בין הדוברים באירוע שבת Unplugged הייתה גם הכתבת הכלכלית של חדשות 12, קרן מרציאנו. שוחחנו איתה על יתרונותיו הכלכליים של יום השבת, ומסתבר שיש כלכלנים שגם בעידן המודרני סבורים שיש יתרונות שכאלה.

מרציאנו מציינת בדבריה כי בעוד השיח הישראלי סביב יום השבת עוסק בדרך כלל במתן עוד ועוד אפשרויות לפתוח עוד ועוד בתי עסק ושירותים, הרי שייחודו של הכנס הזה, הכנס הישראלי הראשון לשבת, חברה וכלכלה, שהוא בוחן את ייחודו של יום השבת בין השאר גם כיום בעל ערך כלכלי.

את הפן הזה של יום השבת מסבירה מרציאנו בכך שיום זה מאפשר התאווררות וריענון מחשבה לעובד, כך שהוא שב לימי העבודה באופן פורה ומועיל הרבה יותר. בכך, היא אומרת, יתכן ויש מענה לבעיית הפריון בעבודה בישראל, בעיה שעד כה לא נמצא לה פתרון על אף שמספר שעות העבודה בישראל רבות יותר.

"לא כל הכלכלנים מסכימים עם זה", היא מעירה, אך מציינת כי את חשיבות יום המנוחה הקיים בעם היהודי הפנימו גם עמים נוספים. לדבריה יש למצוא את הדרך לאזן בין קיומו של יום מנוחה לבין יום שיאפשר לכמה שיותר אנשים לבלות ביום זה ולהשיג את יום המנוחה כפי שהם מבינים, ואולי באמנת מידן-גביזון נמצא הפתרון.

בינתיים, הא אומרת, ערך יש לעצם העלאת הסוגיה לדיון בפאנל, ובכך להעלות את המודעות לנושא לקראת המשך הרחבה והעמקה בו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו