אורחת בישראל
אורחת בישראל צילום: שלומי אמסלם משרד החוץ

חברי תנועת 'אם תרצו' עלו לירושלים למחות בפניה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, על תמיכתה בגופים אנטי ישראליים ופרו פלשתיניים. ראש אגף מדיניות ומחקר בתנועה, אלון שוורצר, מספר על יחסי גרמניה-ישראל מעבר למילות הנימוסין הדיפלומטיות שמלוות את ביקורה של מרקל בישראל.

"אנחנו עוקבים אחרי המימון של ממשלות זרות לארגוני תעמולה כמו 'בצלם', 'שוברים שתיקה', 'יש דין' ואחרים שעיקר המימון שלהם הוא ממשלתי, ומתברר שממשלת גרמניה היא מהמממנות העיקריות של הארגונים האלה", פותח שוורצר ומספר:

"סיכמנו את הנתונים וראינו ש-84 מיליוני שקלים עברו מממשלת גרמניה ללפחות 34 ארגונים שפועלים בישראל. זה לא משהו דיפלומטי. לא עושים את זה בין מדינות. מדובר בכסף ציבורי הגרמני שמשולם על ידי משרד החוץ והשגרירות או בעקיפין דרך קרנות כאלה ואחרות שמקבלות כספי ציבור. הכסף הזה מגיע ל'מוקד להגנת הפרט', 'עדאללה' ועוד ארגונים שמייצגים מחבלים ומשפחות מחבלים, ארגונים שעותרים נגד שלילית תושבות ואזרחות של מחבלים".

"אנחנו שואלים את עצמנו איך אנגלה מרקל הייתה מתייחסת לישראל אם ישראל הייתה מממנת ארגונים שפועלים נגד מדיניות ההגירה בגרמניה או מייצגים טרוריסט שפגע באזרחים גרמניים. זו חתרנות מדינית. אנחנו לא מבינים איך ראש הממשלה הנוכחי והקודם לא אומרים על זה דבר".

שוורצר קובע כי תופעת השתיקה של מדינאי ישראל לנוכח ההתנהלות הגרמנית והאירופית גוברת והולכת. "בכל שנה מתגברת המציאות הזו. ממשלות ישראל לא מפנימות שהמנדט נגמר ואנחנו לא קולוניה. גרמניה היא מהממנות המרכזיות של הארגונים הללו ומדינה ידידותית לא פועלת כך", הוא אומר ומדגיש כי דבריו מתמקדים במימון לארגונים פנים ישראליים ו"עדיין לא דיברנו על כספים גרמניים שעוברים לרש"פ ולמפעלים בשטחי C ולאונר"א".

עוד הוא מזכיר כי בין הארגונים הנתמכים על ידי כספים גרמניים ניתן למצוא גם את ארגון 'פרופיל חדש' "שמעודד סרבנות לגיוס לצה"ל. הארגון הזה קיבל 1.3 מיליון שקלים. 'בצלם' קיבל 9 מיליון שקלים. 'המוקד להגנת הפרט' קיבל 4.2 מיליון, 'שוברים שתיקה' 4.2 מיליון. אלו סכומים ענקיים עבור ארגונים כאלה, בעיקר כשהם מגיעים עם חוזה לשנים הבאות".

על התדמית תומכת ישראל שעליה שומרת אנגלה מרקל אומר שוורצר כי "יכול להיות שמרקל תומכת ישראל אבל הממשלה והקואליציה שלה לאורך השנים מובילה תמיכה ומימון של ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C, היא מובילה את התמיכה באונר"א המנציח את הפליטות הפלשתינית כדי למחוק את ישראל על ידי שיבה פלשתינית לשטחי ישראל. כשתורמים לארגונים הללו לא ניתן להגדיר את עצמך פרו ישראלי. יש דיבורים ויש מעשים. מי שעותר נגד הרס בתי מחבלים מחליש את התמודדות שלנו מול הטרור".

"אני בטוח שגם בנט וגם הסביבה שלו מכירים את הנתונים האלה. הם היו פעילים בזירה הזו כבר שנים. גם ממשלות קודמות לא עשו הרבה כדי לעצור את המימון הזה", הוא מדגיש אך מציין כי בממשלות קודמות קודם חוק השקיפות שנועד למנוע את החשאיות שבהזרמת כספים זרים לארגונים הללו.

"בקואליציה הנוכחית יש חברי כנסת ושרים שמאוד גאים בעבודה של שוברים שתיקה, בצלם וארגונים דומים אחרים. הם יכבלו את ידיו של בנט אם הוא ירצה לפעול נגדם", אומר שוורצר ומעיר כי "כל עוד הם פועלים במסגרת החוק זה עומד במסגרת חופש הביטוי, אבל מימון ממשלתי מחו"ל לא מקובל בין מדינות. אולי צריך למסות כספים שכאלה אם אותן ממשלות לא נענות לבקשה הישראלית להפסיק את המימון הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו