להמתין למחוקק או למועצת הרבנות הראשית שיעשו את השינוי המתבקש והמבורך, ומנגד על המחוקק לשנות את החוק כנ"ל ולא להמתין לשינוי אבולוציוני של מערכות השפיטה.

למאמר המלא לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו